Czy praca w Służbie Celno-Skarbowej jest opłacalna? Takie są wynagrodzenia początkujących celników. Jak dostać pracę w Służbie Celnej?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Średnie zarobki celników w 2023 roku wynoszą 7280 zł brutto. Osoby, które dopiero rozpoczynają tam karierę, mogą liczyć na pensję w wysokości około 4500 złotych brutto.
Średnie zarobki celników w 2023 roku wynoszą 7280 zł brutto. Osoby, które dopiero rozpoczynają tam karierę, mogą liczyć na pensję w wysokości około 4500 złotych brutto. Mariusz Kapala / Polska Press
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zajmują się realizowaniem zadań w zakresie wykrywania i zwalczania wszelkich nieprawidłowości, które zagrażają bezpieczeństwu finansowemu kraju. Praca w tym zawodzie nie jest łatwa, lecz wynagradzają to liczne benefity takie jak nagrody jubileuszowe, „trzynastki”, wcześniejsza emerytura czy dodatkowy urlop wypoczynkowy. Ile zarabia celnik i jak dostać pracę na tym stanowisku?

Spis treści

Służba Celno-Skarbowa to umundurowana oraz uzbrojona formacja, podlegająca pod Ministerstwo Finansów. Jej głównym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad prawidłowym przebiegiem odprawy celnej, choć lista zadań i obowiązków jest znacznie dłuższa.

Służba funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej to nie tylko praca biurowo-administracyjna, ale również działania w terenie. Funkcjonariusz wykonuje kontrole w zakresie przestrzegania przepisów prawa celnego oraz poboru należności celnych i akcyzowych. Odprawia podróżnych i towary, kontroluje ruch i transport drogowy. Dba, by nielegalne i niebezpieczne towary nie trafiły do Polski i innych krajów UE. Ponadto funkcjonariusze zajmują się rozpracowaniem grup przestępczych, wykrywaniem kontrabandy czy kontrolą gier i zakładów wzajemnych – czytamy na stronie Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Zakres obowiązków celników zależy w dużej mierze od zajmowanego stanowiska i doświadczenia. Funkcjonariusze SCS zajmują się między innymi:

 • przeprowadzaniem rewizji celnej sprowadzanych i wysyłanych towarów, a także dokonywanie przeszukań pomieszczeń i terenów ich przechowywania;
 • przeszukiwaniem osób przekraczających granicę kraju oraz doprowadzenia ich do urzędu celnego na czas wymagany do przeprowadzenia kontroli;
 • wymierzaniem oraz pobieraniem należności celnych;
 • kontrolą transportu i ruchu drogowego;
 • rozpoznawaniem, zapobieganiem, a także wykrywaniem wykroczeń i przestępstw związanych z naruszeniem przepisów dotyczących wprowadzenia i wyprowadzania towarów objętych zakazami i ograniczeniami np. broń, amunicja, substancje chemiczne czy odpady szkodliwe.

Przeczytaj również:Ile można zarobić w Służbie Ochrony Państwa? Oto zarobki i wymogi kwalifikacyjne

Celnik – jakie są wymogi kwalifikacyjne?

Wymogi niezbędne do pracy na stanowisku funkcjonariusza celno-skarbowego to m.in. obywatelstwo polskie, minimum wykształcenie średnie, nieposzlakowana opinia, brak prawomocnych wyroków skazujących za przestępstwo umyślne, korzystanie z pełni praw publicznych oraz dobry stan zdrowia.

W procesie rekrutacyjnym uwzględniane są także zdolności takie jak znajomość języków obcych czy wszelkie umiejętności miękkie. Celnik powinien wykazywać się odpornością na stres, otwartością oraz wysoką sprawnością fizyczną. Kandydaci na te stanowisko muszą też przejść test wiedzy dotyczący tej organizacji oraz zagadnień społeczno-gospodarczych. Do tego oceniana jest sprawność fizyczna, a także zdolność psychiczna do pełnienia służby.

Ile zarabia funkcjonariusz celno-skarbowy?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie zarobki na stanowisku funkcjonariuszy celnych wynoszą 7280 złotych brutto. W analizie uwzględnieni są zarówno doświadczeni pracownicy, jak i osoby rozpoczynające karierę na tym stanowisku.

W przypadku osób, które dopiero wstępują w szeregi SCS, zarobki są znacznie niższe. Jak wynika z ogłoszeń o pracę publikowanych poprzez Izbę Administracji Skarbowej, uposażenie zasadnicze funkcjonariusza SCS z dodatkiem za stopień (aplikant) wynosi od 4150 zł brutto do nawet 5000 złotych brutto.

Wysokość proponowanych stawek w dużej mierze zależy od lokalizacji i zakresu obowiązków. Po mianowaniu do służby stałej na start można otrzymać nawet 5600 złotych netto. Obecnie prowadzony jest nabór na stanowisko funkcjonariusza celno-skarbowego w Opolu. Pełną listę ofert pracy można sprawdzać na stronach izb administracji skarbowej.

Jakie benefity przysługują celnikom?

Praca na stanowisku celnika dla wielu osób jest atrakcyjną opcją ze względu na stabilne zatrudnienie, dynamikę pracy, a także możliwość rozwoju poprzez awans na wyższe stopnie.

Do głównych benefitów przyznawanych funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej można zaliczyć:

 • dodatek za wysługę lat (od 2 do 25 proc. wynagrodzenia zasadniczego),
 • dodatek za pracę w nocy,
 • dodatek kontrolerski,
 • dodatek żywieniowy,
 • nagrody roczne, czyli tzw. trzynastki,
 • nagrody jubileuszowe,
 • świadczenia socjalne np. dopłaty do wypoczynku,
 • dopłaty do zakupu okularów.

Warto pamiętać, że celnikom przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury po 25 latach służby.

Jak zostać celnikiem?

Ogłoszenia o pracę na tym stanowisku publikowane są na stronach IAS. Do formularza aplikacyjnego online należy dołączyć kwestionariusz osobowy, kopie dokumentów potwierdzających doświadczenie i posiadane kwalifikacje, kopie świadectw pracy, a także oświadczenia dot. pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa państwa.

Po pozytywnym rozpatrzeniu złożonych dokumentów kandydaci zapraszani są na 40-minutowy test wiedzy, składający się z 40 pytań. Osoby, które zdobędą co najmniej 24 punkty, kwalifikują się do testu sprawnościowego. Następnie przeprowadzane są testy psychologiczne. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, po której zapadnie decyzja ws. przyjęcia w szeregi Służby Celno-Skarbowej.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu