Masz taki zawód? Będziesz przebierał w ofertach pracy

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
W zestawieniu najbardziej deficytowych zawodów znaleźli się m.in. magazynierzy, pracownicy budowlani, ale też przedstawiciele zawodów medycznych, nauczyciele, opiekunowie osob starszych ARCHIWUM POLSKA PRESS
W zestawieniu najbardziej deficytowych zawodów znaleźli się m.in. magazynierzy, pracownicy budowlani, ale też przedstawiciele zawodów medycznych, nauczyciele, opiekunowie osob starszych ARCHIWUM POLSKA PRESS Redakcja Naszemiasto.pl
Największy deficyt, prognozowany w całym kraju, zarówno na poziomie powiatowym, jak i wojewódzkim, wystąpi w grupie zawodów związanych z użyciem siły fizycznej – wśród nich są m.in. dekarze, kierowcy,  magazynierzy, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani i spawacze. 

Spis treści

Największy deficyt wystąpi w grupie zawodów związanych z użyciem siły fizycznej

Kierowcy autobusów, lekarze, magazynierzy czy robotnicy budowlani - to tylko niektóre z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce według Barometru zawodów na 2025 rok.

Największy deficyt, prognozowany w całym kraju, zarówno na poziomie powiatowym, jak i wojewódzkim, wystąpi w grupie zawodów związanych z użyciem siły fizycznej – wśród nich są m.in. dekarze, kierowcy, magazynierzy, mechanicy, monterzy, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani i spawacze. 

– Śledzimy prognozy Barometru zawodów od lat i co roku eksperci wskazują prawie 1:1 te same zawody – połowa z nich dotyczy pracowników fizycznych z kwalifikacjami. Niedobór takich kandydatów do pracy wynika stąd, że kandydatom nie odpowiadają warunki pracy. Do tego dochodzi obciążający fizycznie charakter pracy, nierzadko praca w trudnych i zmiennych warunkach atmosferycznych, długie godziny pracy, w przypadku kierowców również delegacje, a także wysoce niesatysfakcjonujący poziom płac. Ponadto w większości zawodów kandydat do pracy powinien posiadać doświadczenie zawodowe, wykazać się uprawnieniami oraz umiejętnościami. Zrekrutowanie takiego pracownika od co najmniej kilku lat stało się równie trudne jak znalezienie wysokiej klasy specjalisty – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal, międzynarodowej agencji zatrudnienia. 

Brakuje też pracowników medycznych, nauczycieli i księgowych

Ponadto, jak co roku w zestawieniu najbardziej deficytowych zawodów specjalistycznych dla wszystkich województw znaleźli się lekarze, nauczyciele, opiekunowie osób zależnych, pielęgniarki i położne, pracownicy księgowości i rachunkowości oraz służb mundurowych. 

– Niedobór wysoko wykwalifikowanej kadry, czyli druga połowa deficytowych zawodów wymagających studiów i długiego stażu również nie jest dla nas zdziwieniem, bo co najmniej od kilku lat wchodzimy w okres tzw. zimy demograficznej – więcej osób przechodzi na emeryturę, niż absolwentów zasila rynek pracy, przy czym taki absolwent nie jest w stanie zastąpić np. chirurga z 25-letnim stażem pracy. Tu wyjściem są migranci zarobkowi, ale ich ciężej sprowadzić, nie tylko z powodu długich procedur, ale też dlatego, że zarobki i warunki pracy i życia w Polsce nie są tak atrakcyjne jak np. w Europie Zachodniej. Jedynym wyjściem z sytuacji deficytu jest otwarcie rynku pracy na migrację zarobkową w szerszym, niż dotychczas zakresie, co jest obarczone ryzykiem, na co wskazują kierunkowe dokumenty przygotowywanej przez rząd Strategii Migracyjnej. Wymaga to przede wszystkim wdrożenia programów zarządzania wielokulturowością (promujące inkluzywność, równość i tolerancję), w tym dopracowania kanałów komunikacji do użytku w miejscu pracy w wielu językach czy, jak to często robią duże międzynarodowe firmy, wręcz przejścia na język angielski – dodaje Grygorenko.

Wyjaśnijmy, że „Barometr zawodów” to ogólnopolskie badanie, które od 10 lat co roku przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: Gremi Personal

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu