Prawie 300 mln zł pożyczki dla ARP na budowę fabryki wież wiatrowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Fabryka będzie mogła produkować wieże wiatrowe o następujących parametrach: sekcje wieżowe o długości 50 metrów, wadze 500 ton i średnicy do 11 metrów.
Fabryka będzie mogła produkować wieże wiatrowe o następujących parametrach: sekcje wieżowe o długości 50 metrów, wadze 500 ton i średnicy do 11 metrów. Piotr krzyżanowski/ Polska Press
Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała znaczące wsparcie finansowe w wysokości 291 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę fabryki wież dla morskich farm wiatrowych. Inwestycja ta, realizowana przez spółkę Baltic Towers, fabryka ma rozpocząć produkcję w drugim kwartale 2025 roku.

Kluczowa inwestycja w rozwój energetyki wiatrowej

Agencja Rozwoju Przemysłu podkreśla, że budowa fabryki wież wiatrowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku to kamień milowy w rozwoju polskiej i europejskiej energetyki wiatrowej. Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW, projekt ten ma szansę na terminowe zakończenie i rozpoczęcie produkcji w 2025 roku.

– Nasza inwestycja w Stoczni Gdańskiej będzie kluczowa, jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Budowa przebiega zgodnie z założonym planem i w maju przyszłego roku fabryka ruszy pełną parą – poinformował prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski.

Fabryka ma produkować wieże wiatrowe o imponujących parametrach, co pozwoli na wspieranie rozwoju turbin wiatrowych kolejnych generacji. Dzięki temu, Polska umocni swoją pozycję jako istotny gracz w europejskiej transformacji energetycznej.

Globalny zasięg i lokalne korzyści

Baltic Towers, spółka odpowiedzialna za realizację projektu, to nie tylko inwestycja lokalna, ale przedsięwzięcie o zasięgu globalnym. Fabryka w Gdańsku będzie produkować wieże wiatrowe o długości 50 metrów, wadze 500 ton i średnicy do 11 metrów, co pozwoli na wspieranie rozwoju turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych.– Dzięki temu Baltic Towers będzie w stanie wspierać rozwój turbin wiatrowych kolejnych generacji tj. o mocy 15 MW i większych – wskazano.

Jak opisała ARP na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej. Produkcja ma spełniać standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez klientów rynku MEW.

Dzięki tej inwestycji, w Gdańsku powstanie 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, co przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki i wzmocnienia pozycji Polski na rynku energetyki odnawialnej.

Strategia rozwoju ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu, nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, realizuje długoterminową strategię transformacji portfela aktywów przemysłowych oraz rozwijania aktywów związanych z energią odnawialną. Szczególny nacisk kładziony jest na morską energię wiatrową, co wpisuje się w globalne trendy związane z transformacją energetyczną.

Strefa Ekologii - artykuły

W ciągu 30 lat działalności ARP zainwestowała ponad 4,6 mld euro, tworząc 75 tysięcy miejsc pracy. Inwestycje obejmują bezpośrednie wkłady kapitałowe, dotacje oraz różne formy pożyczek, co świadczy o zaangażowaniu Agencji w rozwój polskiej gospodarki i energetyki odnawialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu