Spis treści
Cyberbezpieczeństwo. Co wpływa na kształt rynku pracy?
Zmiany w branży IT są bardzo dynamiczne, choć można je odpowiednio wcześniej przewidzieć.
- Łatwo zauważyć wpływ dwóch czynników na kształt rynku. Pierwszy z nich to wzrost świadomości i znaczenia cyberbezpieczeństwa na świecie. Drugi to wyzwanie transformacji cyfrowej i potrzeba rozwoju kadry specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj odpowiadamy na jeden z największych problemów, z jakimi boryka się gospodarka, ponieważ bezpieczeństwo polskich firm i instytucji jest narażone jak nigdy wcześniej - komentuje Marek Gajewski, General Manager for Poland HackerU.
Rekrutacja do pracy w cyberbezpieczeństwie. Na czym zależy pracodawcom?
Pracownicy, którzy od kilku lat związani są z cyberbezpieczeństwem, są niezwykle cennymi kandydatami.
- Aż 45% ankietowanych stwierdziło, że otrzymują ponad 5 zaproszeń do procesów rekrutacyjnych tygodniowo.
- 55% biorących udział w badaniu przyznało, że takie zapytania otrzymuje od 1 do 3 razy tygodniowo.
Wyniki te pokazują skalę zapotrzebowania na pracowników. Chodzi jednak o osoby z co najmniej kilkuletnim stażem w tej branży. Jak tłumaczy Mikołaj Zbudniewek, Executive Director w zespole HRK ICT - pracodawcy częściej, niż kiedyś szukają także kandydatów z niewielkim doświadczeniem.
- Wiele firm decyduje się także na kształcenie własnych kadr – organizuje programy stażowe i mocno inwestuje w rozwój pracowników. Dużym zainteresowaniem dalej cieszą się kandydaci z doświadczeniem, a także eksperci posiadający kompetencje managerskie, dzięki którym mogą nie tylko zarządzać bieżącą pracą, ale także rozwijać podlegające im zespoły – mówi Zbudniewek.
Jak wynika z badania - pracownicy branży cybersecurity należą do bardzo zadowolonych. Mają na to wpływ wysokie zarobki. Tegoroczne badanie ujawniło zdecydowany wzrost wynagrodzeń u osób zarabiających powyżej 20.000 zł brutto miesięcznie.
Podwyżki płac są odpowiedzią zarówno na rosnącą inflację, jak i wyższe wymagania pracowników, szczególnie tych, którzy posiadają dłuższe niż 3 lata doświadczenie zawodowe związane bezpieczeństwem IT.
Umowa o pracę czy kontrakt B2B? Preferencje ulegają zmianie
Z badania wynika również, że rynek cybersecurity coraz częściej preferuje kontraktorów i współpracowników. Edycja badania realizowana w 2022 roku pokazuje, że ilość osób współpracujących z firmami w oparciu o kontrakty B2B wzrosła o 9% w stosunku do poprzedniego roku.
Z doświadczenia rekruterów HRK pracujących z kandydatami tej specjalizacji wynika, że często to właśnie kandydaci są stroną, która inicjuje rozmowy o innych niż umowa o pracę formach współpracy.
- Jest to wynik niepewnych rozwiązań podatkowych i sytuacji gospodarczej – w przeciwieństwie do kandydatów z innych, bardziej narażonych na zwolnienia branż, specjaliści IT chętnie pracują w oparciu o kontrakt. Brak niektórych benefitów pozapłacowych kompensują zdecydowanie wyższym, niż w innych specjalizacjach, wynagrodzeniem - czytamy w raporcie.
Pracodawcy szukają nadążających za najnowszymi trendami, chcących się ciągle rozwijać, szkolić i specjalizować
Pracą związaną z bezpieczeństwem IT interesują się zarówno kandydaci z doświadczeniem w IT, jak i pasjonaci bez formalnego wykształcenia, którzy swoje zainteresowania postanowili przekuć na karierę zawodową.
- Ostatni rok zweryfikował cyberobronność polskich instytucji, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Zapotrzebowanie na specjalistów zdecydowanie wzrosło. Zwiększyło się również zainteresowanie tematem, co jest sporym sukcesem w dłuższej perspektywie cyberbezpieczeństwa kraju. Rynek jest tak zbudowany i wymagający, że już samo ukończenie studiów nie wystarczy. Na rynku brakuje praktyków nadążających za najnowszymi trendami, chcących się ciągle rozwijać, szkolić i specjalizować, w którejś z konkretnych dziedzin cybersecurity – tłumaczy Maciej Cieśla, Head of Cybersecurity HackerU.
Jak dodaje, na kursach obserwuje wiele osób, które zdecydowały się zmienić branżę.
- Z ogromną pasją do cyberbezpieczeństwa wciąż się rozwijają, edukują i szkolą, aby w przyszłości wejść na rynek i rozpocząć pracę jako cyberspecjaliści - mówi Maciej Cieśla.
Wartym uwagi wnioskiem płynącym z badania jest utrzymanie się liczby osób chcących pracować zdalnie na tym samym poziomie, przy jednoczesnym minimalnym wzroście pracowników ceniących pracę z biura. Trend ten może wynikać ze zmęczenia pracą zdalną lub brakiem możliwości pracy w takim trybie ze względów lokalowych. Niezmiennie zdecydowana większość pracowników preferuje model hybrydowy. Najbardziej popularnym i preferowanym przez kandydatów sposobem pracy jest podział na 3 dni pracy zdalnej i 2 dni stacjonarnej.
