Muzeum Gazowni Warszawskiej wraca w nowej odsłonie już 15 października

LR
Wideo
od 16 lat
Gmach Muzeum Gazowni Warszawskiej ponownie będzie dostępny dla zwiedzających. Po kilku latach rewitalizacji to ważne dla warszawiaków miejsce wraca w nowej odsłownie, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Nowa przestrzeń muzealna, edukacyjna, ale także eventowa będzie dostępna dla zwiedzających od 15 października 2022.

Gazownia Warszawska, w ponad swojej 120-letniej historii, odegrała nieocenioną rolę w życiu mieszkań stolicy. Bowiem przed wojną obiekt ten zaopatrywał w gaz niemal całe miasto.

Jako jeden z niewielu budynków, nienaruszona przetrwała czas II Wojny Światowej, dając przy tym schronienie wielu mieszkańcom uciekającym przed rzezią Woli.

Do lat 70. XX w. działała jako zakład wytwarzający gaz z węgla. Do dziś zachowały się historyczne budynki, a w jednym z nich część maszyn dawnego systemu produkcyjnego, w tym największy w Europie licznik gazu.

Do lat 70. XX w. Gazownia Warszawska działała jako zakład wytwarzający gaz z węgla. Do dziś zachowały się historyczne budynki, a w jednym z nich część maszyn dawnego systemu produkcyjnego, w tym największy w Europie licznik gazu.

Muzeum Gazowni Warszawskiej wraca w nowej odsłonie już 15 pa...

Rewitalizacja historycznego obiektu

W ostatnich latach obiekt wyłączono z użytkowania, aby zrewitalizować przestrzeń muzealną, a wystawę stałą urządzić w nowoczesnym stylu. Wystawę przygotowała firma Jaz+ Architekci, natomiast liczne materiały historyczne zebrał i opracował dr Paweł Ukielski.

- Rewitalizacja była konieczna. Zarówno mury wymagały odnowienia, jak i przestrzeń wewnętrzna – tłumaczy nam Kinga Szewczyk, prezes zarządu Fundacji PGNiG. – Chcieliśmy zmienić wystawę stałą, aby uczynić ją bardziej nowoczesną i dostosowaną do współczesnego widza – dodaje.

Ja podkreśla, największą atrakcją muzeum jest licznik gazu, który jest największym tego typu licznikiem w Europie. – Wygląda wręcz jak lokomotywa parowa i aby przekonać się jaka to jest skala i jak działa ten licznik warto przyjść do nas do muzeum – mówi Szewczyk.

Pytana o plany muzeum na przyszłość, wskazuje, że jest to piękna industrialna przestrzeń, więc będą mogły odbywać się w niej przeróżne wydarzenia kulturalne. – Mamy plan organizowania warsztatów i w zasadzie te plany są nieograniczone. Myślę, ze w ryzach trzyma nas tylko wyobraźnia i zapotrzebowanie naszych gości – mówi prezes zarządu Fundacji PGNiG.

Dni otwarte już w ten weekend

Już w najbliższy weekend 15-16 października Muzeum zaprasza na dni otwarcia. W programie przewidziano wiele atrakcji, jak m.in. bezpłatne zwiedzanie obiektu z przewodnikiem (harmonogram wycieczek będzie zamieszczony na profilach społecznościowych oraz stronie Muzeum), warsztaty edukacyjne dla dzieci w Busie Ignacego – Mobilnym Centrum Edukacyjnym oraz możliwość obejrzenia filmu VR „Kiedy światło przegoniło mrok”. Fani gier planszowych będą mogli przedpremierowo zagrać w grę poświęconą wydobyciu ropy i gazu na terenie Galicji „Łukasiewicz: Nafta i Gaz”.

Historia opowiedziana nowoczesnymi metodami

Muzeum Gazowni Warszawskiej jest zarządzane przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która zdecydowała o rozszerzeniu zakresu działalności o warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Warsztaty będą realizowane w tygodniu dla grup zorganizowanych, a w weekendy dla warszawiaków szukających ciekawego pomysłu na spędzenie wolnego czasu.

- Dziś, dzięki technologii możemy wszystko lepiej wyjaśnić i wciągnąć naszych odwiedzających do zabawy i do sprawdzenia jak to jest, gdy produkowało się ten gaz w XIX i do połowy XX w – mówi Kinga Szewczyk.

Dodaje, że prezentacje multimedialne są bardzo pomocne, gdyż dzisiaj trudno sobie wyobrazić jak i dlaczego gaz powstawał z węgla. A oprócz gazu powstawało w ten sposób wiele surowców ubocznych, które też były wykorzystywane, jak choćby asfalt
.
Niewątpliwie jedną z większych atrakcji Muzeum jest film o Ignacym Łukasiewiczu, wybitnym wynalazcy i twórcy światowego przemysłu naftowego, a jednocześnie patronie Fundacji PGNiG. Film jest zrealizowany w technologii VR (wirtualna rzeczywistość) i znakomicie wprowadza widza w świat XIX wieczny pokazując znaczenie łukasiewiczowskiego wynalazku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu