Orlen: blisko 9 mln euro unijnego wsparcia na międzynarodowy projekt wodorowy HySPARK

Maciej Badowski
PAP
Do 2030 roku Orlen planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Do 2030 roku Orlen planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. fot. PKN Orlen
Orlen wraz z konsorcjum 17 partnerów międzynarodowych zdobył jako pierwszy w Polsce prawie 9 mln euro z programu Clean Hydrogen Partnership, finansowanego przez Unię Europejską. Fundusze te zostaną wykorzystane między innymi do produkcji i testowania pojazdów wodorowych, które znajdą zastosowanie na potrzeby Lotniska Chopina w Warszawie.

Spis treści

"Projekt HySPARK, realizowany przez Orlen i międzynarodowe konsorcjum składające się z 17 partnerów, uzyskał jako pierwszy w Polsce finansowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership" - ogłosił koncern we wtorek.

Innowacyjne pojazdy wodorowe

Zgodnie z przekazanymi informacjami, przyznane środki, w wysokości blisko 9 mln euro, przeznaczone będą na produkcję pojazdów wodorowych oraz ich testowanie, które obejmie Lotnisko Chopina w Warszawie oraz komunikację miejską stolicy.

W ramach projektu HySPARK - Hydrogen Solutions for European Airports & Regional Kinetics, zostaną wyprodukowane "innowacyjne pojazdy wodorowe". Paliwo do ich napędzania będzie dostarczane z hubu koncernu we Włocławku, a stacja tankowania pojazdów powstanie przy Lotnisku Chopina w Warszawie do roku 2026, dzięki wsparciu z europejskiego programu CEF Transport AFIF Clean Cities faza II. Dostawcami pojazdów będą firma ARTHUR BUS (autobusy), Quantron (ciągniki wodorowe) oraz włoska firma ATENA (wózki obsługi naziemnej). Użytkownikami tych pojazdów będą Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, LS Airport Services oraz Orlen.

Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych, podkreślił rolę wodoru jako bezpiecznego i alternatywnego źródła energii, kluczowego dla transformacji, zwłaszcza w sektorze transportu. Wspomniał również o korzystaniu z autobusów napędzanych wodorem przez kilka samorządów w Polsce oraz o pierwszej ogólnodostępnej stacji wodorowej Orlenu w Poznaniu dla samochodów osobowych. Zapowiedział także przyszłe testy pojazdów na Lotnisku Chopina i w warszawskiej komunikacji miejskiej.

Siedemnastu partnerów z pięciu krajów

Projekt HySPARK zakłada współpracę 17 partnerów z pięciu krajów (Polska, Niemcy, Włochy, Irlandia, Wielka Brytania), mających na celu stworzenie rynku dystrybucji wodoru w Polsce Centralnej. Koordynacją przedsięwzięcia zajmie się Orlen w zakresie biznesowym, natomiast w obszarze administracyjnym i badawczo-rozwojowym - Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy.

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor IEN-PIB, opisał HySPARK jako unikatowe przedsięwzięcie łączące kluczowe kompetencje potrzebne do realizacji celów Polskiej Strategii Wodorowej. Podkreślił, że działania konsorcjum przyczynią się do dekarbonizacji transportu, a wyniki projektu mogą stanowić model do naśladowania w innych aglomeracjach miejskich.

Orlen przypomniał, że HySPARK powstał w ramach działalności Klastra Mazowieckiej Doliny Wodorowej, skupiającego 48 partnerów, w tym instytuty badawcze, uczelnie wyższe oraz przedsiębiorstwa. Celem klastra jest stworzenie regionalnego ekosystemu wodorowego na Mazowszu, łączącego producentów wodoru z dostawcami technologii i użytkownikami końcowymi.

Rozbudowa sieci stacji tankowania wodoru

Koncern planuje do 2030 roku rozbudowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru oraz produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie, wspierając tym samym zielone inwestycje, takie jak energetyka wiatrowa, fotowoltaika, biogaz, biopaliwa, elektromobilność i zielony wodór.

Grupa Orlen, będąca multienergetycznym koncernem, rozwija również segmenty wydobywczy, petrochemiczny i odnawialnych źródeł energii, a także planuje wejście w energetykę jądrową z uruchomieniem małego reaktora jądrowego SMR do 2030 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu