Nie płacisz za śmieci? Nie dostaniesz dodatku węglowego. Rozpoczęły się kontrole

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gminy sprawdzają czy dane zawarte we wniosku o dodatek węglowy zgadzają się z danymi w deklaracji śmieciowej.
Gminy sprawdzają czy dane zawarte we wniosku o dodatek węglowy zgadzają się z danymi w deklaracji śmieciowej. Pexels
Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym ruszają kontrole składanych wniosków. Gminy sprawdzają między innymi czy zawarte w nich dane zgadzają się z informacjami w deklaracji śmieciowej. Wszystko po to, aby ograniczyć próby wyłudzenia pieniędzy przez osoby, którym takie świadczenie nie przysługuje.

To jednorazowy dodatek

Od połowy sierpnia trwa przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Wypłata jednorazowego świadczenia w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest urządzenie grzewcze na węgiel. Może to być między innymi kocioł na paliwo stałe, kominek, koza lub piec kaflowy. Świadczenie należy się także osobom, które w swoich domach i mieszkaniach korzystają z ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych, piecokuchni oraz kuchni węglowych.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: W Gorzowie można już składać wnioski o dodatek węglowy. Zainteresowanie jest duże

Dodatek węglowy a śmieci

Dwudziestego września nastąpiła nowelizacja ustawy o dodatku węglowym zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Wprowadzono do niej między innymi zapis mówiący o tym, że dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego wójt, burmistrz albo prezydent miasta bierze pod uwagę w szczególności informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że każda osoba, która złożyła wniosek o pieniądze na węgiel, będzie sprawdzana czy płaci za odbiór śmieci. Takie kontrole właśnie się rozpoczęły.

We wniosku o wypłatę dodatku węglowego należy podać dane osób wchodzące w skład gospodarstwa domowego. Te informacje można porównać do danych w deklaracji śmieciowej. Od tygodnia do Związku Celowego Gmin MG-6 samorządy wystosowują zapytania o prawdziwość danych złożonych we wnioskach pod rygorem odpowiedzialności karnej, w stosunku do danych zawartych w deklaracjach śmieciowych - mówi Katarzyna Szczepańska przewodnicząca zarządu Związku Celowego Gmin MG-6.

Wnioski będą odrzucane

Są już pierwsze efekty takiej weryfikacji. W kilku przypadkach stwierdzono bowiem rozbieżności w danych z wniosku o dodatek węglowy z danymi złożonymi w deklaracji śmieciowej.

W niektórych przypadkach stwierdzono, że wnioski o dodatki węglowe zostały złożone na tak zwane pustostany, czyli na obiekty, w których nikt nie zamieszkuje. Mamy też przypadki, w których mieszkańcy złożyli wnioski o dodatek węglowy, a na przykład nie złożyli deklaracji śmieciowej lub wskazali w niej inną liczbę członków gospodarstwa domowego - dodaje Katarzyna Szczepańska.

Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Po wykryciu nieprawidłowości nie tylko wniosek o dodatek węglowy zostanie odrzucony, ale dostaniemy również wezwanie do uregulowania zaległej opłaty za odbiór śmieci.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu