Polskie Elektrownie Jądrowe zbierają środki na swój największy projekt

Piotr Szymański
Opracowanie:
Finansowaniem budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu interesują się liczne agencje kredytów eksportowych - twierdzi Piotr Piela, wiceprezes PEJ.
Finansowaniem budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu interesują się liczne agencje kredytów eksportowych - twierdzi Piotr Piela, wiceprezes PEJ. Tomasz Kawka
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu to jedna z nielicznych tego typu inwestycji realizowanych od zera w Europie. Projekt, który ma ruszyć w 2028 roku. Wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych, Piotr Piela, ujawnił szczegóły dotyczące finansowania i współpracy z międzynarodowymi instytucjami.

Spis treści

Wyzwania i szanse atomowego projektu w Polsce

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) stoją przed wyzwaniem zorganizowania wielomiliardowego finansowania dla budowy elektrowni jądrowej. Projekt ten, będący jednym z niewielu w Europie, przyciąga uwagę międzynarodowych instytucji finansowych. Wiceprezes PEJ, Piotr Piela, od kilku miesięcy intensywnie pracuje nad pozyskaniem środków.

– Zamierzamy tę sprzyjającą okoliczność wykorzystać – powiedział Piotr Piela, podkreślając, że obecna sytuacja na rynku finansowym sprzyja takim inwestycjom. Dzięki zainteresowaniu licznych agencji kredytów eksportowych, PEJ ma szansę na zdobycie niezbędnych funduszy.

Według informacji uzyskanych przez „Puls Biznesu", PEJ już podpisały listy intencyjne na około 18 miliardów USD z agencją kredytów eksportowych EXIM Banku oraz agencją U.S. DFC, zajmującą się finansowaniem projektów rozwojowych. To jednak dopiero początek współpracy z zagranicznymi podmiotami.

Strefa Ekologii - artykuły

– Piotr Piela poinformował, że spółka finalizuje rozmowy z dwoma kolejnymi zagranicznymi podmiotami. Finansowanie dłużne ma stanowić 70 proc. potrzebnej kwoty, którą można szacować na blisko 200 mld zł – dodaje „PB". To oznacza, że PEJ jest na dobrej drodze do zabezpieczenia finansowania dla projektu.

Rola agencji kredytów eksportowych

Agencje kredytów eksportowych odgrywają kluczową rolę w finansowaniu polskiego atomu. Jak wyjaśnił Piotr Piela, ich zaangażowanie ma na celu zwiększenie atrakcyjności dostaw komponentów z ich krajów.

Szacujemy, że w ramach tych 70 proc. agencje kredytów eksportowych zapewnią około 80 proc. kwoty. Podpisujemy listy intencyjne z coraz większym ich gronem. Wiemy, że w ten sposób chcą zwiększyć atrakcyjność dostaw komponentów ze swoich państw. Wiemy też jednak, że część z nich pozostanie w projekcie, nawet jeżeli firma z ich kraju nie zostanie wybrana – doprecyzował Piela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu