Spis treści
Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych
Podczas ostatniego posiedzenia RPP, które zakończyło się w środę, podjęto decyzję o niezmienianiu stóp procentowych, pozostawiając główną stopę NBP, stopę referencyjną, na poziomie 5,75 proc. Ta decyzja została podjęta pomimo rosnących obaw związanych z inflacją, która według Rady Polityki Pieniężnej, będzie napędzana przede wszystkim przez wzrost wynagrodzeń oraz ceny energii.
„Zdaniem Rady czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia presji inflacyjnej pozostaje wyraźny wzrost wynagrodzeń. W ocenie Rady wzrost cen energii przyczyni się do wzrostu inflacji w najbliższych kwartałach i, w konsekwencji, dynamika cen ukształtuje się powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Rada oczekuje, że po wygaśnięciu wpływu wyższych cen energii na inflację powinna ona obniżyć się do poziomu celu inflacyjnego” - czytamy w komentarzu głównego ekonomisty banku Credit Agricole do decyzji RPP.
Inflacja i wzrost gospodarczy w oczach ekspertów
Jakub Borowski zwraca uwagę na niepewność związaną z oczekiwaniami inflacyjnymi oraz na adekwatność obecnego poziomu stóp procentowych w kontekście realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Analizując najnowszą, lipcową projekcję inflacji i PKB przygotowaną przez NBP, ekonomista Credit Agricole zauważa pewne zaskakujące aspekty.
„Oczekiwana w projekcji inflacja w 2024 r. została (…) zrewidowana nieznacznie w górę względem ścieżki przedstawionej w marcu. Naszym zdaniem taka zmiana była spowodowana głównie uwzględnieniem przez NBP ograniczenia działań osłonowych w zakresie cen energii od lipca br. do końca horyzontu projekcji. Spodziewany w projekcji silny wzrost inflacji w 2025 r. jest – w świetle efektów wysokiej bazy dla cen energii – zaskakujący i wymaga pogłębionej analizy po opublikowaniu przez NBP szczegółowych wyników projekcji” – stwierdził ekonomista Credit Agricole.
Dodatkowo, Borowski wskazuje na obniżoną ścieżkę wzrostu PKB w latach 2024-2025 w porównaniu z wcześniejszymi prognozami, co może mieć istotny wpływ na przyszłe decyzje RPP w kontekście stóp procentowych.
Przyszłość stóp procentowych
Mimo aktualnych wyzwań, główny ekonomista Credit Agricole pozostaje optymistyczny co do przyszłości stóp procentowych w Polsce, prognozując ich stabilizację w najbliższych kwartałach.
„Pierwszej obniżki stóp oczekujemy w III kw. 2025 r. Uważamy, że w najbliższych miesiącach kluczowa dla wydźwięku komunikatów po posiedzeniach RPP i tonacji wypowiedzi członków RPP będzie skala wzrostu inflacji w lipcu (prognozujemy jej zwiększenie do 4,4 proc. r/r wobec 2,6 proc. w czerwcu, głównie na skutek wyższych cen prądu i gazu) oraz odpowiedź na pytanie, kiedy i przy jakim poziomie inflacja osiągnie maksimum lokalne. Zgodnie z naszą prognozą inflacja przekroczy 5 proc. we wrześniu br., a maksimum lokalne dla dynamiki cen zostanie osiągnięte w marcu 2025 r. na poziomie 5,6 proc.” – stwierdził Jakub Borowski.
Podsumowując, perspektywa ekonomiczna Polski w najbliższych latach wydaje się być pełna wyzwań, zwłaszcza w kontekście inflacji i stóp procentowych. Decyzje RPP oraz przyszłe zmiany w polityce pieniężnej będą miały kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej kraju.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
