Najniższa emerytura 2020. Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce. Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać emeryturę 24.01.2020 r.

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wbrew pozorom emerytura minimalna nie jest gwarantowana. Oznacza to, że nie każdy obywatel ma zapewnione minimalne świadczenie emerytalne. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki.

Wiedza z zakresu finansów jest u wielu Polaków bardzo uboga. Dotyczy to również kwestii emerytalnych. Część pracowników podchodzi do kwestii przyszłej emerytury lekceważąco, hołdując zasadzie „jakoś to będzie” i uważając, że w razie problemów w przyszłości będą mogli liczyć na państwo, które wypłaci im na przykład emeryturę minimalną. Jeśli szybko nie zmienią podejścia i nie uzupełnią wiedzy, mogą się srogo rozczarować.

Emerytura minimalna w naszym kraju nie jest bowiem gwarantowana i zapewniona wszystkim, aby ją otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Dla niektórych szokiem może być informacja, że obecnie kilkaset tysięcy osób otrzymuje emeryturę w wysokości niższej niż minimalna. A co roku ta liczba się zwiększa. Nie jest więc tak, że każdy - przechodząc na emeryturę, zyskuje prawo do świadczenia i otrzyma jej wartość minimalną. Bo owszem, emerytura zostanie wyliczona na podstawie zgromadzonego kapitału na kontach ZUS (i OFE) i gdy okaże się, że jest zbyt niska zostanie „podciągnięta” do minimalnej. Ale nie zawsze i nie każdemu.

Powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Są jednak zawody, w których nie trzeba czekać tyle lat, aby otrzymać emeryturę.Przejdź na kolejne strony, by poznać przedstawicieli zawodów w których można przejść na wcześniejszą emeryturę

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Jakie warunki trzeba spełnić zatem, by otrzymać emeryturę minimalną:

  • należy osiągnąć wiek emerytalny wskazany w ustawie (dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat)
  • wykazać się wymaganymi okresami składkowymi i nieskładkowymi (kobiety muszą wykazać 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a mężczyźni pięć lat więcej), przy czym okresy nieskładkowe mogą stanowić maksymalnie jedną trzecią okresów składkowych

Emerytura minimalna a okresy składkowe i nieskładkowe

Niektórzy pracownicy mają spory problem z ustaleniem swoich lat składkowych i nieskładkowych, które będą miały wpływ na wysokość emerytury (i ewentualne nabycie praw do emerytury minimalnej). Warto więc wiedzieć, że okres składkowy to każdy okres, w którym pracownik podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Do okresu składkowego zalicza się zatem czas pracy na etacie, ale również okres w którym prowadzona była działalność gospodarcza. Jako składkowy zostanie potraktowany również okres wykonywania zadań na podstawie umów-zleceń czy czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Co zalicza się do okresu nieskładkowego

Za okres nieskładkowy zostanie uznany czas przebywania na bezrobociu (mimo zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy - wyjątkiem jest krótki okres wypłacania zasiłku dla bezrobotnych). Okres przebywania na zasiłku chorobowym jak i zasiłku opiekuńczym również zostanie potraktowany przez ZUS jako nieskładkowy.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 5 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 5 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Okresem bezskładkowym jest również czas urlopu bezpłatnego, jak również „nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów” (Art. 7 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Warto przeczytać:

Do okresu bezskładkowego zalicza się „przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy niewykonywania pracy, w granicach do 6 lat, spowodowane koniecznością opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny zaliczonym do I grupy inwalidów lub uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo uznanym za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym, sprawowanej przez członka jego rodziny w wieku powyżej 16 lat, który w okresie sprawowania opieki nie osiągnął przychodu przekraczającego miesięcznie połowę najniższego wynagrodzenia”. Do czasu bezskładkowego wlicza się również czas pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego.

Najniższa emerytura – nie każdemu przysługuje ustawowe minimum

Dlaczego monitorowanie okresów składkowych i nieskładkowych jest takie ważne? Bo właśnie w chwili wyliczania wysokości emerytury część pracowników przekonuje się, że nie warto było pracować na czarno lub pozorować pracy na etacie poprzez podpisywanie umów o dzieło (choć często nie można winić za to samych pracowników – to pracodawcy, mając przewagę na rynku, wymuszali taką formę współpracy na swoich pracownikach).

Umowa o dzieło jak i inne „śmieciówki” okazują się bowiem prostą drogą do emerytury minimalnej albo jeszcze gorzej - do wypłat świadczeń poniżej jej progu. Jeszcze w 2011 roku osób, które nie miały prawa nawet do najniższej gwarantowanej emerytury było około 24 tysięcy. Ale już w roku 2018 ta liczba zwiększyła się do niemal ćwierć miliona. I będzie rosła wraz ze wzrostem minimalnej emerytury i przechodzeniem na emerytury roczników, które dotykał już problem „śmieciówek” na rynku pracy.

Najwięcej firm płaci pracownikom najniższą krajową na wschodzie (55%) i zachodzie (53%) Polski. Najmniej firm w których pracownicy zarabiają minimalne wynagrodzenie jest na północny kraju (44%). Co ciekawe są w branże, w których ani jeden pracownik nie zarabia najniższej krajowej - SSC/BPO. Kliknij dalej, aby sprawdzić gdzie najwięcej pracowników jest zatrudnionych w oparciu o najniższą krajową.

Gdzie najwięcej osób pracuje za najniższą krajową? Są branże...

Szacuje się, że już w roku 2020 liczba osób nie mających szans nawet na emeryturę minimalną przekroczy znacznie 300 tysięcy, a w roku 2030 osiągnie ponad 650 tysięcy osób. To oznacza, że rosnąć może liczba osób które po wejściu w wiek emerytalny będą otrzymywały świadczenia w wysokości kilkuset złotych. Jeśli nie mają zgromadzonego kapitału i nie będą mogły liczyć na wsparcie rodziny zostaną skazane na życie w ubóstwie i konieczność korzystania z usług pomocy społecznej. Obecnie ponad 50 tysięcy seniorów otrzymuje świadczenia w wysokości niższej niż 600 złotych brutto.

Warto już teraz samemu przeliczyć swoje okresy składkowe i nieskładkowe, obliczyć przybliżoną wysokość przyszłej emerytury. Pomaga w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który na bieżąco informuje o wysokości zebranych składek i prognozowanej w różnych wariantach wysokości emerytury. Jeśli jest jeszcze czas i możliwość warto gromadzić oszczędności emerytalne, by po przejściu na emeryturę korzystać z czegoś więcej niż minimalna emerytura. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, okazuje się bowiem że ponad 80 procent emerytów, którzy otrzymują świadczenia w wysokości niższej od minimalnej wysokości emerytury to właśnie panie. Wynika to wprost z tego, że to kobiety rezygnują najczęściej z pracy zawodowej na rzecz opieki nad chorym członkiem rodziny lub poświęcają się wychowaniu dzieci.

Emerytura minimalna w 2020 roku

Najniższa emerytura w roku 2019 wyniosła 1100 złotych brutto. Jeśli zgodnie z zapowiedzią władz waloryzacja emerytur oparta będzie o zasadę kwotowo-procentową podwyżka zgodnie z obietnicami rządu wyniesie 100 złotych, a więc minimalna emerytura wynosić będzie w 2020 roku 1200 złotych brutto. Waloryzacja ma zostać przeprowadzona w marcu. Osoby uprawnione do tego świadczenia otrzymają więc w 2020 roku 1026 złotych emerytury „na rękę”.

Warto przeczytać:

Emerytura minimalna ma ogromne znaczenie nie tylko dla tych, którzy ją otrzymują, ale również dla wszystkich emerytów. Wszystko przez to, że to od wysokości minimalnej emerytury zależy emerytalna „trzynastka”, którą po raz pierwszy emeryci otrzymali na konta w 2019 roku. W roku 2020 wysokość „trzynastki” również będzie zależała od wysokości minimalnej emerytury co oznacza, że każdy emeryt dostanie prawdopodobnie „trzynastkę” o 100 złotych wyższą niż w roku 2019.

Tak stanie się, jeśli dodatkowa emerytura trafi do osób uprawnionych po marcu 2020 - wtedy prawdopodobnie zostanie wprowadzona waloryzacja świadczeń. Ale to nie wszystko, według zapowiedzi przedstawicieli partii rządzącej od roku 2021 do emerytów ma trafić również „czternastka” - ona również będzie wypłacana w oparciu o wysokość minimalnej emerytury.

Każdy zapłaci za prąd 12 procent więcej, a rekompensaty dostaną tylko niektórzy. Jak to się ma do inflacji, jak drożeje i jeszcze podrożeje żywność. Kliknij w ten tekst i przeczytaj więcej.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Protesty przeciwko reformie emerytalnej we Francji. Komentarz

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie ma co się oszukiwać, emerytury będą coraz mniejsze, bo coraz więcej ludzi jest po 65 roku życia, a coraz mniej nowych aktywnych zawodowo. korzystając z możliwości jakie daje ppk czyli pracownicze plany kapitałowe, mimo takiego trendu, będziemy mieli dodatkowe środki, które zasilą naszą emeryturę.

G
Gość
20 lutego, 09:08, Lebowski:

Ciężko pracowałem 24 lata, płaciłem składki na ZUS i teraz nic nie dostanę bo mam 65 lat, jestem niepełnosprawny a renty nie mi dają. Za to ktoś, kto przepracował rok dłużej, dostanie minimalną emeryturę. Przecież to jest jawna dyskryminacja. W wielu cywilizowanych krajach jest tak, że emeryturę dostajesz za tyle ile przepracowałeś lat, choćby był to tylko rok.

Nie kłam

G
Gość

Lepiej będzie się powiesić , niż podjąć próbę życia za te marne grosze

L
Lebowski

Ciężko pracowałem 24 lata, płaciłem składki na ZUS i teraz nic nie dostanę bo mam 65 lat, jestem niepełnosprawny a renty nie mi dają. Za to ktoś, kto przepracował rok dłużej, dostanie minimalną emeryturę. Przecież to jest jawna dyskryminacja. W wielu cywilizowanych krajach jest tak, że emeryturę dostajesz za tyle ile przepracowałeś lat, choćby był to tylko rok.

G
Gość

Ja mam na takich umowach zleciach, typowych śmieciówkach przepracowane około 10 lat , teraz od kilkunastu lat pracuję na normalną umowę o pracę I co ze mną i innymi Polakami będzie na starość Pracodawcy zawsze ludzi wykorzystywali i nic ich nie obchodziło...Teraz jest nie lepiej promuje się cwaniactwo, pasożytnictwo Ludzie uczciwie pracujący sa pogardzani

69

Jakie "jakoś to będzie" ???? CO pracownik ma tu do powiedzenia gdy pracodawca oświadzcza że zatrudni tylko na umowę o dzieło? I gdzie pójść jak rynek pracy bidny jak na pustyni? A żyć z czegoś trzeba. Za łeb pracodawców cwaniaczków a nie pracowników,.

G
Gość

Zlikwidować KRUS wprowadzic jednakowe składki do zusu nie dzielić społeczeństwa a emerytury mamy takie same Różnica w skladkach bardzo duża 1500 zus na miesiąc a 500 KRUS na kwartał i pieniądze są

G
Gość
4 stycznia, 17:55, Gość:

a jak ma podchodzić do kwestii emerytur skoro dostanie tyle ile aktualnym władcom będzie pasowało ? a jak będzie za dużo to zawsze można zabrać bo na przykład byli spod raka a jak wiadomo rak jest czerwony.

za zabranie praw nabytych ludziom którzy ciężko harowali z pół darmo przy odbudowie kraju a których wrzucono do jednego worka "komunistycznych służb" gdzie jak teraz widzą naocznie głą by uważający że na zachodzie nie ma bandytyzmu szpiegostwa i prowokacji a wszystko jest cudowne i pachnące, ci solidarni powinni gnić w pierdlu razem z resztą towarzystwa co sprzedało i zdradziło kraj. gnić w pierdlu bo zawieszono kary śmierci.

6 stycznia, 12:12, ORMO:

obniżyli SB-cką emeryturkę i boli

11 stycznia, 18:33, Gość:

Nie badz taki pewny , ty tez mozesz stracic kiedys emeryture np.za takie wypowiedzi ,kiedys sie zdziwisz , jak sie obudzisz z reka w nocniku.

Ha ha dobrze wam

P
Pan Hilary
7 stycznia, 18:50, Gość:

No Morawiecki inflacja oszalała teraz twój ruch rewolaryzacja emerytur o 4,5 %to teraz troche mało. Zobaczymy jak zadbacie za emerytów bo bez przerwy mówicie że macie emerytów na uwadze ale chyba jak ich okraść.

To wszystko wina Tuska

G
Gość
4 stycznia, 17:55, Gość:

a jak ma podchodzić do kwestii emerytur skoro dostanie tyle ile aktualnym władcom będzie pasowało ? a jak będzie za dużo to zawsze można zabrać bo na przykład byli spod raka a jak wiadomo rak jest czerwony.

za zabranie praw nabytych ludziom którzy ciężko harowali z pół darmo przy odbudowie kraju a których wrzucono do jednego worka "komunistycznych służb" gdzie jak teraz widzą naocznie głą by uważający że na zachodzie nie ma bandytyzmu szpiegostwa i prowokacji a wszystko jest cudowne i pachnące, ci solidarni powinni gnić w pierdlu razem z resztą towarzystwa co sprzedało i zdradziło kraj. gnić w pierdlu bo zawieszono kary śmierci.

6 stycznia, 12:12, ORMO:

obniżyli SB-cką emeryturkę i boli

11 stycznia, 18:33, Gość:

Nie badz taki pewny , ty tez mozesz stracic kiedys emeryture np.za takie wypowiedzi ,kiedys sie zdziwisz , jak sie obudzisz z reka w nocniku.

Idz w cholere sbeku

G
Gość
17 stycznia, 17:33, Gość:

Co też liczyć jak nie chcą wprowadzić emerytury stazowej Jeżeli po 35 latach pracy wychodzi najniższa emerytura to co można oczekiwać po niskim stażu pracy Tego wcześniej nikt nie widział teraz strasznie się martwią o wysokość emerytur Hanba

Eksperci od siedmiu boleści znaleźli sobie sposób na pracę straszyć ludzi praca do śmierci

G
Gość

Co też liczyć jak nie chcą wprowadzić emerytury stazowej Jeżeli po 35 latach pracy wychodzi najniższa emerytura to co można oczekiwać po niskim stażu pracy Tego wcześniej nikt nie widział teraz strasznie się martwią o wysokość emerytur Hanba

E
Ela

Co się martwić emerytura,jak Niemcy potrzebują Opiekunek do roboty większość Pan po 70 tce..

G
Gość

Jak liczone sa sładki odprowadzane za granicą w razie powrotu do kraju

G
Gość
4 stycznia, 17:55, Gość:

a jak ma podchodzić do kwestii emerytur skoro dostanie tyle ile aktualnym władcom będzie pasowało ? a jak będzie za dużo to zawsze można zabrać bo na przykład byli spod raka a jak wiadomo rak jest czerwony.

za zabranie praw nabytych ludziom którzy ciężko harowali z pół darmo przy odbudowie kraju a których wrzucono do jednego worka "komunistycznych służb" gdzie jak teraz widzą naocznie głą by uważający że na zachodzie nie ma bandytyzmu szpiegostwa i prowokacji a wszystko jest cudowne i pachnące, ci solidarni powinni gnić w pierdlu razem z resztą towarzystwa co sprzedało i zdradziło kraj. gnić w pierdlu bo zawieszono kary śmierci.

6 stycznia, 12:12, ORMO:

obniżyli SB-cką emeryturkę i boli

Nie badz taki pewny , ty tez mozesz stracic kiedys emeryture np.za takie wypowiedzi ,kiedys sie zdziwisz , jak sie obudzisz z reka w nocniku.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie