Segregacja śmieci: imienne kodowanie worków i surowe kary są nieuchronne? Większość Polaków deklaruje, że segreguje a naprawdę

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Jeśli wskutek złej segregacji spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota będzie musiała płacić rachunki za wywóz śmieci według taryfy nawet czterokrotnie wyższej od standardowej, ucierpią finansowo wszystkie rodziny - także te, które nie mają oporów przed wyrzucaniem ich do właściwych kontenerów, i to bez nadmiernej kontroli.
Jeśli wskutek złej segregacji spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota będzie musiała płacić rachunki za wywóz śmieci według taryfy nawet czterokrotnie wyższej od standardowej, ucierpią finansowo wszystkie rodziny - także te, które nie mają oporów przed wyrzucaniem ich do właściwych kontenerów, i to bez nadmiernej kontroli. Szymon Starnawski /Polska Press
Deklaracje Polaków co do segregowania śmieci - to jedno, a sposób ich wyrzucania w rzeczywistości, to drugie. Nie mamy wciąż dostatecznej wiedzy, jak kwalifikować różne rodzaje odpadów, a gdy już przyjdziemy do altanki śmietnikowej, to najchętniej wszystkie worki - nawet posegregowane - często wrzucamy do pierwszego z brzegu kontenera. Czy tylko ścisła kontrola w postaci worków z osobistym kodem lub kamer oraz surowe kary, wzorem rosnących sankcji w prawie drogowym, wyegzekwują od nas przestrzeganie przepisów o odpadach?

Spis treści

Codzienne wyrzucanie śmieci wydaje się być rzeczą dziecinnie prostą, jednak to złudne wrażenie. Właściwa segregacja śmieci to dla Polaków nadal duże wyzwanie. Według wytycznych w 2025 roku gminy będą zobowiązane do selektywnej zbiórki odpadów aż w 55%.

Według danych około 2/3 Polaków deklaruje segregowanie śmieci, mamy w tej dziedzinie wiele do nadrobienia. Szczególnie ważna jest więc edukacja i kontrola mieszkańców, zwłaszcza na początku. W skrajnych wypadkach i w przypadku notorycznego łamania zasad mieszkańcy muszą liczyć się z karami.

Nawet czterokrotny wzrost opłat dla wspólnot?

Pozornie brak segregacji wydaje się rzeczą mało istotną, a nawet zbędną. To jednak złudne wrażenie. Za brak segregacji śmieci przewidziane są wysokie kary finansowe. Osiedla, na których mieszkańcy nie segregują odpadów, będą musiały zapłacić nawet czterokrotnie więcej niż te, na których mieszkańcy stosują się do nowych przepisów.

- Jako zarządca nieruchomości staramy się w przystępny sposób przedstawiać nowe wytyczne dotyczące segregacji. Na osiedlach, którymi zarządzamy, kilka razy dostaliśmy ostrzeżenia, że otrzymamy kary, bo nie osiągamy wymaganego poziomu segregacji. W takich sytuacjach odwoływaliśmy się i po ponownej analizie okazywało się, że spełniamy wymagania - mówi Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Dalej tłumaczy, że działo się tak, nawet jeżeli niewłaściwe zachowanie dotyczy tylko jednego lokatora.

- Tam, gdzie najtrudniej zmotywować mieszkańców do segregacji i przekazywania odpadów do recyklingu, montujemy kamery i sprawdzamy, jak posortowane są śmieci. Wszystko po to, aby zidentyfikować osobę, która nie przestrzega zasad segregacji

- Problem nadal pozostaje nierozwiązany w przypadku budynków z zsypami, tam kontrola jest dużo trudniejsza, więc edukacja i promowanie właściwych postaw jest niezwykle istotne. Na szczęście budynków ze wspólnymi zsypami wewnątrz budynków jest coraz mniej i zauważamy, że mieszkańcy coraz rzadziej z nich korzystają. Z jednej strony jest to rozwiązanie wygodne, nie musimy wychodzić z budynku, jednak wiąże się z wyższymi opłatami, ponieważ do jednego kontenera wpadają wszystkie odpady - dodaje zarządca.

TOP6. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZIŚ. Kliknij i przeczytaj!

Nawet ci co segregują mylą pojemniki, czyli jest tak jakby nie segregowali

Wszyscy są zgodni: stanowiący prawo i je egzekwujący - w kwestii segregacji śmieci, czy szerzej, promowania postaw proekologicznych kluczową rolę odgrywa edukacja.

- Na osiedlach którymi się opiekujemy, bardzo dbamy o to, aby wszyscy mieszkańcy po pierwsze wiedzieli, jak odpowiedzialnie wyrzucać śmieci, a po drugie, aby mieli łatwy dostęp do wszystkich kontenerów - mówi Mariusz Łubiński.

Z obserwacji wynika jednak, że mieszkańcy często wybierają ten kontener, który jest najbliżej, nawet jeśli jest przeznaczony dla innej grupy odpadów, niż chcą wyrzucić.

- Aby zapobiegać takim sytuacjom, staramy się, aby kontenery były w łatwo dostępnych miejscach i było ich wystarczająco dużo. Nie stosujemy kodów na workach, bo to kosztowne rozwiązanie, ale na obszarach, gdzie jest największy opór mieszkańców, może być ono jedynym skutecznym rozwiązaniem - ostrzega zarządca.

Odpowiedzialne wyrzucanie śmieci i ich segregacja to mała rzecz, jednak to właśnie małe kroki i symboliczne zachowania mają wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na domowy budżet.

Jeśli wskutek złej segregacji spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota będzie musiała płacić rachunki za wywóz śmieci według taryfy nawet czterokrotnie wyższej od standardowej, ucierpią finansowo wszystkie rodziny - także te, które nie mają oporów przed wyrzucaniem ich do właściwych kontenerów, i to bez nadmiernej kontroli. Niestety taka jest cena odpowiedzialności zbiorowej.

Trwa głosowanie...

Eko różne ma oblicza. Jak dbasz o środowisko?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł
I bardzo dobrze - dlaczego mam ponosić karę za to, że mój sąsiad nie segreguje śmieci, mimo że sam to robię? Jestem zdecydowanie za takimi oznakowanymi workami - wiem, że zarówno je, jak i specjalne dyspensery posiada w swojej ofercie firma Ecosorting.
ś
śmieciarz
12 grudnia 2022, 11:29, Kala:

To już jest mega hipokryzja. Segregacja śmieci w bloku jest ok ale potem przyjeżdża śmieciarka i wszystko jest wrzucane do jednego zsypu. I co? Ktoś znowu przebiera i segreguje? A szary człowiek ma ponosić konsekwencje sposobu organizacji pracy zakładu zajmującego się oczyszczaniem miasta. Rewelka

2 stycznia, 12:08, Gość:

Kłamstwo

"Nastempnom razom" zobacz dokładnie jak zbudowana jest śmieciarka. Są z pojedynczą komorą i z podwójną. Podwójna ma dwa przedziały, ma dwa wsypy z dwoma hydraulicznymi zgniataczami. Można do jednego samochodu wrzucać dwa rodzaje śmieci bez opcji wymieszania. Czego nie rozumiesz ?

A
Agnieszka Agnieszka
Porzadek w Polsce?Zastraszanie?Toz my i tak na opak bedziemy zawsze wszystko robić !I dobrze xd
S
STOP TEMU
Prendzej na ulicę wy rzucę pod pujemnik! Sabotasz! Dość jusz wmuszania segregaci bo niech to robią komu płacą.
G
Gość
Śmieci nie powinny być płatne.Kto mi zapłaci za segregację.Za szkło, za papier, za uluminium,za plastyk to bedzie posegregowane gotowe to skupu i ktoś za moją wykonaną pracę otrzyma pieniądze a ja jeszcze mam zapłacić.To w zupełnosci powinno pokryć wywóz moich śmieci.
G
Gość
"Niemiecki system segregacji śmieci jest uważany za wzorcowy." xD

"Po pożarze wysypiska śmieci w Zgierzu prokuratura w Łodzi wszczęła dochodzenie przeciwko 36 niemieckim firmom - pisze portal Tagesschau.de, zapowiadając emisję reportażu, który zostanie nadany w programie "Monitor" w czwartek (29.08.2019) wieczorem w pierwszym programie telewizji publicznej ARD."

Więcej poniżej:

https://fakty.interia.pl/deutsche-welle/news-wywoz-smieci-z-niemiec-do-polski-nielegalnie,nId,3174662
G
Gość
Segregują ale chyba po polsku. Zobaczcie na naszym kanale jak to wygląda: https://www.youtube.com/rupieciarze
G
Gość
technokraci i wielcy tego świata chcą zrobić z człowiekiem wszystko, wymóc na nim wszystko i wiedzieć o nim wszystko. Dlatego rejestracje tel na dowód pod POZOREM ZAGROŻEŃ TERRORYSTYCZNYCH ( ! ), wydawanie dowodów poprzedzone pobraniem odcisków palców, worki na śmieci kodowane i inne chore pomysły ludzi którzy chcą zawładnać innymi ludźmi i całym światem
N
Nobody63
5 stycznia, 21:44, Aneta Smolarek:

A jak to jest że w Anglii w domu ma się dwa kontenery na odpady. Jeden na WSZYSTKIE które nadają się do recyklingu i drugi na to co do recyklingu się nie nadaje? A nie jak u nas kontener ma szkło ale nie lustra, nie potłuczone, nie to, nie tamto. Nie dość że wymogi że trzeba było by studia skończyć w tej dziedzinie to jeszcze kary?? Za co?

Ustawa śmieciowa powstała po to aby doić Polaczków z kasy, niemieckie firmy mały przejąć cały zmonopolizowany przemysł śmieciowy, co po części się udało

-----

Więcej niezależnych aktualności na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/171-warto-poczytac-1-15-styczen-2023

---

Rafał Otoka-Frąckiewicz Trzech Króli na Majorce, zadymy w Izraelu, ratunek dla pszczół.

 https://www.youtube.com/watch?v=AGeFlfE76GQ

--- * ---

Warto to wysłuchać jeszcze raz -. Skrót książki, nie przetłumaczonej na polski ” Love Letter to America 

Jak stworzyć chaos, konflikt wewnętrzny i sparaliżować wroga czyli nas. Warto przeczytać po polsku książkę Jurij Biezmienow " Agentura wpływu" Globaliści stosują te same metody dezinformacji i manipulacji ludźmi co za czasów ZSRR.

: Cztery fazy chaosu - Temat Jurij Biezmienow i metody wpływu i manipulacji KGB na społeczeństwa

https://www.youtube.com/watch?v=119Okwl92wY

N
Nie pozdrawiam
Ty kondonie od pisania . Przyjdź i napisz że mieszkańcy na Gierymskich nie mogą się dostać do wiaty bo zbieracze zepsuli zamek , a śmieci przed wiata ! Drzewa powalone nie sprzątnięte , zaraz jeszcze jakieś dzieci sobie krzywdę zrobi ! A miasto kiedy sprzątnie ten syf przy krawężnikach i chodnikach bo dzieci i dorośli co dzień w brudnych butach do domu wracają ! A ciemno że nic nie widać . Tylko się czepiać a sami do niczego !
G
Gość
Zawartość żóltych kontenerów trafia do Hryniewicz.

Z taśmy wybierają tylko plastikowe butelki, reszta jedzie do spalarni. A ja ,jak idiota, oddzielam każdy śmieć, do oddzielnego woreczka.
G
Gość
Wspólnota została ponownie ukarana finansowo za niesegregację śmieci.

Ok. 25 % mieszkań jest wynajmowanych przez studentów i pracowników ze Wschodu. Im segregacja wisi.
A
Aneta Smolarek
A jak to jest że w Anglii w domu ma się dwa kontenery na odpady. Jeden na WSZYSTKIE które nadają się do recyklingu i drugi na to co do recyklingu się nie nadaje? A nie jak u nas kontener ma szkło ale nie lustra, nie potłuczone, nie to, nie tamto. Nie dość że wymogi że trzeba było by studia skończyć w tej dziedzinie to jeszcze kary?? Za co?
G
Gość
12 grudnia 2022, 11:29, Kala:

To już jest mega hipokryzja. Segregacja śmieci w bloku jest ok ale potem przyjeżdża śmieciarka i wszystko jest wrzucane do jednego zsypu. I co? Ktoś znowu przebiera i segreguje? A szary człowiek ma ponosić konsekwencje sposobu organizacji pracy zakładu zajmującego się oczyszczaniem miasta. Rewelka

Kłamstwo

G
Gość
1 stycznia, 12:50, Gość:

"Niemiecki system segregacji śmieci jest uważany za wzorcowy." xD

"Po pożarze wysypiska śmieci w Zgierzu prokuratura w Łodzi wszczęła dochodzenie przeciwko 36 niemieckim firmom - pisze portal Tagesschau.de, zapowiadając emisję reportażu, który zostanie nadany w programie "Monitor" w czwartek (29.08.2019) wieczorem w pierwszym programie telewizji publicznej ARD." więcej:

https://fakty.interia.pl/deutsche-welle/news-wywoz-smieci-z-niemiec-do-polski-nielegalnie,nId,3174662

1 stycznia, 13:25, Gość:

Niemiecki, niemieckie, niemieckiemu...

Piedrolisz po niemiecku. Jesteś chory na Verlagsgruppe.

2 stycznia, 10:37, Gość:

Spiedralaj do Węglarczyka na Der Onet!

Świr jest chory.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu