Firmy poszukują pracowników z tymi kompetencjami

Maciej Badowski
Opracowanie:
Firmy  wskazują obecnie na największą trudność w zrekrutowaniu odpowiednich kandydatów z kompetencjami w obszarze inżynierii, logistyki i operacji, obsługi klienta, produkcji, a także HR.
Firmy wskazują obecnie na największą trudność w zrekrutowaniu odpowiednich kandydatów z kompetencjami w obszarze inżynierii, logistyki i operacji, obsługi klienta, produkcji, a także HR. Paweł Relikowski/ Polska Press
Raport „Niedobór talentów 2025" ujawnia, że 59 proc. polskich firm zmaga się z trudnościami w rekrutacji pracowników o pożądanych kompetencjach. To wynik o 7 punktów procentowych niższy niż rok temu. Największe wyzwania dotyczą zatrudnienia specjalistów z obszarów inżynierii i logistyki.

Trudności rekrutacyjne w Polsce

Według najnowszego raportu „Niedobór talentów 2025" przygotowanego przez ManpowerGroup, 59 proc. polskich przedsiębiorstw zgłasza trudności w znalezieniu pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Choć wynik ten wciąż jest wysoki, stanowi on spadek o 7 punktów procentowych w porównaniu do zeszłorocznego badania, kiedy to aż 66 proc. firm miało problemy z rekrutacją. Jest to również wynik niższy od średniej globalnej, która wynosi 74 proc.

Największe wyzwania rekrutacyjne w Polsce dotyczą branży transportu, logistyki i motoryzacji, gdzie aż 70 proc. pracodawców zgłasza problemy z zatrudnieniem odpowiednich kandydatów. Kolejne sektory, które borykają się z trudnościami, to nauki przyrodnicze i opieka zdrowotna (67 proc.), przemysł i surowce (62 proc.) oraz energetyka i usługi komunalne (59 proc.).

Najbardziej poszukiwane kompetencje

Raport wskazuje, że największe zapotrzebowanie na pracowników dotyczy obszarów inżynierii oraz logistyki i operacji, gdzie aż 24 proc. firm ma trudności z rekrutacją. Kolejne miejsca zajmują obsługa klienta (21 proc.), produkcja (19 proc.) oraz HR (18 proc.).

Warto zauważyć, że w ubiegłorocznym badaniu największe trudności dotyczyły obszarów IT i analizy danych (23 proc.), umiejętności technicznych (22 proc.), logistyki i operacji (19 proc.), sprzedaży i marketingu (19 proc.) oraz obsługi klienta (18 proc.).

– 59 proc. organizacji w Polsce ma trudności w zrekrutowaniu pracowników o pożądanych kompetencjach. Choć wynik nadal jest wysoki, to spadł o 7 punktów procentowych względem zeszłorocznego badania (66 proc.), jest także mniejszy od średniej globalnej wynoszącej 74 proc. – podkreślono w informacji.

Globalne Wyzwania Rekrutacyjne

Na arenie międzynarodowej, największe luki kompetencyjne dotyczą obszarów IT i analizy danych (26 proc.), inżynierii (22 proc.) oraz sprzedaży i marketingu (21 proc.). Globalnie, aż 74 proc. firm zgłasza problemy z rekrutacją, co wskazuje na powszechność tego wyzwania.

Wśród sąsiadów Polski, najwyższy poziom niedoboru talentów deklarują firmy z Niemiec (86 proc.), a nieco mniejsze wyzwania zgłaszają przedsiębiorstwa ze Słowacji (68 proc.) oraz Czech (66 proc.).

Wyzwania dla różnych wielkości firm

Raport ManpowerGroup wskazuje, że największe trudności w rekrutacji odczuwają średnie organizacje zatrudniające od 50 do 249 pracowników (67 proc.) oraz duże korporacje z zespołami powyżej 5 tys. osób (63 proc.). Problemy te dotyczą również firm z zespołami liczącymi 250-999 pracowników (60 proc.) oraz 1000-4999 pracowników (58 proc.).

Mniejsze firmy, zatrudniające od 10 do 49 osób, zgłaszają trudności na poziomie 55 proc., a najmniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające do 10 osób, wskazują na problemy w 52 proc. przypadków.

Perspektywy na przyszłość

Pomimo wyzwań, jakie stoją przed polskimi pracodawcami, spadek trudności w rekrutacji o 7 punktów procentowych w ciągu roku jest pozytywnym sygnałem. Firmy muszą jednak nadal inwestować w rozwój kompetencji swoich pracowników oraz adaptować się do zmieniających się potrzeb rynku pracy.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu