Następca wskaźnika WIBOR już niebawem. Wiemy, jaki indeks ma go zastąpić

Marek Knitter
Do drugiej tury konsultacji wchodzi nowy indeks, który docelowo ma zastąpić WIBOR
Do drugiej tury konsultacji wchodzi nowy indeks, który docelowo ma zastąpić WIBOR fot: karolina misztal
Nazwę nowego wskaźnika referencyjnego, który ma zastąpić docelowo WIBOR w polskich bankach mamy poznać jeszcze w tym roku, poinformował Strefę Biznesu Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Spis treści

Prezes Tadeusz Białek w rozmowie ze Strefą Biznesu zwrócił uwagę, że wdrożenie nowych wskaźników referencyjnych nastąpiło już w ponad 20 dojrzałych jurysdykcjach. Polega to na przejściu ze wskaźników starego typu IBOR (z ang. Inter-bank Offered Reference Rate), takich jak EURIBOR, LIBOR itd., na wskaźniki nowego typu, czyli Risk-Free Rate (RFR), które oparte są na transakcjach depozytowych (overnight) i mają znaczenie szerszy zakres referencyjny.

Dalsza część tekstu poda materiałem wideo.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dobre wzorce są w zasięgu „ręki”

– Wzorujemy się na Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, gdzie ten proces został już przeprowadzony. Ten proces nie ma nic wspólnego z zarzutami dotyczącymi wskaźnika WIBOR. W naszej ocenie te zarzuty są wyimaginowane, gdzie te sprawy próbują podnosić niektóre kancelarie prawne, aby uwolnić klientów od zobowiązań – podkreślił prezes Białek w rozmowie ze Strefą Biznesu podczas tegorocznego EFNI w Sopocie.

Jak dodał, ten proces przejścia na nowe wskaźniki jest procesem stosunkowo skomplikowanym zarówno jeżeli chodzi o jego wdrożenie po stronie banków, gdzie musi nastąpić nie tylko zmiana we wszystkich umowach, ale także w instrumentach finansowych jak np. obligacje.

Nie WIRON, a WIRF wchodzi do gry

– Wiemy, jaki to będzie rodzaj indeksu. Nie wiemy jednak jeszcze, jaki to będzie konkretny wariant. Do drugiej tury konsultacji, które rozpoczęła się kilka dni temu wszedł indeks z rodziny WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego), oparty właśnie na transakcjach depozytowych. Różni się tym od wskaźnika WIRON, że jest on wolny od wad swojego poprzednika, który wymagał m.in. dokonywania korekt – dodał.

Prezes podkreślił, że wszystko wskazuje na to, iż jeszcze w tym roku poznamy jego nazwę, bo jak wynika z dotychczasowych prac definitywnie znika wskaźnik WIRON, który w pracy operacyjnej się nie sprawdził.

– Wydaje się, że właśnie indeks WIRF będzie tym docelowym wskaźnikiem. W tej chwili konsultacje dotyczą tylko jednego z jego wariantów. Natomiast sama decyzja prawdopodobnie zapadnie jeszcze w grudniu – dodał prezes Białek.

Jak dodał, z końcem 2027 wskaźnik WIBOR całkowicie zniknie. Natomiast już od połowy przyszłego roku będzie sukcesywnie wdrażany w bankach nowy wskaźnik.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu