Przedsiębiorcy dla Ukrainy. Zobacz, jak małe i duże firmy niosą pomoc uchodźcom i co jeszcze można zrobić

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Pomoc dla Ukrainy. Zbiórka darów w Krakowie.
Pomoc dla Ukrainy. Zbiórka darów w Krakowie. fot. Andrzej Banas/Polska Press
W pomoc dla Ukrainy angażują się nie tylko rodziny i przyjaciele obywateli Ukrainy, instytucje charytatywne czy organizacje rządowe, ale także przedsiębiorcy. Wielu z nich oferuje darmowe usługi, udostępnia sprzęt, dołącza się do zbiorek rzeczowych i finansowych, jak również wspiera swoich aktualnych pracowników pochodzących z Ukrainy. Przekonaj się, w jaki sposób przedsiębiorcy pomagają Ukraińcom i co jeszcze można zrobić.

Firmy wspierają zatrudnionych pracowników z Ukrainy i ich rodziny

Środki finansowe i urlopy to niektóre formy wsparcia, jakie przedsiębiorcy oferują swoim zatrudnionym pracownikom z Ukrainy. Ostatnio bezzwrotnej zapomogi zadeklarowała się udzielić swoim pracownikom z obywatelstwem ukraińskim sieć Biedronka.

– W imieniu wszystkich pracowników Biedronki w Polsce chcemy przekazać ukraińskim koleżankom i kolegom najszczersze wyrazy wsparcia i pełnej solidarności w tym niezwykle trudnym czasie. – powiedział Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu sieci Biedronka

Inny przykład pomocy ze strony pracodawcy reprezentuje zakład drobiarski KPS z Radomia, który łącznie zatrudnia ponad 400 pracowników z Ukrainy. Prezes firmy zdecydował się pomóc zatrudnionym ściągnąć do Polski rodziny swoich ukraińskich pracowników.

– Pracujemy już z prawnikami, aby zapewnić naszym pracownikom z Ukrainy prawo stałego pobytu w Polsce i ściągnąć ich rodziny z Ukrainy. Mamy miejsca hotelowe, szykujemy materace, w razie potrzeby wykorzystamy pomieszczenia biurowe. Oni płacą podatki w Polsce, ale nie oglądamy się na rząd, działamy – powiedział prezes firmy Jarosław Krzyżanowski

W pomoc dla Ukrainy, w ramach swoich kompetencji i zasobów angażują się zarówno duże, jak i małe firmy. W internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń dotyczących różnych form wsparcia dla uchodźców, obywateli Ukrainy i ich bliskich np.

  • bezpłatne usługi
  • darmowy transport
  • przekształcenie nieruchomości na noclegownię lub magazyn rzeczy dla potrzebujących
  • przyjmowanie obywateli Ukrainy poza kolejnością
  • darowizny finansowe

Pomoc dla Ukrainy – zobacz przykłady działań firm w Polsce

Nieodpłatne badania dla kobiet-uchodźców w ciąży

Badania i opieka zdrowotna

Uproszczone i darmowe konta bankowe

Podobne inicjatywy wykazały także inne banki, m.in. PEKAO SA, mBAnk czy Santander Bank.

Darmowe minuty i ułatwienie komunikacji

T-mobile rozdaje uchodźcom darmowe startery, likwiduje opłaty operacyjne dla połączeń międzynarodowych.

Plus rozdaje darmowe minuty.

Wsparcie finansowe

PGE przekazała 100 tys. złotych na celową pomoc uchodźcom.

– Nasza reakcja na potrzeby ludzi, którzy ucierpieli w wyniku nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji jest natychmiastowa. Naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji – powiedział prezes Polska Grupa Energetyczna (PGE) Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Udostępnianie nieruchomości na noclegi

Pomaga branża gastronomiczna oraz spożywcza

Drony, termowizory, GPS, kamizelki taktyczne czy plecaki snajperskie. Wysokiej jakości wojskowy sprzęt taktyczny to wsparcie materialne, które firma Tarczyński przekazała tym, których bezpośrednio dotyka sytuacja geopolityczna za naszą wschodnią granicą. Marka zadbała również o środki pierwszej pomocy, jak i karimaty oraz śpiwory, które trafiły do potrzebujących.– czytamy w informacji prasowej Tarczyński S.A.

– Nie mogliśmy przejść obojętnie obok sytuacji, która dotknęła Ukrainę. Jej obywatele mierzą się z niewyobrażalnym dramatem, jakiego nikt z nas nigdy nie chciałby doświadczyć. Wielu z nich od lat znajduje zatrudnienie w naszych zakładach – staramy się im pomóc w tej sytuacji, udzielając m.in. wsparcia relokacyjnego dla ich bliskich – mówi Jacek Tarczyński, Prezes Zarządu Tarczyński S.A.

To tylko niektóre z wielu działań poodejmowanych przez firmy w Polsce. Jesteś przedsiębiorcom i chcesz włączyć się w pomoc. Jako firma, możesz:

  • wykorzystać swoje zasoby i oferować usługi za darmo,
  • wesprzeć zbiórki finansowe i rzeczowe,
  • zaoferować nocleg,
  • zaoferować miejsce pracy.

Jesteś pracodawcą i chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy?

W celu zaoferowania pracy zgłoś swoją ofertę w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl i poproś o przetłumaczenie oferty na język ukraiński. Pamiętaj o aktualnie obwiązujących zasadach dotyczących zatrudniania cudzoziemców.

Minister Marlena Maląg podczas wideokonferencji zwróciła się do dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki – aktualności MRiPS

Najprościej zatrudnisz na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Więcej informacji w artykule poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu