Spis treści
Stawka podatku dochodowego dla firm na Cyprze jest jedna i wynosi 12,5 proc.. Niezależnie od wysokości dochodów, firma zawsze płaci podatek w stosunkowo niskiej stawce.
„Stawka podatku dochodowego od osób prawnych na Cyprze również wynosi 12,5 proc. Choć spółki z zasady osiągają zwykle wyższe obroty, również w tym wypadku nie ma drugiego progu podatkowego. Podatek CIT obejmuje wszystkie podmioty będące rezydentami na Cyprze. Co ważne, obejmuje on dochody ze wszystkich źródeł – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych” - czytamy na stronie Where in Cyprus.com, która zachwala korzyści prowadzenia biznesu na tej wyspie.
Przedsiębiorcę z Niemiec skusiły niskie 12,5-proc. podatki na Cyprze, niestety srogo się rozczarował
Cypr może więc śmiało uchodzić za kraj, w którym warto prowadzić biznes, ale czy rzeczywiście jest tam tak różowo? O swoich doświadczenia napisał w mediach społecznościowych Ole Lehmann, który wcześniej prowadził m.in. biznes internetowy w Niemczech. Skuszony niskimi podatkami, postanowił przenieść się na Cypr, ale - jak przyznaje - brutalnie zderzył się z rzeczywistością.
"Dwa lata temu przeniosłem całe swoje życie na Cypr, aby uciec od 50 - proc. stawki podatkowej w Niemczech. Była to najdroższa decyzja oszczędzania pieniędzy, jaką kiedykolwiek podjąłem – czytamy w jego wpisie.
Lehmann wylicza szereg barier, z którymi musiał się zmagać. Na przykład ze względów logistycznych, zamówiona przesyłka doszła do niego na wyspę dopiero po 3 tygodniach. Innym problemem był wymóg dotyczący 60-dniowego pobytu na Cyprze, by móc korzystać z udogodnień podatkowych. Stwierdził, że jego życie stało się "skomplikowanym harmonogramem".
„Wymagania dotyczące 60-dniowego pobytu na Cyprze wydają się proste, dopóki nie zaczną kontrolować całego twojego życia. Każda wizyta rodziny, podróż służbowa lub spontaniczna okazja staje się skomplikowanym rachunkiem ryzyka związanego z pobytem. Zamieniłem jedno „więzienie” (wysokie podatki) na inne (liczenie dni)” – pisze przedsiębiorca.
Bliskość rynków, klientów i centrów innowacji ma większe znaczenie niż stawka podatkowa
Innym ważnym problemem, który trzeba brać pod uwagę, myśląc o przeniesieniu na Cypr, jest oddalenie od centrów biznesowych. Z tego względu koszty prowadzenia firmy mogą być wyższe niż oszczędności na podatkach.
„ Możliwości płynących z miejsc takich jak San Francisco, Nowy Jork i Singapur nie da się odtworzyć w raju podatkowym. Oszczędzasz pieniądze, ale tracisz dostęp do motoru wzrostu biznesu” – twierdzi Lehmann.
Koszt optymalizacji podatkowej płaci w cenniejszych walutach
Do tego pojawiają się kłopoty natury psychologicznej. Na Cyprze – jak stwierdził – był postrzegany jako kolejny przedsiębiorca goniący za ulgami podatkowymi. Wcześniej czuł, że prowadzi ważny biznes. Na Cyprze nigdy też nie zainwestował w wyposażenie mieszkania, bo czuł, że to tymczasowe miejsce. Borykał się też z silnym poczuciem wyobcowania, z czasem zaczął też tracić kontakty biznesowe.
"Biznes rozwija się wolniej w strefach o niskich podatkach, niezależnie od tego, ile zaoszczędzisz na papierze. Bliskość rzeczywistych rynków, klientów i centrów innowacji ma większe znaczenie niż stawka podatkowa. Ja nauczyłem się tej lekcji w kosztowny sposób (...) Nie wprowadzasz się do końca, nie inwestujesz w pełni w społeczność, nie budujesz w pełni swojego życia. Wszystko pozostaje w tym dziwnym stanie zawieszenia, ponieważ w głębi duszy wiesz, że to tylko strategia podatkowa" - przyznaje przedsiębiorca.
Lehmann oświadczył, że przeniesie działalność z Cypru prawdopodobnie do USA, Portugalii, Singapuru lub Hiszpanii. Stwierdził, że koszt optymalizacji podatkowej płaci się w cenniejszych walutach – czasie, energii, spokoju ducha, więzi z rodziną.
