Mieszkanie socjalne 2023 - kto może wnioskować, jakie warunki należy spełnić? Taka jest wysokość czynszu w lokalu socjalnym

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wysokość czynszu za mieszkanie socjalne wynosi około 100 zł miesięcznie.
Wysokość czynszu za mieszkanie socjalne wynosi około 100 zł miesięcznie. autokaremcom / PixaBay
Mieszkania socjalne to lokale przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji życiowej, czyli między innymi ubogich, obłożnie chorych czy bezdomnych. Nieruchomości te wyróżniają się bardzo niskim czynszem, jednak kosztem gorszej lokalizacji czy gorszego standardu. Ile wynosi czynsz oraz jak złożyć wniosek?

Spis treści

Samorządy w Polsce utrzymują obecnie ponad 100 tys. mieszkań socjalnych, przeznaczonych dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Lokale te co prawda cechują się niższym standardem, ale nie oznacza to bynajmniej spartańskich warunków.

Mieszkanie socjalne należy odróżnić od:

 • mieszkania komunalnego - lokalu o lepszym standardzie w porównaniu do mieszkania socjalnego, ale też wyższym czynszu, który w przyszłości może zostać wykupiony przez wynajmującego,
 • TBS-ów (Towarzystw Budownictwa Społecznego) - lokali przeznaczonych dla osób, które mają zbyt duże dochody, by dostać mieszkanie socjalne lub komunalne, ale za niskie na zakup mieszkania na własność (brak wkładu własnego, niska zdolność kredytowa),
 • mieszkania zakładowego lub lokatorskiego - wynajmowanych przez zakład pracy lub spółdzielnię mieszkaniową. Warunki najmu określane są osobno przez właściciela danej nieruchomości.

Jak wygląda mieszkanie socjalne? Najczęściej są to lokale o powierzchni około 32 mkw. posiadające niezbędne instalacje (woda, prąd, ogrzewanie), a także podstawowe wyposażenie. Ze względu na to, że nierzadko znajdują się w starych blokach czy kamienicach, mogą mieć współdzieloną kuchnię czy łazienkę.

Kto może dostać mieszkanie socjalne?

Lokale socjalne najczęściej przyznawane są rodzinom lub osobom samotnym, które straciły swoje mieszkania ze względu na zadłużenie. Pierwszeństwo w przydzieleniu lokum mają:

 • małoletni,
 • niepełnosprawni,
 • kobiety w ciąży,
 • bezrobotni,
 • osoby zamieszkujące nieruchomości przeznaczone do rozbiórki,
 • mieszkańcy spełniający kryteria wyznaczone przez miasto lub gminę.

Osoby ubiegające się o mieszkanie socjalne muszą też spełnić kilka określonych warunków. Kluczowym kryterium jest próg dochodowy wnioskującego, wyznaczany indywidualnie przez gminę. Najczęściej jako stosunek procentowy do najniższej emerytury. Istotne jest także, by kandydat nie posiadał własnego lokalu czy nieruchomości oraz był zameldowany na terenie danej gminy, czy miasta. Wnioski mogą składać także osoby, których warunki mieszkaniowe wymagają obecnie poprawy.

Jak ubiegać się o mieszkanie socjalne?

Osoby ubiegające się o przyznanie mieszkania socjalnego powinny wypełnić wniosek o zawarcie umowy najmu, a następnie dostarczyć go do urzędu miasta lub gminy. Wzór można pobrać ze strony internetowej placówki albo odebrać bezpośrednio w urzędzie. W dokumencie trzeba uzupełnić dane personalne, kontaktowe, informacje o miejscu pobytu oraz stanie zdrowia.

Do wniosku konieczne będzie dołączenie odpowiednich dokumentów, które potwierdzą zawarte tam informacje. Duże znaczenie będą miały deklaracje o wysokości dochodów w gospodarstwie domowym oraz oświadczenie o stanie majątkowym wszystkich członków gospodarstwa domowego. Wymogi mogą różnić się w zależności od danego urzędu, dlatego warto w tej sprawie zasięgnąć informacji w urzędzie miasta czy gminy.

Ile trzeba czekać na przyznanie mieszkania socjalnego? To zależy od lokalizacji oraz liczby osób potrzebujących. Niestety, średni czas oczekiwania na mieszkanie socjalne wynosi obecnie trzy lata, jednak w ostatnim czasie sytuacja zaczęła się poprawiać, na co wpłynęły programy i dotacje umożliwiające zmianę pustostanów na lokale socjalne i komunalne.

Mieszkania socjalne zazwyczaj można dostać na okres od roku do pięciu lat. Jeśli najemca zdołał poprawić swoją sytuację finansową, zobowiązany jest do opuszczenia mieszkania. W innym przypadku, gdy umowa dobiega końca, może wnioskować o jej przedłużenie.

Ile wynosi czynsz w mieszkaniu socjalnym?

W ostatnim czasie koszty wynajmu mieszkań poszły w górę, co spowodowane było rosnącą inflacją, a zatem wyższymi kosztami utrzymania nieruchomości. Mieszkania socjalne nadal jednak charakteryzują się wyjątkowo niskimi opłatami.

Wysokość czynszu przy wynajmowaniu lokalu socjalnego zazwyczaj wynosi od 2,5 od 3,5 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że za mieszkanie o powierzchni 32 mkw. trzeba zapłacić około 96 złotych miesięcznie.

Kiedy grozi utrata mieszkania socjalnego?

Samorząd może wypowiedzieć najem lokalu socjalnego, jeśli wynajmujący:

 • zalega z płaceniem czynszu przez co najmniej 3 miesiące,
 • nabędzie prawa do innego lokalu,
 • podnajmie lokal osobom trzecim,
 • będzie nieobecny w mieszkaniu przez co najmniej 12 miesięcy,
 • będzie użytkował lokal niezgodnie z przeznaczeniem,
 • będzie korzystał lokalu w sposób uniemożliwiający lub utrudniający zamieszkanie innym osobom,
 • budynek odzyskają właściciele prywatni.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu