Nie możesz się udać na walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej? Sprawdzamy, czy można wysłać pełnomocnika

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zebranie członków podnosi uchwały we wszystkich kluczowych sprawach działalności spółdzielni.
Zebranie członków podnosi uchwały we wszystkich kluczowych sprawach działalności spółdzielni. Paweł Dubiel / Polska Press
Kto nie chodzi na walne zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej, a jest jej członkiem, nie powinien potem narzekać, że nie miał wpływu na podejmowane decyzje. Zebranie członków podnosi uchwały we wszystkich kluczowych sprawach działalności spółdzielni. Ponadto kontroluje i uchwala statut, regulaminy i kierunki działania. Co w przypadku, kiedy chcielibyśmy w nim wziąć udział, a nie możemy? Czy na walne zgromadzenie możemy wysłać pełnomocnika? Jakimi uprawnieniami dysponuje pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej?

Spis treści

Czy można wziąć udział w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika?

Możliwość brania udziału w walnym zgromadzeniu spółdzielni przez pełnomocnika pozwala na uczestnictwo w podejmowaniu decyzji w sprawach spółdzielni przez osoby, które z różnych powodów, jak np.

  • choroby,
  • znaczna odległość miejsca zamieszkania od siedziby spółdzielni

nie mogą brać udziału w walnym zgromadzeniu osobiście.

- Zagadnienie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika reguluje art. 83 ust. 11 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu walnego zgromadzenia - tłumaczy Aneta Sołtysik, adwokat z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.

Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.

- Pełnomocnictwo do udziału w walnym zgromadzeniu spółdzielni daje prawo ustanowionemu przez członka spółdzielni pełnomocnikowi do korzystania z wszelkich praw, jakie w ustawie lub statucie przyznane są członkowi spółdzielni w chwili uczestnictwa w walnym zgromadzeniu - dodaje Aneta Sołtysik.

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnictwo stanowi umocowanie do działania w cudzym imieniu, które opiera się na oświadczeniu reprezentowanego, zwanego mocodawcą.

- Udzielenie pełnomocnictwa stanowi jednostronną czynność prawną reprezentowanego o charakterze upoważniającym. Niewątpliwie pełnomocnikiem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. To osoba, która ukończyła 18. rok życia i nie została ubezwłasnowolniona, chociaż poszczególne przepisy mogą ustanawiać wyjątki - tłumaczy Aneta Sołtysik, adwokat z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.

Te osoby nie mogą być pełnomocnikami. Dokument będzie nieważny

W sprawach nieuregulowanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, stosuje się przepisy ustawy prawo spółdzielcze.

- W konsekwencji wskazać należy, że członek zarządu spółdzielni nie może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu. Nie dotyczy to spółdzielni liczących nie więcej niż dziesięciu członków, o ile statut nie stanowi inaczej. Pracownik spółdzielni może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu, tylko jeżeli jest również członkiem spółdzielni zatrudnionym na podstawie spółdzielczej umowy o pracę - wyjaśnia adwokat Aneta Sołtysik.

Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu. Osoby prawne będące członkami spółdzielni biorą udział w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika.

Jakie formalności należy spełnić, aby wysłać pełnomocnika na zebranie spółdzielni?

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.

- Przez formę pisemną należy rozumieć utrwalone oświadczenie woli osoby złożone za pomocą pisma w dokumencie sporządzonym w dowolny sposób (np. ręcznie lub mechanicznie) i podpisanym własnoręcznie przez członka spółdzielni. Naruszenie formy pisemnej skutkuje nieważnością pełnomocnictwa - tłumaczy Aneta Sołtysik.

Istotne okazuje się także to, że spółdzielnia nie może wymagać pełnomocnictwa, które podpisane jest osobiście w obecności pracownika spółdzielni, jak również dokumentu poświadczonego przez notariusza lub innego urzędnika.

- Pełnomocnictwo złożone w postaci elektronicznej, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, spełnia wymagania zastrzeżone dla formy pisemnej. Pełnomocnictwo powinno być przekazane przed walnym zgromadzeniem albo bezpośrednio na zebraniu celem załączenia do protokołu - tłumaczy Aneta Sołtysik, adwokat z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.

W dokumencie pełnomocnictwa należy wskazać, że zostało ono udzielone do zastępowania członka danej spółdzielni na walnych zgromadzeniach. Dozwolone jest także ogólne umocowanie pełnomocnika do działania w spółdzielni lub do reprezentowania członka we wszystkich sprawach w spółdzielni.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu