Spis treści
Prezes Tadeusz Białek w rozmowie ze Strefą Biznesu zwrócił uwagę, że wdrożenie nowych wskaźników referencyjnych nastąpiło już w ponad 20 dojrzałych jurysdykcjach. Polega to na przejściu ze wskaźników starego typu IBOR (z ang. Inter-bank Offered Reference Rate), takich jak EURIBOR, LIBOR itd., na wskaźniki nowego typu, czyli Risk-Free Rate (RFR), które oparte są na transakcjach depozytowych (overnight) i mają znaczenie szerszy zakres referencyjny.
Dalsza część tekstu poda materiałem wideo.

Dobre wzorce są w zasięgu „ręki”
– Wzorujemy się na Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, gdzie ten proces został już przeprowadzony. Ten proces nie ma nic wspólnego z zarzutami dotyczącymi wskaźnika WIBOR. W naszej ocenie te zarzuty są wyimaginowane, gdzie te sprawy próbują podnosić niektóre kancelarie prawne, aby uwolnić klientów od zobowiązań – podkreślił prezes Białek w rozmowie ze Strefą Biznesu podczas tegorocznego EFNI w Sopocie.
Jak dodał, ten proces przejścia na nowe wskaźniki jest procesem stosunkowo skomplikowanym zarówno jeżeli chodzi o jego wdrożenie po stronie banków, gdzie musi nastąpić nie tylko zmiana we wszystkich umowach, ale także w instrumentach finansowych jak np. obligacje.
Nie WIRON, a WIRF wchodzi do gry
– Wiemy, jaki to będzie rodzaj indeksu. Nie wiemy jednak jeszcze, jaki to będzie konkretny wariant. Do drugiej tury konsultacji, które rozpoczęła się kilka dni temu wszedł indeks z rodziny WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego), oparty właśnie na transakcjach depozytowych. Różni się tym od wskaźnika WIRON, że jest on wolny od wad swojego poprzednika, który wymagał m.in. dokonywania korekt – dodał.
Prezes podkreślił, że wszystko wskazuje na to, iż jeszcze w tym roku poznamy jego nazwę, bo jak wynika z dotychczasowych prac definitywnie znika wskaźnik WIRON, który w pracy operacyjnej się nie sprawdził.
– Wydaje się, że właśnie indeks WIRF będzie tym docelowym wskaźnikiem. W tej chwili konsultacje dotyczą tylko jednego z jego wariantów. Natomiast sama decyzja prawdopodobnie zapadnie jeszcze w grudniu – dodał prezes Białek.
Jak dodał, z końcem 2027 wskaźnik WIBOR całkowicie zniknie. Natomiast już od połowy przyszłego roku będzie sukcesywnie wdrażany w bankach nowy wskaźnik.
Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!