Polski Ład a praca na czarno. Nowe przepisy mają chronić pracowników

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Jonathan Borba/ Unsplash.com
Polski Ład ma ukrócić proceder nielegalnego zatrudniania pracowników. Oprócz zmian w podatkach, o których mówi się najwięcej, propozycja rządu zakłada walkę z czarną i szarą strefą. Odpowiedzialność za wypłacanie pensji „pod stołem” na spoczywać na pracodawcy, a nie tak jak dotychczas, na pracowniku.

Polski Ład to określenie obejmujące projekt nowelizacji szeregu ustaw (na dzień 31 sierpnia była znana jego wersja z 26 lipca br.), m.in. tych dotyczących PIT, CIT i systemu ubezpieczeń społecznych. Dobiegły końca konsultacje dotyczące zaproponowanych zmian. Przepisy, które prawdopodobnie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., mają m.in. przeciwdziałać pracy na czarno.

Dotychczas pracownicy bali się zgłaszać nieprawidłowości, ponieważ za przyjmowanie pensji „do ręki” groziła im kara. Osoba, która była zatrudniona nielegalnie, musi wykazać osiągany dochód, jak i policzyć wysokość zaległego podatku wraz z odsetkami - przypomina Honorata Zakrzewska-Krzyś, starsza specjalistka ds. content marketingu. Polski Ład ma zwiększyć ochronę osób, które trafiły na nieuczciwych pracodawców.

Co grozi pracownikowi za pracę „na czarno”?

Za niewykazanie dochodu w zeznaniu podatkowym (składanym co roku do 30 kwietnia) pracownikowi grozi kara pieniężna, a to nie jedyne koszty, na jakich poniesienie jest narażony. Jeżeli urząd skarbowy zażądał od pracodawcy zapłacenia zaległych składek za osobę, która pobierała wynagrodzenie bez umowy, zatrudniający może wystąpić o uiszczenie przez pracownika części należności. Jak podkreśla ekspertka Grant Thornton, „to nie sprzyja ujawnianiu przez pracowników nielegalnych działań pracodawców”. Wręcz przeciwnie, tak skonstruowane przepisy zachęcają obie strony do milczenia.

Warto przeczytać również:

Polski Ład wziąć pod ochronę pracowników, co zachęci ich do zgłaszania w skarbówce nieuczciwych praktyk. Zgodnie z założeniami programu, od początku 2022 r. osoby, które pracowały w szarej strefie lub „na czarno”, nie będą groziły sankcje podatkowe z tego tytułu . Ponadto to pracodawca ma ponieść wszystkie koszty związane z opłaceniem zaległym składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy zachowają prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia, jak i pozostałe benefity wynikające z opłacania składek.

Co grozi pracodawcy za nielegalne zatrudnienie pracownika?

Projekt nowelizacji ustaw podatkowych, zaproponowany w ramach Polskiego Ładu, zakłada także zaostrzenie restrykcji wobec pracodawców działających w szarej strefie. Od początku 2022 r. za każdy miesiąc wypłacania wynagrodzenia „na lewo” firma będzie musiała wykazać przychód równy minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Przychód ten zostanie przypisany przedsiębiorcy nawet, jeżeli ten nie wypłacił w danym miesiącu wynagrodzenia lub zapłata miała inną wysokość niż tzw. płaca minimalna.

Warto przeczytać również:

Zarówno osoby zatrudniające na czarno, jak i w szarej strefie, nie będą miały prawa do odliczenia podatku z tytułu ukrytego wynagrodzenia, ani kosztów składek na ubezpieczenie emerytalne. Pracodawca będzie musiał także uiścić wszystkie zaległe składki - przypomina Honorata Zakrzewska-Krzyś. Dzięki nowym przepisom pracodawcy, którzy namawiają kandydatów do pracy bez umowy, będą w pełni ponosić konsekwencje swoich działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu