Urlop dla poratowania zdrowia. Kto może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jak długo trwa taki urlop [24.01.2020 r.]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Choć urlop dla poratowania zdrowia najczęściej kojarzy nam się z nauczycielami, to mogą z niego skorzystać również przedstawiciele innych grup zawodowych, m.in. sędziowie, prokuratorzy oraz inspektorzy pracy.

Dzięki urlopowi dla poratowania zdrowia pracownik ma podreperować swój stan zdrowia, by po dłuższej przerwie z nowymi siłami powrócić do wykonywania swoich obowiązków. Najczęściej na urlop zdrowotny idą nauczyciele. Po zmianie przepisów w styczniu 2018 roku obecnie na urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela może skierować tylko lekarz medycyny pracy, a nie jak wcześniej, każdy lekarz, także pierwszego kontaktu.

Warto przeczytać:

Zgodnie z Kartą Nauczyciela prawo do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nadal mają nauczyciele, którzy przepracowali co najmniej 7 lat i są zatrudnieni na czas nieokreślony. Okres siedmioletniej pracy w szkole o którym mowa powyżej uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Jednorazowo przerwa w pracy dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć roku. Urlop jest płatny Nauczyciele zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz świadczeń pracowniczych.

Już za kilkanaście dni nie zapłacisz żadnego podatku bez posiadania specjalnego mikrorachunku. Wiesz jak go założyć? A co z nadpłatami w PIT za 2019 rok? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego od eksperta!

Kto może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia

Oprócz nauczycieli także przedstawiciele innych zawodów mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. W ich przypadku tę kwestię regulują odrębne przepisy.

Ile w tym roku trzeba wydać by kupić ładną choinkę, gdzie najlepiej kupować choinki - sztuczne i żywe, gdzie i jakich promocji na choinki szukać. Kliknij po prostu w ten tekst a wszystko stanie się jasne.

W przypadku nauczycieli akademickich jest to Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku. Zgodnie z nią, urlop udzielany jest w przypadku, gdy stan zdrowia pracownika wymaga powstrzymania się od pracy w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia. Nauczyciel akademicki ma prawo iść na urlop dla poratowania zdrowia, jeżeli jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przepracował w danej uczelni co najmniej 5 lat.

Czy sądzisz, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić Cię pracy? - takie pytanie zadała Polakom firma Devire. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, pracownicy nie dostrzegają większych obaw związanych z robotami. Eksperci podkreślają jednak, że świadomość na ten temat jest zbyt niska. Zawody jakie dziś znamy mogą znikać lub przesuwać się w stronę innych kompetencji. Sprawdź w jakich sektorach pracownicy najbardziej obawiają się automatyzacja i jakie perspektywy stoją przed polskim rynkiem pracy.

Roboty pozbawią nas pracy? W tych branżach pracownicy boją s...

Kolejną grupę zawodową mającą ustawowe prawo do urlopu dla poratowania zdrowia stanowią sędziowie. Art. 93 Ustawy o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 roku mówi, że sędziemu można udzielić płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli leczenie to wymaga powstrzymania się od pełnienia służby.

Urlopu dla poratowania zdrowia udziela minister sprawiedliwości. Na takich samych zasadach z urlopu zdrowotnego może także skorzystać prokurator. Odbywa się to na podstawie Ustawy o prokuraturze z 28 stycznia 2016 roku. Urlopu udziela prokurator krajowy.

Ratować zdrowie na specjalnym, płatnym urlopie mogą także inspektorzy pracy. Zgodnie z art. 52 Ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy z 13 kwietnia 2007 roku, główny inspektor pracy może udzielić pracownikowi wykonującemu lub nadzorującemu czynności kontrolne płatnego urlopu zdrowotnego na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od regulacji ustawowych każdy pracodawca może przyznać pracownikom dodatkowe uprawnienie, takie jak np. urlop dla poratowania zdrowia. Wszystko zależy od jego indywidualnej decyzji. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, to musi je zapisać np. regulaminie pracy czy układzie zbiorowym pracy. Ta kwestia musi być bowiem formalnie uregulowana.

Jak długo trwa urlop dla poratowania zdrowia

W przypadku nauczycieli urlop dla poratowania zdrowia maksymalnie może trwać rok. Chodzi tutaj o rok szkolny, a więc od września danego roku do sierpnia następnego roku. Jednak nauczyciel sam decyduje, jak długo chce przebywać na urlopie. Może to być pół roku, kwartał czy też miesiąc. W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciel może przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia trzykrotnie.

Warto przeczytać

Co ważne, nauczycielowi któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, wspomniany urlop nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne, czyli spełnia warunki konieczne do nabycia prawa do emerytury. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.

W przypadku nauczycieli akademickich łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w całym okresie zatrudnienia nauczyciela akademickiego nie może przekroczyć jednego roku. Sędziowie i prokuratorzy mogą dochodzić do sił na specjalnym urlopie maksymalnie 6 miesięcy. W przypadku prokuratorów jest dodatkowy ważny zapis: urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony, jeżeli prokurator nie wykonywał czynności przez rok z powodu choroby.

Już za kilkanaście dni nie zapłacisz żadnego podatku bez posiadania specjalnego mikrorachunku. Wiesz jak go założyć? A co z nadpłatami w PIT za 2019 rok? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego od eksperta!

Najkrócej na urlopie zdrowotnym mogą przebywać inspektorzy pracy. W ich przypadku będzie to maksymalnie 30 dni w roku kalendarzowym.

Jak załatwić urlop dla poratowania zdrowia

Aby otrzymać urlop dla podratowania zdrowia nauczyciel musi złożyć do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu otrzymania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu. Nie ma potrzeby uzasadniania wniosku. Nauczyciel nie musi tez informować z jakiego powodu ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia.

Następnie dyrektor szkoły wydaje skierowanie na badania lekarskie po wcześniejszym sprawdzeniu czy nauczyciel spełnia warunki formalne do uzyskania prawa do urlopu, tzn. czy posiada wymagany staż pracy (co najmniej 7 lat), jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony oraz czy przepracował nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, a w przypadku przerwania zatrudnienia, podjął zatrudnienie nie później niż w ciągu trzech miesięcy.

Większość Polaków, aby znaleźć nową pracę potrzebuje co najmniej kilku miesięcy. Jednak niektórym poszukiwania zajmują o wiele więcej czasu. Są i tacy, którzy nowe zatrudnienie znajdują bardzo szybko. Przejdź dalej, aby sprawdzić ile czasu potrzebują Polacy na poszukiwanie nowej pracy.

Ile czasu Polacy potrzebują na znalezienie nowej pracy? Reko...

Decyzję o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia wydaje lekarz medycyny pracy. Natomiast dyrektor wydaje skierowanie na badania kontrolne przed powrotem nauczyciela do pracy w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia dłuższego niż 30 dni. Te same zasady obowiązują również w przypadku wykorzystania urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Które niedziele w grudniu będą niedzielami handlowymi, czy w niedzielę 15 grudnia obowiązuje zakaz handlu. Jakie hity cenowe na ten weekend przygotowały dla robiących zakupy - Lidl, Biedronka, Auchan i inne sieci. Sprawd gdzie i kiedy warto wybrać się na przedświąteczne zakupy - po prostu kliknij w ten tekst.

Jeżeli nauczyciel nie zgadza się z orzeczeniem lekarskim, ma prawo się od niego odwołać. Takie odwołanie wraz z uzasadnieniem wnoszone jest na piśmie za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie. Co ważne, także dyrektor szkoły może odwołać się od orzeczenia lekarskiego.

Warto wiedzieć, że dyrektor szkoły ma prawo odwołać nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia. Może to jednak zrobić w ściśle określonych przypadkach. Po pierwsze stanie się tak wówczas, gdy dyrektor stwierdzi, że w trakcie korzystania z takiego urlopu nauczyciel kontynuował bądź nawiązał stosunek pracy. Po drugie - gdy nauczyciel kontynuuje bądź podjął inną działalność zarobkową.

Urlop dla poratowania zdrowia – kiedy nauczyciel może skorzystać?

Lista chorób uprawniających do skorzystania z urlopu zdrowotnego została ograniczona tylko do tych związanych bezpośrednio z wykonywaną pracą. Tak więc dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w dwóch przypadkach. Po pierwsze w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub takiej, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę.

Warto przeczytać:

Tak więc dotyczy to tylko schorzeń związanych z pracą na stanowisku nauczyciela. Najczęściej są to choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym. Ale nie tylko. Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy zaznacza, że do chorób związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mam za sobą 30 lat pracy fizycznej, siedzącej, niby super, lekarz ciągle mówi mi że mój kręgosłup potrzebuje ruchu, niestety, praca fizyczna przy maszynie, w pozycji wymuszonej, rozwala mi kręgosłup, dlaczego nie mogę skorzystać z takiego urlopu? Czym się różnie od nauczyciela? Wykształceniem, to zbyt mało.

G
Gość

Patologia społeczna musi poratować zdrowie - proste. Lekarz na ukojenie nerwów na tym urlopie powinien przepisać po butelce wódki na dzień

G
Gość
22 stycznia, 11:16, Mario 72:

Czemu tylko ci dostają co siedzą na stołkach taki urlop powinien być dla osób pracujących fizycznie

Zgadzam się to niesprawiedliwe dlaczego takiego urlopu nie mają Ci co naprawdę fizycznie ciężko pracują czy też strażacy, pielęgniarki, ratownicy, lekarze, magazynierzy, kierowcy itd. Nie jest to w porządku, a nauczyciele niech nie narzekają bo tak jak oni mają wolne tak nie ma chyba żadna grupa zawodowa, mam nadzieję że to się w końcu zmieni, dość tej niesprawiedliwosci.

A
Adam

A czy pracownik ochrony też może skorzystać z takiego urlopu? Przecież też pracuje prawie 300 godzin w miesiącu

M
Mario 72

Czemu tylko ci dostają co siedzą na stołkach taki urlop powinien być dla osób pracujących fizycznie

G
Gość
18 grudnia 2019, 18:03, 123gość:

Nauczyciel który pracuje w przedszkolu, szkole i akademicki ma prawo do podratowania zdrowia czyli roczny urlop zdrowotny PŁATNY. Po takim wybyczeniu się dostaje jeszcze urlop wypoczynkowy 35 dni który też jest Płatny. To jest urlop zdrowotny jeden rok płatny i po nim 35 dni urlopu wypoczynkowego płatnego aby po urlopie zdrowotnym mógł jeszcze bardziej wypocząć. I im jest źle.

18 stycznia, 5:25, Gość:

A do lopaty ich scigac

18 stycznia, 21:04, Gość:

Ja do łopaty, a ty za mnie do szkoły?

Czemu nie

G
Gość
16 grudnia 2019, 14:55, czytelnik:

Jak panie i panowie z budżetówki są tak schorowani to w ramach odmiany i dla odprężenia propnuje pracę np w Biedronce w szpitalu czy gdzieś na taśmie .Odprężą się psychicznie zarobią połowę a pracowac bedą dwa razy tyle. Życzę powodzenia na nowej drodze życia.

20 stycznia, 12:05, 112233:

nie wrzucaj całej budżetówki do jednego wora, jestem księgowym w szkole ostatni raz na 14 dniowym urlopie byłam 6 lat temu, urlop mam udzielany po czym dostaję telefon, że jednostka nadrzędna chce dane i wracam. Nie wszyscy są wypoczęci jak piszesz

A co z pracujacymi fizycznie?

112233
16 grudnia 2019, 14:55, czytelnik:

Jak panie i panowie z budżetówki są tak schorowani to w ramach odmiany i dla odprężenia propnuje pracę np w Biedronce w szpitalu czy gdzieś na taśmie .Odprężą się psychicznie zarobią połowę a pracowac bedą dwa razy tyle. Życzę powodzenia na nowej drodze życia.

nie wrzucaj całej budżetówki do jednego wora, jestem księgowym w szkole ostatni raz na 14 dniowym urlopie byłam 6 lat temu, urlop mam udzielany po czym dostaję telefon, że jednostka nadrzędna chce dane i wracam. Nie wszyscy są wypoczęci jak piszesz

F
Feny

A co z innymi? Nauczyciele? A ciężko charujacy przy maszynie na produkcji? Nie należy się?????

G
Gość

Dla nauczycieli akademickich po 5 latach??!! To stare dane.

G
Gość
15 grudnia 2019, 20:16, Aga:

Tak ratowanie zdrowia dla "budżetowych darmozjadów".......nie dość że się w pracy nie spocą to jeszcze trzeba im zdrowie ratować

Zamienimy się? Pajacu!

G
Gość
18 grudnia 2019, 18:03, 123gość:

Nauczyciel który pracuje w przedszkolu, szkole i akademicki ma prawo do podratowania zdrowia czyli roczny urlop zdrowotny PŁATNY. Po takim wybyczeniu się dostaje jeszcze urlop wypoczynkowy 35 dni który też jest Płatny. To jest urlop zdrowotny jeden rok płatny i po nim 35 dni urlopu wypoczynkowego płatnego aby po urlopie zdrowotnym mógł jeszcze bardziej wypocząć. I im jest źle.

18 stycznia, 5:25, Gość:

A do lopaty ich scigac

Ja do łopaty, a ty za mnie do szkoły?

Ł
Łotr

oczywiście że tyko wybrana kasta może korzystać z przywilejów bo reszta to plebs i im się nie należny.

G
Gość
18 grudnia 2019, 18:03, 123gość:

Nauczyciel który pracuje w przedszkolu, szkole i akademicki ma prawo do podratowania zdrowia czyli roczny urlop zdrowotny PŁATNY. Po takim wybyczeniu się dostaje jeszcze urlop wypoczynkowy 35 dni który też jest Płatny. To jest urlop zdrowotny jeden rok płatny i po nim 35 dni urlopu wypoczynkowego płatnego aby po urlopie zdrowotnym mógł jeszcze bardziej wypocząć. I im jest źle.

A do lopaty ich scigac

G
Gość
16 grudnia 2019, 14:55, czytelnik:

Jak panie i panowie z budżetówki są tak schorowani to w ramach odmiany i dla odprężenia propnuje pracę np w Biedronce w szpitalu czy gdzieś na taśmie .Odprężą się psychicznie zarobią połowę a pracowac bedą dwa razy tyle. Życzę powodzenia na nowej drodze życia.

No tobia przepisy dla siebie bidoczki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu