Nowy rok szkolny 2019-2020. Prawie wszyscy uczniowie mają lekcje angielskiego, ale ich poziom jest nierówny. Co z tym zrobić?

AIP
Dla młodego pokolenia Polaków największą motywacją do nauki języka jest chęć zrozumienia w oryginale tekstów piosenek, filmów oraz seriali.
Dla młodego pokolenia Polaków największą motywacją do nauki języka jest chęć zrozumienia w oryginale tekstów piosenek, filmów oraz seriali. Tomasz Hołod / Polska Press
Aż 95 proc. młodych Polaków uczy się języka angielskiego w szkole, jednak w skali od 1 do 5, efektywność takiej nauki oceniają oni tylko na 2,9 pkt. Uczniowie sądzą, że podczas lekcji za dużo jest pisania i zadań z gramatyki (36 proc.), a za mało rozmów z native speakerami (79 proc.). Zatem, które metody uznawane są przez nich za najbardziej efektywne?

Znajomość angielskiego jest uważana za istotną zarówno przez młode, jak i starsze pokolenia. Według badania przygotowanego przez firmę Angloville, w skali od 1 (nie ma zupełnie znaczenia) do 5 (ma bardzo duże znaczenie) uczniowie i rodzice, ocenili przydatność znajomości języka kolejno na 4,87 oraz 4,95 punktów. Pomimo tego tylko jedna trzecia Polaków (33,3 proc.) potrafi płynnie posługiwać się językiem angielskim. Może to dziwić, zważywszy na stosunkowo wysoki poziom zainteresowania nauką języków obcych w Polsce.

Jak się uczyć?

Z danych Angloville wynika, że poza szkołą, dzieci najchętniej uczą się języka przez media społecznościowe, komunikatory oraz gry komputerowe – aż 73 proc. uczniów wskazało taką odpowiedź. Następne w kolejności są: prywatne korepetycje (71 proc.) czy wakacyjne wyjazdy językowe (40 proc.). Które z zajęć są najbardziej efektywne? Okazuje się, że dla 40 proc. ankietowanych największe korzyści przynoszą rozmowy 1:1 z lektorem. – Obecnie jednym z najbardziej skutecznych sposobów nauki języka angielskiego jest metoda immersji. Chodzi o to, że uczeń zanurza się w języku. Podczas zajęć z tutorem posługuje się wyłącznie angielskim, dzięki czemu przestawia na angielski również swoje myślenie - wyjaśnia Michał Kelles-Krauz z Angloville.

Co przeszkadza w nauce?

Uczniowie wskazują, że największy kłopot mają z nadmiernym naciskiem kładzionym na gramatykę oraz zbyt rozbudowaną częścią pisania – tak wskazują wyniki badania Angloville. Ta sama grupa stwierdziła, że podczas lekcji angielskiego, oprócz rozmów z native speakerami, brakuje im odgrywania scenek i swobodnych konwersacji (74 proc.), a także pracy w małych grupach (54 proc.). Zdaniem przedstawiciela Angloville, problem leży w programie nauczania.

Uczymy się po to, żeby rozumieć... teksty piosenek

W badaniu Angloville sprawdzono również, czy szkolne lekcje angielskiego przygotowują uczniów do praktycznej komunikacji w tym języku. Dzieci i młodzież sami oceniali swoje umiejętności językowe w skali od 1 do 5. Jak się okazuje, główni zainteresowani przyznali sobie jedynie 2,8 pkt., ich rodzice postrzegają tę kwestię niewiele gorzej, oceniając stopień znajomości angielskiego u dzieci na 2,5 pkt. Ma to także bezpośredni związek z pewnością siebie podczas rozmowy z obcokrajowcem. Aż jedna czwarta z ankietowanych osób czuje dyskomfort, gdy musi powiedzieć coś po angielsku.

Większość Polaków zakupy szkolne robi na ostatnią chwilę, tracąc czas i pieniądze. Sprawdź gdzie możesz oczekiwać najlepszych promocji, a gdzie największych kolejek - po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Co ciekawe, dla młodego pokolenia Polaków największą motywacją do nauki języka jest chęć zrozumienia w oryginale tekstów piosenek, filmów oraz seriali – około 85 proc. osób wskazało taką odpowiedź. Dopiero kolejne na liście są podróże (70 proc.) oraz gry komputerowe oraz aktywność w social mediach (70 proc.).

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu