Praca w komisji wyborczej - jak dołączyć, ile zarobimy? To ostatnia szansa na dołączenie przed wyborami!

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Członkowie komisji wyborczych zarobią nawet 800 złotych.
Członkowie komisji wyborczych zarobią nawet 800 złotych. Karolina Misztal / Polska Press
Tylko do 15 września osoby zainteresowane pracą w komisji wyborczej mogą składać swoje kandydatury. W tym diety członków będą wyższe nawet o 300 zł w porównaniu do stawek obowiązujących podczas poprzednich wyborów parlamentarnych. Ile można zarobić za pracę w komisji wyborczej i jak tam dołączyć?

Spis treści

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda poinformował o terminie wyborów parlamentarnych w 2023 roku. To właśnie 15 października Polacy wybiorą się do lokali wyborczych, by oddać głos na wybranych przez siebie kandydatów do Senatu i Sejmu. W związku z tym warto już teraz zastanowić się nad pracą w obwodowej komisji wyborczej.

Jakie są zarobki w komisji wyborczej?

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas wykonywania przypisanych im zadań. Decyzją PKW w nadchodzących wyborach zostanie ona zwiększona o kilkaset złotych.

Dieta w wyborach parlamentarnych 2023 wyniesie:

 • 600 zł (podwyżka o 250 zł) - dla członka OKW,
 • 700 zł (podwyżka o 300 zł) - dla zastępcy przewodniczącego komisji,
 • 800 zł (podwyżka o 300 zł) - dla przewodniczącego komisji.

Powyższe wynagrodzenie obejmuje nie tylko pracę podczas głosowania, ale również wcześniejsze spotkania i szkolenia przygotowawcze. W dniu wyborów członkowie OKW wykonują swoje obowiązki w godzinach od 7 do 21.

Do głównych zadań obwodowej komisji wyborczej można zaliczyć:

 • przeprowadzenie głosowania w danym obwodzie,
 • pilnowanie porządku podczas wyborów,
 • ustalenie wyników głosowania w danym obwodzie,
 • przesłanie wyników głosowania do komisji wyborczej.

Przeczytaj również:Czy warto pracować w Służbie Ochrony Państwa? Sprawdź, ile można zarobić

Obwodowa komisja wyborcza 2023 - jakie są wymogi?

Osoby, które chcą rozpocząć pracę w komisji wyborczej, muszą spełnić kilka kluczowych warunków. Kandydatem do OKW może zostać osoba, która:

 • jest obywatelem polskim,
 • ukończyła 18 lat najpóźniej w dniu zgłoszenia,
 • nie jest pozbawiona praw publicznych i wyborczych,
 • nie jest ubezwłasnowolnioną orzeczeniem sądu.

Jak podkreśla PKW, „kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa”. Co ciekawe, do składu komisji mogą dołączyć także obywatele UE niebędący obywatelami polskimi, którzy ukończyli 18 lat oraz nie utracili prawa wybierania w kraju UE, którego są obywatelem.

Kandydatem do OKW nie mogą być: kandydaci w wyborach, komisarze wyborczy, urzędnicy wyborczy, pełnomocnicy wyborczy komitetu wyborczego, pełnomocnicy finansowi komitetu wyborczego, obserwatorzy społeczni, mężowie zaufania, osoby spokrewnione z kandydatami do wyborów (małżonkowie, zstępni, wstępni, rodzeństwo).

Jak dołączyć do obwodowej komisji wyborczej?

Osoby, które spełniają wyżej wymienione warunki, mogą przesłać zgłoszenie, by dołączyć do komisji wyborczej. W tym celu należy skontaktować się z pełnomocnikiem wyborczym interesującego nas komitetu. Ich wykaz jest dostępny na stronach PKW. Co istotne, to komitety mają pierwszeństwo w zgłaszaniu kandydatów.

Druga opcja to dostarczenie zgłoszenia do urzędnika wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku kandydaci najpierw trafią na listę rezerwową.

Termin zgłaszania kandydatów upływa w 30 dniu przed dniem wyborów. Jak przypomina PKW, „samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji”.

W styczniu tego roku Sejm wprowadził zmiany w kodeksie wyborczym, co przyczyniło się do powstania ponad 6 tys. dodatkowych komisji wyborczych. Oznacza to, że podczas tegorocznych wyborów będzie jeszcze więcej miejsc dla osób zainteresowanych pracą przy wyborach.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu