Spis treści
– Niestety jest coraz większe oczekiwanie, że w sektorze bankowym są pieniądze i w związku z tym sektor będzie np. podnosił oprocentowanie lokat – mówi nam Przemysław Babrich, Związek Banków Polskich. – Natomiast my wszystkie środki, które zarabiamy przeznaczamy na tworzenie rezerw związanych z wakacjami kredytowymi – dodaje.
Banków nie stać na podnoszenie oprocentowania?
Ekspert przyznaje, że całe obciążenia sektora bankowego w 2022 roku szacowane są na ponad 30 mld zł. – To są środki, które w części moglibyśmy przeznaczyć na tworzenie kapitałów własnych, a przez to na finansowanie gospodarki i lepsze oprocentowanie lokat – zaznacza.
Babrich podkreśla, że tych środków jest ograniczona ilość, sektorowi bankowemu „jest coraz trudniej zarabiać”, ponieważ, jak tłumaczy – dodatkowy podatek bankowy, wakacje kredytowe, czy utrzymanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i innych podmiotów regulacyjnych – kosztują „ogromne pieniądze”. – My musimy te pieniądze wypracować i najpierw je skierować "tam", a w drugiej kolejności na podwyższanie lokat bankowych, które są w wielu bankach lepiej oprocentowane niż np. obligacje Skarbu Państwa – podkreśla.
Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski, analitycy HRE Investments przypominają, że dokładnie rok temu przeciętne oprocentowanie najatrakcyjniejszych depozytów nie przekraczało 1 proc. w skali roku. Teraz jest to 6,8 proc. – Największa część tego wzrostu przypada na okres od maja do lipca br. Ostatnio dynamika pozytywnych dla oszczędzających zmian wyraźnie zmalała – wskazują.
Rekordowa oferta na rynku
Bank Nowy na lokacie NOWYdepozyt 1M Wysoki Procent. oferuje oprocentowanie 8,50 proc. w skali roku. Jest to obecnie najwyższa stawka na rynku. Jednak oferta ta jest skierowana tylko i wyłącznie do nowych klientów, którzy otworzą rachunek depozytowy. To miesięczna lokata terminowa z limitem kwotowym do 10 tys zł. Co ważne, z oferty można skorzystać tylko raz.
To koniec pozytywnych zmian w bankowych ofertach?
Zdaniem ekspertów, z punktu widzenia oszczędzających pojawia się jedno bardzo ważne pytanie – czy coraz wolniejsza dynamika wzrostu oprocentowania depozytów nie oznacza przypadkiem, że zbliża się kres pozytywnych zmian w ofertach banków. To, ich zdaniem, w dużej mierze zależy od tego, co dziać się będzie ze stopami procentowymi w Polsce.
– Jeśli prawdą okażą się zapowiedzi o tym, że podstawowa stopa procentowa przestaje już rosnąć, to i banki będą miały mniejszą skłonność do podnoszenia oprocentowania lokat. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami prof. Adama Glapińskiego w październiku, stopy procentowe pozostaną niezmienione albo dojdzie jeszcze do podwyżki o 25 pkt. bazowych – wskazują.
Dlaczego jest to ważne? – Jeśli faktycznie jesteśmy już u kresu lub blisko końca podwyżek stóp procentowych, to warto coraz poważniej rozważać inwestowanie pieniędzy na dłuższy termin – tak, aby aktualne warunki „zarezerwować” sobie na dłuższy czas. Dotyczy to tak samo depozytów, obligacji, jak i innych form inwestowania – podpowiadają Sękowski i Turek.
Straty na lokacie
Jeśli scenariusz stabilizacji, a później obniżek stóp procentowych będzie realizowany, to są to złe informacje dla posiadaczy oszczędności. Jak wyjaśniają analitycy HRE Investments, perspektywa ta oznacza, że wciąż przeciętne bankowe lokaty nie będą chroniły przed destrukcyjnym działaniem inflacji. Jak dotychczas najmocniej problem ten dotyka osób, których lokaty zakończyły się we wrześniu br.
– Dziś odbierają oni z banków pieniądze, za które mogą kupić znacznie mniej niż rok temu. Winne są tu nie tylko skromne oprocentowanie depozytów, ale też inflacja – podkreślają. – Wstępny odczyt wrześniowej inflacji (dane GUS) sugeruje, że ceny dóbr i usług kupowanych przez Polaków wzrosły w ciągu roku przeciętnie aż o 17,2 proc. Lokaty zakładane dokładnie rok wcześniej były oprocentowane średnio na 0,17 proc. To znaczy, że w okresie trwania takich depozytów ceny w sklepach rosły ponad sto razy szybciej niż banki dopisywały odsetki do oszczędności – wyliczają.
Oznacza to, że jeśli we wrześniu 2021 roku powierzyliśmy bankowi 10 tys. złotych na rok, to po wyjęciu tych pieniędzy z banku mogliśmy za nie kupić tylko tyle rzeczy, co za około 8540 złotych w dniu zakładania depozytu. – Realna strata z rocznej inwestycji wyniesie w tym wypadku około 1460 złotych. To najgorszy wynik od co najmniej 17 lat, czyli od kiedy dostępne są stosowne dane – podsumowują Sękowski i Turek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?