Przebranżowienie to nowy trend na rynku pracy? Tak adaptujemy się do zmieniających się warunków

Justyna Madan
Opracowanie:
Przebranżowienie stało się kluczowym trendem na polskim rynku pracy, odzwierciedlającym rosnącą potrzebę adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków ekonomicznych i technologicznych.
Przebranżowienie stało się kluczowym trendem na polskim rynku pracy, odzwierciedlającym rosnącą potrzebę adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków ekonomicznych i technologicznych. 123rf.com
W obliczu transformacji gospodarczych, postępującej automatyzacji i cyfryzacji, coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zmianie zawodu. Szukają w ten sposób nie tylko stabilności, ale także nowych wyzwań i perspektyw rozwoju, które pozwolą im sprostać wymaganiom nowoczesnego rynku pracy.

Spis treści

Współczesny rynek pracy w Polsce dynamicznie ewoluuje, a coraz większa liczba pracowników rozważa zmianę ścieżki zawodowej. Jak pokazuje badanie „Polacy a zmiany w karierze” przeprowadzone na zlecenie serwisu Pracuj.pl, aż 51,4 proc. respondentów myśli o zmianie branży lub specjalizacji zawodowej.

Co więcej, 7 na 10 badanych aktywnie poszukuje pracy w różnych sektorach, co wskazuje na rosnącą skłonność do przebranżowienia . Taka elastyczność zawodowa wydaje się odpowiedzią na zmieniające się realia rynku pracy.

Kiedy warto się przebranżowić?

Decyzja o przebranżowieniu nie jest łatwa, ale jednocześnie może okazać się kluczowa w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych i technologicznych. Między innymi dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten krok, z jednej strony szukają nowych wyzwań zawodowych, z drugiej chcą mieć bardziej stabilną ścieżkę kariery.

– Przebranżowienie może być konieczne w przypadku osób pracujących w sektorach szczególnie narażonych na kryzysy gospodarcze, takich jak turystyka, gastronomia czy przemysł. W tych branżach nie tylko trudniej o stabilne zatrudnienie, ale również wynagrodzenia często nie nadążają za inflacją – wyjaśnia Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme, platformie do rozliczeń freelancerów.

Jak się przebranżowić lub przekwalifikować na inny zawód?

Proces przebranżowienia wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowym elementem jest zdobycie nowych kwalifikacji, co może wiązać się z koniecznością ukończenia kursów, szkoleń czy nawet podjęcia studiów w nowym kierunku.

Warto również skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi, takich jak doradztwo zawodowe, które pomoże określić, jakie umiejętności będą najbardziej przydatne w danej branży. W procesie przekwalifikowania warto również rozważyć wykorzystanie np. testu Gallupa, który pomaga zidentyfikować nasze mocne strony i talenty, a co za tym idzie lepiej dopasować ścieżkę kariery do naszych naturalnych predyspozycji.

Freelancing to jedna z bardziej popularnych opcji

Freelancing staje się coraz popularniejszą formą pracy, zwłaszcza wśród osób, które myślą o przebranżowieniu, ale nie chcą od razu rezygnować z dotychczasowego etatu. Praca na zlecenie pozwala spróbować swoich sił w nowej branży bez konieczności radykalnych zmian zawodowych.

Freelancerzy mają możliwość wyboru spośród szerokiej gamy zleceń, co daje im szansę na monetyzowanie swoich pasji. Osoby, które lubią pisać, projektować grafiki czy robić zdjęcia, mogą zacząć zarabiać na tym, co sprawia im przyjemność. Dodatkowo freelancing pozwala na zdobycie cennego doświadczenia i rozwinięcie umiejętności w praktyce, co może być niezwykle pomocne przy ewentualnym przebranżowieniu.

— Obecnie w Polsce działa 330 tysięcy niezależnych specjalistów, a ich liczba powiększa się z roku na rok. Praca freelancera pozwala nie tylko na elastyczność, ale także na testowanie branż bez konieczności podejmowania ryzyka związanego z całkowitą zmianą kariery – wyjaśnia Żaneta Siwik.

Jak dodaje, „dzięki freelancingowi można stopniowo wchodzić w nową dziedzinę, rozwijając niezbędne umiejętności oraz budując sieć kontaktów zawodowych. Co więcej, freelancing daje możliwość pracy na projektach, które odpowiadają naszym aktualnym zainteresowaniom i umiejętnościom”.

Reskilling i upskilling, czyli właściwie co?

W kontekście zmieniającego się rynku pracy coraz częściej mówi się również o reskillingu i upskillingu. Te pojęcia zyskują na znaczeniu, szczególnie w zarządzaniu rozwojem zawodowym pracowników.

Reskilling oznacza przekwalifikowanie pracownika do zupełnie nowego zawodu lub zdobycie umiejętności z nowej dziedziny, co jest szczególnie istotne w branżach ulegających szybkim przemianom.

Upskilling to proces podnoszenia już posiadanych kwalifikacji, co pozwala pracownikowi na dalszy rozwój w ramach dotychczasowego zawodu.

Obie te strategie są dzisiaj nieodłącznym elementem rozwoju kariery i mogą odegrać kluczową rolę w procesie przebranżowienia, umożliwiając pracownikom dostosowanie się do zmieniających się wymagań rynku pracy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu