Odprawa pośmiertna: 20.04.2020 r. Komu przysługuje świadczenie po śmierci pracownika. Jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Tomasz Stokowski
Odprawa pośmiertna wypłacana jest uprawnionym członkom rodziny pracownika w razie śmierci pracownika. Jej wysokość zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Odprawa pośmiertna to specjalne świadczenie, którego wypłatę reguluje kodeks pracy. Jest wypłacana niezależnie od zasiłku pogrzebowego przysługującego osobie, która poniosła koszty pogrzebu zmarłego.

W art. 63 kodeksu pracy czytamy, że z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Od tego dnia prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne uprawnione osoby. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do masy spadkowej. W kodeksie pracy mowa jest również o tym ile wynosi odprawa pośmiertna i od czego zależy jej wysokość.

Komu przysługuje świadczenie po śmierci pracownika

Odprawa pośmiertna wypłacana jest uprawnionym członkom rodziny pracownika w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.

- Odprawa pośmiertna wypłacana jest małżonkowi, innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zaznacza Dariusz Lewandowski z Państwowej Inspekcji Pracy

W przypadku współmałżonka zmarłego pracownika nie ma żadnych dodatkowych warunków określających przyznanie mu pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przed śmiercią para była w separacji, świadczenia nie otrzymuje mąż lub żona zmarłego pracownika.

Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Przeczytaj dokładnie treść aneksu, którą daje ci do podpisania bank. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że zawierają one niedozwolone klauzule, zwłaszcza w przypadku frankowiczów. Ale nie tylko, bo np. banki chcą naliczać odsetki od odsetek, ukrywają prawdziwe koszty takich "wakacji kredytowych it. Po prostu kliknij w ten tekst i dowiedz się co radzi kredytobiorcom urząd ochrony konkurencji.

Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, odprawa pośmiertna należy się również innym członkom rodziny, a mianowicie dzieciom zmarłej osoby lub jej małżonka, a także dzieciom przez nią adoptowanym do 16. roku życia lub jeśli się stale uczą - do 25. roku życia. W przypadku, gdy dzieci zmarłego pracownika są całkowicie niezdolne do pracy, nie ma znaczenia ile mają lat.

Odprawa pośmiertna przysługuje również dzieciom przyjętym na utrzymanie i wychowanie, czyli np. wnukom, rodzeństwu którymi pracownik się zaopiekował, przed osiągnięciem przez nie pełnoletniości, o ile przejęcie pieczy nad nimi nastąpiło co najmniej na rok przed jego śmiercią (z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka). Wyjątek stanowi tutaj zgon na skutek wypadku przy pracy. W takiej sytuacji nie musi upłynąć wspominany wcześniej okres jednego roku. Ograniczenia wiekowe są analogiczne jak w poprzednim przypadku.

Odprawa pośmiertna przysługuje również rodzicom lub macosze i ojczymowi oraz osobie przysposabiającej, jeżeli osoby te są niezdolne do pracy lub ukończyły pięćdziesiąt lat albo wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków, rodzeństwa uprawnionych do renty po zmarłym, jeśli bezpośrednio przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania.

Kto wypłaca odprawę pośmiertną

Podmiotem zobowiązanym do zapłaty odprawy pośmiertnej jest pracodawca. Jeśli zmarły pracownik pozostawał w więcej niż jednym stosunku pracy, odprawa przysługuje uprawnionym od każdego pracodawcy z osobna.

Niektóre firmy wprost informują, że w zaawansowany sposób kontrolują pracowników. Większość pracodawców śledzi jednak podwładnych bez informowania, wykorzystując do tego Facebooka, telefony, monitoring, a nawet detektywów.

Twój szef cię sprawdza, nawet jeśli myślisz, że tak nie jest

Czas i miejsce śmierci pracownika nie mają znaczenia dla powstania uprawnienia do odprawy. Nie muszą mieć one związku z wykonywaną pracą. Zatem jako "śmierć w czasie trwania stosunku pracy’’ należy rozumieć nie tylko śmierć zatrudnionego podczas świadczenia pracy, ale również sytuację, gdy zmarł on, przebywając np. na urlopie wypoczynkowym w kraju lub za granicą, na urlopie macierzyńskim, zwolnieniu lekarskim itp.

Odprawa przysługuje rodzinie pracownika niezależnie od tego jak długo pozostawał on w stosunku pracy, także wtedy, gdy umowa zawarta była na czas określony. Nieistotna jest również przyczyna śmierci pracownika. Uprawnienia nie ustają na przykład w sytuacji, gdy popełnił on samobójstwo.

Jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • jednomiesięczne wynagrodzenie w przypadku zatrudnienia krótszego niż 10 lat,
  • trzymiesięczne wynagrodzenie w przypadku zatrudnienia trwającego od 10 lat do 15 lat,
  • sześciomiesięczne wynagrodzenie w przypadku zatrudnienia trwającego co najmniej 15 lat.

Uwaga! Okres zatrudnienia u innego pracodawcy powinien być uwzględniony przy ustalaniu wysokości odprawy tylko wtedy, gdy zakład pracy został przejęty albo gdy z mocy odrębnych przepisów obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego podmiotu.

Wspomniana wysokość odprawy pośmiertnej wynika z kodeksu pracy. Może się jednak zdarzyć, że rodzina zmarłego dostanie więcej pieniędzy. Stanie się tak wówczas, gdy odpowiedni zapis znajdzie się np. w regulaminie wynagradzania obowiązującym w danym zakładzie pracy.

CV gotowe do wysłania? Stop. Warto przeczytać je jeszcze raz i sprawdzić, czy przypadkiem nie sabotujemy własnych działań. Czasem, zupełnie nieświadomie, wpisujemy w CV sformułowania lub informacje, które osłabiają naszą aplikację. Sprawiają, że dla rekrutujących stajemy się niewiarygodni.

8 rzeczy, które wzbudzą podejrzenia w twoim CV. Niektóre sfo...

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu połowa odpowiedniej kwoty - jednego, trzech albo sześciu wynagrodzeń.

Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia się pracodawcy z obowiązku zapłaty odprawy pośmiertnej. Sytuacja taka zachodzi wówczas, gdy szef ubezpieczył pracownika na życie, skutkiem czego w razie jego śmierci osoby uprawnione mają otrzymać odszkodowanie nie niższe niż odprawa. Jeżeli to nastąpi, pracodawca jest całkowicie zwolniony z obowiązku zapłaty odprawy pośmiertnej. Jeżeli natomiast odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Jak oblicza się wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy oblicza się według reguł dotyczących określania wysokości ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Zasady te określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Warto przeczytać:

Oznacza to, że składniki stałe należy wliczać z miesiąca nabycia prawa do odprawy, a zmienne - z trzech miesięcy poprzedzających ten miesiąc. Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu trzech miesięcy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Kiedy przedawnia się prawo do odprawy pośmiertnej

Uprawnione osoby nie powinny zwlekać z roszczeniem o przyznanie odprawy pośmiertnej. Prawo do niej ulega przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia jej wymagalności. Dla rodziny zmarłego ważny jest też fakt, że jest ona wolna od podatku dochodowego. Odprawa pośmiertna również nie podlega oskładkowaniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż nie jest przychodem ze stosunku pracy ani z innego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu