Dzięki urlopowi dla poratowania zdrowia pracownik ma podreperować swój stan zdrowia, by po dłuższej przerwie z nowymi siłami powrócić do wykonywania swoich obowiązków. Najczęściej na urlop zdrowotny idą nauczyciele. Po zmianie przepisów w styczniu 2018 roku obecnie na urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela może skierować tylko lekarz medycyny pracy, a nie jak wcześniej, każdy lekarz, także pierwszego kontaktu.
Warto przeczytać:
Zgodnie z Kartą Nauczyciela prawo do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nadal mają nauczyciele, którzy przepracowali co najmniej 7 lat i są zatrudnieni na czas nieokreślony. Okres siedmioletniej pracy w szkole o którym mowa powyżej uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.
Jednorazowo przerwa w pracy dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć roku. Urlop jest płatny Nauczyciele zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz świadczeń pracowniczych.
Kto może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia
Oprócz nauczycieli także przedstawiciele innych zawodów mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. W ich przypadku tę kwestię regulują odrębne przepisy.
W przypadku nauczycieli akademickich jest to Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku. Zgodnie z nią, urlop udzielany jest w przypadku, gdy stan zdrowia pracownika wymaga powstrzymania się od pracy w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia. Nauczyciel akademicki ma prawo iść na urlop dla poratowania zdrowia, jeżeli jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przepracował w danej uczelni co najmniej 5 lat.
Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...
Kolejną grupę zawodową mającą ustawowe prawo do urlopu dla poratowania zdrowia stanowią sędziowie. Art. 93 Ustawy o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 roku mówi, że sędziemu można udzielić płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli leczenie to wymaga powstrzymania się od pełnienia służby.
Urlopu dla poratowania zdrowia udziela minister sprawiedliwości. Na takich samych zasadach z urlopu zdrowotnego może także skorzystać prokurator. Odbywa się to na podstawie Ustawy o prokuraturze z 28 stycznia 2016 roku. Urlopu udziela prokurator krajowy.
Ratować zdrowie na specjalnym, płatnym urlopie mogą także inspektorzy pracy. Zgodnie z art. 52 Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy z 13 kwietnia 2007 roku, główny inspektor pracy może udzielić pracownikowi wykonującemu lub nadzorującemu czynności kontrolne płatnego urlopu zdrowotnego na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od regulacji ustawowych każdy pracodawca może przyznać pracownikom dodatkowe uprawnienie, takie jak np. urlop dla poratowania zdrowia. Wszystko zależy od jego indywidualnej decyzji. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, to musi je zapisać np. regulaminie pracy czy układzie zbiorowym pracy. Ta kwestia musi być bowiem formalnie uregulowana.
Jak długo trwa urlop dla poratowania zdrowia
W przypadku nauczycieli urlop dla poratowania zdrowia maksymalnie może trwać rok. Chodzi tutaj o rok szkolny, a więc od września danego roku do sierpnia następnego roku. Jednak nauczyciel sam decyduje, jak długo chce przebywać na urlopie. Może to być pół roku, kwartał czy też miesiąc. W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciel może przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia trzykrotnie.
Warto przeczytać
Co ważne, nauczycielowi któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, wspomniany urlop nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne, czyli spełnia warunki konieczne do nabycia prawa do emerytury. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.
W przypadku nauczycieli akademickich łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w całym okresie zatrudnienia nauczyciela akademickiego nie może przekroczyć jednego roku. Sędziowie i prokuratorzy mogą dochodzić do sił na specjalnym urlopie maksymalnie 6 miesięcy. W przypadku prokuratorów jest dodatkowy ważny zapis: urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony, jeżeli prokurator nie wykonywał czynności przez rok z powodu choroby.
Najkrócej na urlopie zdrowotnym mogą przebywać inspektorzy pracy. W ich przypadku będzie to maksymalnie 30 dni w roku kalendarzowym.
Jak załatwić urlop dla poratowania zdrowia
Aby otrzymać urlop dla podratowania zdrowia nauczyciel musi złożyć do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu otrzymania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu. Nie ma potrzeby uzasadniania wniosku. Nauczyciel nie musi tez informować z jakiego powodu ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia.
Następnie dyrektor szkoły wydaje skierowanie na badania lekarskie po wcześniejszym sprawdzeniu czy nauczyciel spełnia warunki formalne do uzyskania prawa do urlopu, tzn. czy posiada wymagany staż pracy (co najmniej 7 lat), jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony oraz czy przepracował nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, a w przypadku przerwania zatrudnienia, podjął zatrudnienie nie później niż w ciągu trzech miesięcy.
Ile czasu Polacy potrzebują na znalezienie nowej pracy? Reko...
Decyzję o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia wydaje lekarz medycyny pracy. Natomiast dyrektor wydaje skierowanie na badania kontrolne przed powrotem nauczyciela do pracy w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia dłuższego niż 30 dni. Te same zasady obowiązują również w przypadku wykorzystania urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Jeżeli nauczyciel nie zgadza się z orzeczeniem lekarskim, ma prawo się od niego odwołać. Takie odwołanie wraz z uzasadnieniem wnoszone jest na piśmie za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie. Co ważne, także dyrektor szkoły może odwołać się od orzeczenia lekarskiego.
Warto wiedzieć, że dyrektor szkoły ma prawo odwołać nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia. Może to jednak zrobić w ściśle określonych przypadkach. Po pierwsze stanie się tak wówczas, gdy dyrektor stwierdzi, że w trakcie korzystania z takiego urlopu nauczyciel kontynuował bądź nawiązał stosunek pracy. Po drugie - gdy nauczyciel kontynuuje bądź podjął inną działalność zarobkową.
Urlop dla poratowania zdrowia – kiedy nauczyciel może skorzystać?
Lista chorób uprawniających do skorzystania z urlopu zdrowotnego została ograniczona tylko do tych związanych bezpośrednio z wykonywaną pracą. Tak więc dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w dwóch przypadkach. Po pierwsze w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub takiej, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę.
Warto przeczytać:
Tak więc dotyczy to tylko schorzeń związanych z pracą na stanowisku nauczyciela. Najczęściej są to choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym. Ale nie tylko. Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy zaznacza, że do chorób związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe.
Po zmianie przepisów nauczyciel może wykorzystać urlop zdrowotny na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową w czasie roku szkolnego. Ta zmiana jest bardzo na rękę nauczycielom. Wcześniej narzekali, że z sanatorium mogą skorzystać tylko w wakacje. Teraz mogą wyjechać o każdej porze roku.
