Nie chcą Zielonego Ładu. Wolą zachować swoje miejsca pracy

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Związki zawodowe alarmują: zamknięcie elektrowni zagrożeniem dla miejsc pracy
Związki zawodowe alarmują: zamknięcie elektrowni zagrożeniem dla miejsc pracy Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Próby zamknięcia Elektrowni Rybnik i Łaziska to efekt wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Decyzje te budzą kontrowersje i obawy o przyszłość miejsc pracy oraz stabilność energetyczną kraju. Demonstracja zaplanowana na 9 stycznia 2025 roku w Warszawie ma być testem dla rządzących, którzy muszą zdecydować, czy staną po stronie społeczeństwa i gospodarki, czy zielonej ideologii.

Spis treści

Zielony Ład narzuca Polsce transformację energetyczną, która ma poważne konsekwencje dla regionów zależnych od przemysłu węglowego, jak Śląsk. Decyzje o zamknięciu Elektrowni Rybnik i Łaziska mogą wpłynąć na stabilność energetyczną kraju

Europejski Zielony Ład to ambitna strategia Unii Europejskiej, mająca na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ramach tego planu wiele krajów, w tym Polska, musi dostosować swoje sektory energetyczne do nowych, bardziej ekologicznych standardów. Jednak dla regionów takich jak Śląsk, gdzie przemysł węglowy i energetyczny odgrywają kluczową rolę, zmiany te niosą ze sobą poważne wyzwania.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz, wyraził swoje obawy dotyczące przyszłości Elektrowni Rybnik i Łaziska. Zwrócił uwagę, że decyzje o ich zamknięciu mogą mieć daleko idące konsekwencje dla lokalnych społeczności oraz całej polskiej gospodarki.

Związki zawodowe od dawna alarmują o zagrożeniach związanych z zamykaniem kluczowych zakładów przemysłowych. W przypadku Elektrowni Rybnik i Łaziska, związkowcy podkreślają, że chodzi o tysiące miejsc pracy, które mogą zostać zagrożone.

– Tu chodzi o kilka tysięcy miejsc pracy w obu elektrowniach i u ich kooperantów – zaznaczył Dominik Kolorz.

Związkowcy zwrócili się do rządu o interwencję, przypominając o zapisach Porozumienia z 2021 roku, które jest załącznikiem do Umowy Społecznej dotyczącej górnictwa węgla kamiennego. Porozumienie przewiduje funkcjonowanie Elektrowni Rybnik w oparciu o węgiel kamienny do 2030 roku, a jej dalsza działalność miała być poddana analizie w 2029 roku.

Porozumienie precyzuje warunki działania kluczowych jednostek sektora energetycznego na Śląsku. Punkt 9 Porozumienia odnosi się bezpośrednio do Elektrowni Rybnik, wskazując, że jej zamknięcie przed 2030 rokiem byłoby naruszeniem tych ustaleń.

Związkowcy obawiają się, że złamanie Porozumienia, które precyzowało warunki działania Elektrowni Rybnik, może prowadzić do dalszych niekorzystnych zmian w regionie. Według nich złamanie tych zapisów może stanowić niebezpieczny precedens

Umowa Społeczna sama w sobie nie zawierała bezpośrednich zapisów dotyczących Elektrowni Rybnik, jednak szczegóły jej funkcjonowania zostały określone w Porozumieniu, które było załącznikiem do Umowy. Dokument ten zakładał działanie elektrowni w oparciu o węgiel kamienny do 2030 roku.

– Umów należy dotrzymywać. Można próbować je renegocjować, ale z pewnością nie można ich łamać. Przyzwolenie na złamanie zapisów umowy społecznej choćby w jednym tylko elemencie, będzie stanowić zgodę na łamanie jej we wszystkich innych elementach. Śląsko-dąbrowska Solidarność stanowczo przeciwstawia się wszelkim takim próbom – podkreślił Kolorz.

Związki zawodowe zarzucają rządowi brak skutecznych działań w obronie miejsc pracy i stabilności energetycznej, wskazując na rozmycie odpowiedzialności pomiędzy resortami

Związkowcy krytykują rząd za brak zdecydowanych działań w obronie miejsc pracy i stabilności energetycznej kraju. Zwracają uwagę na rozmycie odpowiedzialności pomiędzy różne resorty, co utrudnia skuteczne zarządzanie sytuacją.

– To rozmywa odpowiedzialność. Otrzymaliśmy w końcu odpowiedź z resortu aktywów państwowych, ale jest ona dalece niezadowalająca. Wynika z niej m.in., że państwo nie ma nic do powiedzenia w państwowej spółce. Nas ten żart nie rozbawił – podkreślił Kolorz.

Związkowcy wskazują, że próby zamknięcia Elektrowni Rybnik i Łaziska to efekty realizacji Zielonego Ładu, a zaplanowana demonstracja będzie testem dla rządzących, którzy będą musieli wybrać między ochroną gospodarki a realizowaniem „zielonej ideologii”

Europejski Zielony Ład stawia przed Polską wyzwania związane z transformacją energetyczną. W kontekście obecnej sytuacji, związkowcy obawiają się, że wdrażanie tych zmian może odbywać się kosztem stabilności energetycznej i miejsc pracy.

– Próby zamknięcia Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska to skutki Europejskiego Zielonego Ładu. Manifestacja 9 stycznia będzie swego rodzaju testem, jak rządzący będą podchodzić do problemów, który wywołuje Zielony Ład. Czy staną po stronie społeczeństwa i będą chronić polską gospodarkę, czy staną po stronie zielonej ideologii – uznał Kolorz.

Raport przygotowany na zlecenie śląsko-dąbrowskiej Solidarności przez ekspertów z Politechniki Łódzkiej i Szkoły Głównej Handlowej wskazuje na kluczową rolę węgla w polskim systemie energetycznym. Eksperci podkreślają, że obecnie aż 90% energii w Polsce pochodzi z węgla, co stawia pod znakiem zapytania możliwość szybkiej transformacji energetycznej.

– Jak wskazywał niedawno prof. Mielczarski, przez pierwsze dwa tygodnia listopada, nasza energetyka funkcjonowała tylko dzięki temu, że posiadamy węgiel. 90 proc. energii w polskim systemie pochodziło z węgla. Gdybyśmy go nie mieli, nie mielibyśmy prądu w mieszkaniach, a gospodarka by się zatrzymała – dodał Kolorz.

Plany zamknięcia Elektrowni Rybnik i brak planów dotyczących przyszłości Elektrowni Łaziska potęgują obawy o przyszłość energetyczną Śląska

Plany zamknięcia Elektrowni Rybnik do końca 2025 roku oraz zapewnienia ciepła dla Rybnika do końca sierpnia 2026 roku budzą obawy o przyszłość energetyczną regionu. Spółka Tauron Wytwarzanie, do której należy Elektrownia Łaziska, dotychczas nie przedstawiła oficjalnych planów dotyczących przyszłości zakładu, co dodatkowo potęguje niepewność.

Demonstracja zaplanowana na 9 stycznia w Warszawie ma być wyrazem sprzeciwu wobec tych decyzji i próbą zwrócenia uwagi rządzących na konieczność ochrony miejsc pracy oraz stabilności energetycznej kraju. Związkowcy liczą, że manifestacja zmusi władze do podjęcia działań na rzecz pracowników i lokalnych społeczności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu