Polacy w czołówce najbardziej zapracowanych narodów. Spędzają w pracy 39,8 godzin tygodniowo

Bartłomiej Ciepielewski
Polacy rocznie spędzają w pracy 1770 godzin
Polacy rocznie spędzają w pracy 1770 godzin Szymon Starnawski /Polska Press
Statystyczny Polak pracuje 39,8 godzin tygodniowo, co jest drugim najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej. Sytuacja wygląda lepiej po uwzględnieniu dni wolnych, choć wynik ten nadal pozostawia wiele do życzenia. Grozi nam pracoholizm?

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, przeanalizowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), Polacy znajdują się na drugim miejscu wśród krajów UE pod względem najdłuższego czasu pracy tygodniowo. Średnia europejska wynosi 38,4 godz., natomiast w Polsce wynik ten osiągnął poziom 39,8 godzin. Co zatem sprawia, że pracujemy dłużej niż inni?

Polacy wiele pracują, bo wiedzą, że tylko w ten sposób mogą się dorobić. Pensje w Polsce rosną, ale wciąż są na relatywnie niskim poziomie w porównaniu z wynagrodzeniem unijnym. Motywacją do nadgodzin jest więc chęć wyjazdów na wakacje, kupna mieszkania czy po prostu życia na poziomie. Na to często jeden etat po prostu nie wystarcza - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Jak dodaje, często też pracownicy zostają po godzinach z przyczyn od nich niezależnych, czyli między innymi związanych z brakiem rąk do pracy. Problem ten najczęściej dotyczy sektora handlowego, ale też gastronomii, hotelarstwa czy transportu - dodaje Małgorzata Marczulewska.

Polacy pracują dłużej niż inni także z powodów… niezależnych od nich samych. Jako stowarzyszenie odbieramy sygnały, że szczególnie pracownicy handlu chcieliby pracować mniej, ale muszą zostawać dłużej w pracy czy brać dodatkowe dyżury z powodu braku zastępstwa lub pracy pracowników gotowych przejąć od nich obowiązki. To w roku 2022 źródło blisko 1/3 trafiających do nas wiadomości z sektora handlowego. Zdarzały się nawet przypadki odwoływania urlopów, bo w dyskontach brakowało rąk do pracy. Podobna sytuacja – choć w mniejszej skali – ma miejsce także w przypadku gastronomii, hotelarstwa czy transportu - podkreśla.

Pracujemy dużo, ale z roku na rok mniej

Analitycy PIE zaznaczają, że dane Eurostatu dotyczące liczby godzin spędzanych tygodniowo w pracy wyglądają lepiej po uwzględnieniu przerw takich jak urlopy oraz dni ustawowo wolne. Wtedy wynik ten spada do 35,4 godzin, co sprawia, że tygodniowo spędzamy w pracy 4,42 dnia.

Według raportu pracuj.pl Polacy rocznie na aktywność zawodową poświęcają 1770 godzin, co jest wysokim wynikiem, choć wskazuje na znaczną poprawę. Jeszcze w 2018 roku średnio pracowaliśmy 1928 godzin, zajmując siódme miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów. W czołówce zestawienia stale znajdują się Meksykanie, Kostarykanie i Rosjanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W Irlandii pracujemy po 8 czasami 9 godzin w zależności od pracodawcy. Przerwy sa nieplatne, wiec przy 8 godzinnej zmianie wypłacają nam za 7.15 stad Irlandia wykazuje 35 godzin tygodniowo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu