Trafiony kierunek wykształcenia daje duży bonus na starcie. Pierwsza praca nie musi zaczynać się zarobkami na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę – a to przypadek nierzadki wśród absolwentów – ale od razu od angażu na poziomie wynagrodzenia, o których inni nawet specjaliści o sporym stażu mogą tylko pomarzyć: więcej niż podwójne przeciętne wynagrodzenie pozwala od razu mocno stanąć na nogi. Wynająć porządne mieszkanie w dowolnym miejscu Polski, wziąć w leasing czy na kredyt samochód, atrakcyjnie organizować sobie wypoczynek weekendowy itp.
Ci, którzy są już na zaawansowanym etapie studiów mogą mieć kłopot ze zmianą (choć przy odrobinie samozaparcia można np. podjąć studia dodatkowe na „złotodajnym” kierunku), ci którzy zaczynają lub dopiero stoją przed wyborem – powinni dokładnie rozważyć na co się zdecydują. Zawody z topowej grupy to zawody z dobrą perspektywą i nawet za 4-5 lat wciąż będą dawały możliwość startu typu turbo do sukcesu zawodowego i możliwość postawienia ogromnego pierwszego kroku na ścieżce kariery.
Po tych studiach zarobisz najwięcej. TOP 11 kierunków według stawek oferowanych przez pracodawców: 17.11.2021

Pasja i zainteresowania - tak, ale i trendy na rynku pracy oraz zarobki oferowane przez pracodawców. Tymi kryteriami równolegle powinny kierować się osoby, które myślą o robieniu kariery w wymarzonej dziedzinie oraz pewnym i dostatnim życiu - wybierając kierunek studiów. Tak radzą eksperci-praktycy, może więc warto ich posłuchać. Choć rok akademicki się zaczął, zawsze jest czas na dokonanie korzystnych korekt we wcześniejszych wyborach.