Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa. Celem jest reprezentowanie strony polskiej przy budowie elektrowni atomowej

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa.
Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa. Fot. PGE PAK Energia Jądrowa
PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to nazwa wspólnej spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Spółka powstaje w zaledwie 5 miesięcy od momentu podpisania 31.10.2022 r. w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie.

Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa S.A.

PGE i ZE PAK podpisały 13 kwietnia 2023 r. statut spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. Celem i zadaniem spółki będzie udział w planowanej realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Elektrownia jest planowana jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa S.A. oraz koreańskiego KHNP. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o bezpieczną i sprawdzoną technologię reaktorów APR 1400.

Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że perspektywiczne jest posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest możliwe już w 2035 roku.

PGE PAK Energia Jądrowa ma za zadanie przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

Rekordowe tempo prac

Jak zaznaczono harmonogram prac nad przygotowaniem inwestycji jest realizowany w rekordowym tempie:

  • 31/10/2022 podpisanie listu intencyjnego przez PGE, PAK i koreańskie KHNP/podpisanie porozumienia o współpracy przedstawicieli rządów Polski i Korei: Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych rządu RP oraz Lee Chang-Yang’a ministra handlu, przemysłu i energii Korei
  • 31/12/2022 wykonane wstępne studium wykonalności potencjalnej elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie
  • 07/03/2023 podpisanie przez PGE i ZE PAK porozumienia wstępnego dotyczącego utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim
  • 08/03/2023 wniosek PGE i ZE PAK do UOKiK w sprawie utworzenia wspólnej spółki celowej
  • 29/03/2023 zgoda UOKiK na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy PGE i ZE PAK, który będzie prowadzić działalność w obszarze energetyki jądrowej
  • 13/04/2023 zawiązana zostaje wspólna spółka celowa PGE i ZE PAK: PGE PAK Energia Jądrowa S.A.

PGE PAK będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu

PGE PAK Energia Jądrowa S.A., zgodnie z założeniami, będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

- Niezależność energetyczna jest podstawą naszego bezpieczeństwa. Dlatego polski rząd rozwija Program Polskiej Energetyki Jądrowej, który zagwarantuje tanią i czystą energię z atomu. Będzie to również ważny impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Elektrownia, której budowę planują polskie spółki PGE i ZE PAK wraz z koreańskim partnerem będzie uzupełnieniem tego programu. Z satysfakcją obserwuję tempo prac nad realizacją projektu, który poza realizacją celów biznesowych wzmocni relacje i współpracę pomiędzy Polska i Koreą Południową - powiedział Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.

- Jest to ważny dzień dla Polski, polskiej energetyki, mieszkańców regionu, jak i dla mnie osobiście. Działamy bardzo dynamicznie, a powstanie PGE PAK Energii Jądrowej jest tego najlepszym dowodem. Potrzebujemy czystej i taniej, zeroemisyjnej energii i jesteśmy gotowi do realizacji budowy elektrowni jądrowej wraz z naszymi partnerami koreańskimi – powiedział z kolei Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Energetyka jądrowa ma szansę stać się jednym z najważniejszych źródeł energii

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Dąbrowski podkreślił, że energetyka jądrowa ma szansę stać się najważniejszym obok OZE źródłem bezpiecznej, taniej i zeroemisyjnej energii dla Polski.

- W niespełna pół roku od podpisania listu intencyjnego wykonaliśmy wszystkie zaplanowane na ten okres prace, które potwierdziły wcześniej przyjmowane założenia dotyczące budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Zwieńczeniem tych działań jest zawiązanie spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. Reprezentująca od dzisiaj PGE i ZE PAK spółka automatycznie przejmie wszystkie zadania związane z przygotowaniem do tej inwestycji i prowadzeniem bieżącej współpracy z naszymi koreańskim partnerami z KHNP – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - Energetyka jądrowa ma szansę stać się najważniejszym obok OZE źródłem bezpiecznej i taniej, zeroemisyjnej energii dla Polski, gwarantując nasze bezpieczeństwo energetyczne, wzmacniając konkurencyjność gospodarki i dbałość o środowisko – wskazał Wojciech Dąbrowski.

- Jestem przekonany, że przy takim tempie pracy i wsparciu władz państwowych, jak również samorządowych, instytucji, urzędów i organów odpowiedzialnych za wydawanie odpowiednych zgód, pozwoleń i decyzji, uruchomienie pierwszego bloku jest możliwe już w połowie przyszłej dekady. Budowa elektrowni jądrowej będzie klamrą transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej, realizowaną w warunkach sprawiedliwej transformacji z uwzględnieniem interesów lokalnych społeczności oraz pracowników kompleksu energetyczno-węglowego ZE PAK - powiedział z kolei Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.

Kto wchodzi w skład Rady Nadzorczej?

W skład Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa S.A. wejdzie 12 członków – po 6 ze strony każdego z akcjonariuszy. Zarząd będzie składał się z 4 członków - po 2 z każdej ze stron. Przewodniczącym RN będzie Zygmunt Solorz, Prezesem Zarządu Jakub Rybicki. Siedzibą Spółki jest Konin.

Skład Rady Nadzorczej:

  • 1. Zygmunt Solorz – Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • 2. Wojciech Dąbrowski – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  • 3. Tobias Solorz – Członek Rady Nadzorczej
  • 4. Piotr Żak – Członek Rady Nadzorczej
  • 5. Justyna Kulka – Członek Rady Nadzorczej
  • 6. Tomasz Szeląg – Członek Rady Nadzorczej
  • 7. Jarosław Grzesiak – Członek Rady Nadzorczej
  • 8. Piotr Skrzydelski – Członek Rady Nadzorczej
  • 9. Damian Bronner – Członek Rady Nadzorczej
  • 10. Tomasz Trautsolt – Członek Rady Nadzorczej
  • 11. Paweł Stępień – Członek Rady Nadzorczej
  • 12. Radosław Kwaśnicki – Członek Rady Nadzorczej

Skład Zarządu:

  • 1. Jakub Rybicki – Prezes Zarządu
  • 2. Maciej Stec – Wiceprezes Zarządu
  • 3. Tomasz Nowacki – Członek Zarządu
  • 4. Maciej Koński – Członek Zarządu
Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa. Celem jest reprezentowanie strony polskiej przy budowie elektrowni atomowej - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu