Nowe formularze PIT-2, PIT-2A i PIT-3 na 2023 rok. Chcesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku? Wypełnij i złóż [26.12.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Dzięki złożeniu PIT-2, PIT-2A czy PIT-3 nawet zleceniobiorcy będą płacić niższe zaliczki na podatek. Do tej pory by wykorzystać w praktyce kwotę wolną w PIT, musieli czekać na zakończenie roku podatkowego, złożyć roczne zeznanie podatkowe i ewentualnie czekać na zwrot nadpłaconej kwoty.
Dzięki złożeniu PIT-2, PIT-2A czy PIT-3 nawet zleceniobiorcy będą płacić niższe zaliczki na podatek. Do tej pory by wykorzystać w praktyce kwotę wolną w PIT, musieli czekać na zakończenie roku podatkowego, złożyć roczne zeznanie podatkowe i ewentualnie czekać na zwrot nadpłaconej kwoty. Paweł Łacheta / Polska Press
W połowie tego roku zostały zrewolucjonizowane przepisy o korzystaniu z kwoty wolnej w podatku - a bagatela, chodzi o 30 000 zł. Teraz można z niej korzystać nie u jednego, a nawet u trzech płatników i na dodatek przywilej ten dotyczy także zleceniobiorców. Zamiast czekać na zwrot 3600 z do marca czy kwietnia następnego roku, zleceniobiorca składając teraz odpowiedni PIT płatnikowi, skorzysta z niższych zaliczek na podatek na bieżąco, w trakcie roku podatkowego. Oto szczegóły dotyczące nowych druków PIT na 2023 rok, a trzeba je znać, bo ważne jest wybranie odpowiedniego formularza oraz poprawne jego wypełnienie.

Spis treści

Zmiany przepisów wprowadzone 1 lipca 2022 r. spowodowały rewolucję w rozliczaniu kwoty wolnej od podatku. Będą one pozwalały na uwzględnienie jej nawet w trzech miejscach, w których podatnik otrzymuje dochód. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. Dzięki zmianom osoby na umowie zlecenie mogą zaoszczędzić nawet 3600 zł w ciągu roku podatkowego.

Nowe formularze PIT dla korzystających z kwoty wolnej. Jak je wypełnić?

Na stronie rządowej zostały opublikowane nowe formularze PIT-2, PIT-2A i PIT-3. Zawierają oświadczenia i wnioski, które podatnik składa płatnikowi swoich składek, w celu poboru zaliczek na podatek PIT od 2023 r. Jeśli jednak podatnik złożył już wcześniej PIT-2, PIT-2A, PIT-3 korzystając z poprzednich wzorów, a informacje w nich podane są nadal aktualne, to nie musi wypełniać nowych druków.

- Z nowego sposobu z pewnością będą zadowoleni zleceniobiorcy. Do tej pory przy umowie zlecenie nie można było odliczać kwoty wolnej. Dzięki zmianom u zleceniobiorcy może zostać w kieszeni do 3600 zł już w trakcie roku podatkowego, a nie dopiero po rozliczeniu zeznania rocznego wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Od 1 stycznia 2023 kwotę wolną będzie można odliczać w trzech miejscach. Nie oznacza to jednak, że będzie ona mnożona razy trzy. Dla jednego miejsca kwota wolna wyniesie 300 zł miesięcznie, przy dwóch po 150 w każdym, a przy trzech – po 100 zł.

Rozliczanie kwoty wolnej w 2023 roku: kogo dotyczą nowe PIT-y?

  • PIT-2 – składają m.in. pracownicy, zleceniodawcy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
  • PIT-2A – składają w szczególności osoby otrzymujące emeryturę lub rentę z zagranicy, stypendium, świadczenie z tytułu odbywania praktyk absolwenckich lub stażów uczniowskich, a także osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych.
  • PIT-3 – składają osoby otrzymujące krajową emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające lub zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (np. chorobowy lub macierzyński).

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Co zawierają nowe druki PIT-2, PIT-2A i PIT-3? Kto i jak je wypełnia?

Jak wyjaśnia Piotr Juszczyk, na podstawie PIT-2, PIT-2A i PIT-3 można płatnika zobowiązać lub poinformować o:

  • pomniejszaniu zaliczki na podatek o 1/12 kwoty, która zmniejsza podatek (czyli 300 zł miesięcznie), 1/24 (150 zł miesięcznie) lub 1/36 (100 zł miesięcznie);
  • zamiarze preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
  • stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dla pracowników zamiejscowych;
  • stosowania zerowych ulg, czyli ulgi dla młodych, ulgi na powrót, dla pracujących seniorów lub dla rodzin 4+; niestosowania podstawowych kosztów uzyskania przychodów dla pracownika (250 zł miesięcznie) lub 50% kosztów uzyskania przychodów;
  • niepobierania zaliczek na podatek z uwagi na niskie dochody nieprzekraczające w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku.
  • W nowych wzorach PIT-2, PIT-2A oraz PIT-3 można również wycofać uprzednio złożone oświadczenia lub wnioski. W takim przypadku w składanym drukach trzeba wypełnić tylko pola, które zawierają wycofywany wniosek lub oświadczenie.

Jak korzystać z kwoty wolnej w PIT w 2023 roku? Kiedy i jak złożyć nowe druki?

Druki składane są na piśmie lub w dowolny sposób przyjęty przez płatnika, dlatego korzystanie ze wzorów nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak podatnik wykorzysta druki opublikowane, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

Oświadczenia i wnioski mogą być składane w dowolnym momencie roku podatkowego. Płatnik ma około miesiąca na ich realizację w przypadku PIT-2 i PIT-2A oraz około dwóch miesięcy w przypadku PIT-3.

- Co ważne, ten sam podmiot może pełnić kilka funkcji płatnika w odniesieniu do różnych świadczeń. Przykładowo, jeśli podatnik zatrudniony jest w tej samej firmie na umowie o pracę oraz na umowie zlecenie, to zgodnie z ustawą PIT uzyskuje przychody z odrębnych źródeł i tym samym ma dwóch płatników. Przychody ze stosunku pracy stanowią odrębne źródło przychodów od świadczeń z tytułu umowy zlecenia - nie łączy się ich do obliczania zaliczki na podatek. Każdemu płatnikowi składa się odrębny PIT-2, z odrębnymi zaliczkami i zasadami - podkreśla Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Nowe druki na 2023 roku są zdecydowanie bardziej rozbudowane, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby poprawnie je wypełnić. Istotne też, że w każdej chwili w trakcie roku podatkowego można je zaktualizować.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu