Spis treści
Cyfryzacja i automatyzacja jako fundament rozwoju
W obliczu nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, wyzwań związanych z brakiem pracowników i rosnącymi kosztami energii, polscy przedsiębiorcy oraz decydenci muszą znaleźć nowe sposoby na zapewnienie stabilności i konkurencyjności polskiej gospodarki.
- W tym roku na Forum Ekonomicznym w Karpaczu „dotykamy” tematów związanych z cyfryzacją i bezpieczeństwem cyfrowym, co jest arcyważne w dzisiejszych czasach. Można zobaczyć i usłyszeć wiele ciekawych tez. Niestety, jesteśmy w dobie prawdopodobnie wchodzenia w okres spowolnienia gospodarczego. Mamy problemy z pracownikami w Polsce. To kolejne wyzwanie na przyszłość. Wkrótce nadejdą czasy drożejącej energii i to drastycznie. Polska nie wyrobi się z zieloną energię na zakładkę z wyłączaniem elektrowni węglowych. Będziemy płacić za to kary, więc i energia będzie droga – mówi nam Artur Beck.
Europejska konkurencyjność i współpraca międzynarodowa
Odpowiedzią na te wyzwania mogą być innowacje technologiczne, większa automatyzacja procesów oraz zacieśnienie współpracy międzynarodowej.
- Dla przedsiębiorców i polityków panele dyskusyjne to zawsze ogromna wartość, natomiast nie napawa optymizmem sytuacja, w którą zmierzamy jako Europa. Musimy być bardziej konkurencyjni z Chinami lub innymi krajami z Azji. Pozytywne jest to, że w Karpaczu pojawiły się mocne reprezentacje spółek amerykańskich, niemieckich i francuskich oraz szwajcarskich. Widać, że jednoczą się tutaj i są razem z nami – dodaje.
Polscy przedsiębiorcy mają świadomość, że kryzys może być także impulsem do działania.
- Przedsiębiorcy, jak to przedsiębiorcy, znajdą na kryzys remedium. Będą musieli się przebranżowić, iść w kierunku technologii i automatyzacji, dlatego korzyścią jest masa paneli AI. To dla nas kolejne wyzwanie, aby przestawić się. Ale jest to nieunikniony obraz polskiego przedsiębiorcy, więc warto jest odwiedzić Karpacz, aby trzymać rękę na pulsie, uczyć się, słuchać i wymieniać wiedzą.
Społeczna odpowiedzialność biznesu w dobie kryzysu
Obok tematów stricte gospodarczych i technologicznych, na pierwszy plan wysuwają się również kwestie społeczne, takie jak zdrowie psychiczne i dobrostan pracowników. Te kwestie przedsiębiorcy będą poruszali m.in. na PGE Narodowym w dniach 2-3 grudnia 2024 roku. Wtedy to odbędzie się kongres ESG Polska Moc Biznesu.
- Czujemy, że tematy społeczne są szczególnie dziś bardzo potrzebne. Temat zdrowia i zdrowia psychicznego, podejście do pracowników, utrzymanie ich w Polsce i chęć pozostania u nas naszych sąsiadów. To najistotniejsze elementy zbliżającego się kongresu, który odbędzie się w grudniu – mówi nasz rozmówca.
Odwrócony bieg rzeki. To Europa ma korzystać z naszych dóbr
Polscy przedsiębiorcy muszą być elastyczni i otwarci na zmiany. Te przychodzą naturalnie. Ponieważ Polska należy już do grupy krajów rozwijających się, powstaje u nas wiele wartościowych start-upów, a firmami zarządzają zdolni ludzie, teraz trend się odwraca i to zachód Europy patrzy na nas, nie – odwrotnie.
- Często wielcy polscy przedsiębiorcy „atakują” Europę. Wchodzą na rynki europejskie. Kiedyś dyskutowaliśmy, jak ściągnąć kapitał do Polski, a teraz to my dysponujemy tym kapitałem i podczas kongresu będziemy rozmawiać, jak stwarzać jeszcze większe biznesy, seedując całe rynki w Europie, zyskujące rozgłos międzynarodowy. Możemy zainspirować się kolegami z Karpacza, którzy zorganizowali fantastyczne wydarzenie – kończy Artur Beck.
Patronem medialnym XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu są „Gazeta Wrocławska” i „Strefa Biznesu”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Stronapodrozy.pl, Strefaedukacji.pl i Shownews.pl.