Osoby wykonujące te zawody muszą posiadać OC zawodowe. Za brak ubezpieczenia może grozić nawet kara pozbawienia wolności

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na rynku pracy funkcjonuje wiele zawodów, które zobligowane są do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Na rynku pracy funkcjonuje wiele zawodów, które zobligowane są do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Unsplash/ Marten Bjork
Na rynku funkcjonuje wiele zawodów, które są zobligowane do zawarcia obowiązkowej polisy OC, która stanowi zabezpieczenie przed skutkami prawnymi i finansowymi wyrządzonych szkód i błędów, a te w niektórych branżach mogą sięgać milionów złotych. Kary za brak zawodowego OC mogą być bardzo dotkliwe. – Oprócz grzywny, może grozić nawet kara pozbawienia wolności – ostrzega Maciej Tokarski z TUZ Ubezpieczenia.

Spis treści

Dlaczego zawodowe OC jest wymagane w niektórych zawodach?

Wykonywanie zawodu podwyższonego ryzyka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością wobec osób trzecich. Przedstawiciele zawodów, które wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością, muszą być odpowiednio zabezpieczeni i posiadać zawodowe OC. Niektórzy, jak np. agenci ubezpieczeniowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami czy księgowi są do tego ustawowo zobligowani. Co ważne, polisa chroni zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego.

– Środki z ubezpieczenia zawodowego OC to zabezpieczenie na wypadek popełnienia błędu, w którym poszkodowane zostaną osoby trzecie – tłumaczy Elżbieta Woźniak-Sitek z TUZ Ubezpieczenia.

Jak wyjaśnia dalej, w przypadku konieczności wypłaty świadczenia, taka polisa pokryje straty należące się poszkodowanej osobie.

Jakie kary za brak OC zawodowego?

Przede wszystkim, brak ubezpieczenia zawodowego oznacza konieczność pokrycia kosztów odszkodowań i naprawienia szkód z własnych środków w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim. Brak obowiązkowego OC wiąże się też z konsekwencjami prawnymi. W zależności od wykonywanej pracy kary mogą się różnić. Mogą to być np. nagany, upomnienia czy kary finansowe. W niektórych przypadkach przepisy ustalają nawet czasowe lub stałe pozbawienie prawa do wykonywania zawodu, a w bardzo szczególnych sytuacjach ograniczenie wolności.

Zakres kar, którymi skutkuje nieposiadanie obowiązkowego OC zawodowego jest niejednolity. Przykładowo, kara nałożona na agenta nieruchomości może wynieść od dwukrotności do pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia naliczanego na podstawie danych GUS. W przypadku agenta ubezpieczeń kara może wynieść 1000 euro, a księgowemu, oprócz grzywny, może grozić nawet kara pozbawienia wolności – dodaje Maciej Tokarski, TUZ Ubezpieczenia.

Dla kogo OC zawodowe jest obowiązkowe?

Typowym przykładem zawodów, w których ryzyko zawodowe jest duże są lekarze czy prawnicy, którzy w wyniku pomyłki mogą narazić innych na poważne konsekwencje – odpowiednio medyczne lub prawne. Przedstawiciele wielu zawodów w Polsce zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia zawodowego OC.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu wykonywania zawodu chroni biznes przed finansowymi i prawnymi konsekwencjami za szkody powstałe wskutek błędów popełnionych w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Kary za brak zawodowego OC mogą sięgać nawet 1 tys. euro, ale konsekwencje finansowe popełnionych błędów w niektórych branżach mogą sięgać milionów złotych.

Zawody, w których OC zawodowe jest obowiązkowe:

  • agenci ubezpieczeniowi,
  • pośrednicy w obrocie nieruchomościami,
  • pośrednicy kredytów hipotecznych,
  • księgowi – w przypadku wykonywania usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • prawnicy.
  • lekarze, weterynarze, pielęgniarki i farmaceuci,
  • architekci i inżynierowie budowlani,
  • adwokaci, radcy prawni i notariusze,
  • rzecznicy patentowi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu