Spis treści
Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Do rozpoczęcia 2024 r. zostało niewiele ponad miesiąc. Myślimy o rachunkach, które trzeba będzie zapłacić w przyszłym roku. Czy powinniśmy się liczyć z podwyżkami opłat? Jeśli tak, to jakich?
Na opłaty odprowadzane np. do spółdzielni wpływ mają także usługi związane z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie. To osoba sprzątająca w bloku, ogrodnik lub ochrona. Na koszty oddziałuje m.in. płaca minimalna, która z każdym rokiem rośnie. Tegoroczna podwyżka na poziomie 20% również wpłynie na rachunki, jakie płaci każdy z nas,
Które opłaty wzrosną od 2024 r.? Będą to ceny energii elektrycznej
- Punktów na liście podwyżek jest kilka. Pierwszy dotyczy energii elektrycznej. Oferty, jakie aktualnie otrzymujemy, opiewają na kwotę około 839 PLN/MWh. Na dzień dzisiejszy dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obowiązują stawki na poziomie 698 PLN/MWh, które wynegocjowaliśmy w zeszłym roku – tłumaczy Mariusz Łubiński, prezesa zarządu Admus sp. z o.o., która specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami.
To oznacza podwyżkę 20% rok do roku.
- Jest to o tyle niepokojące, że na rynkach światowych ceny wyraźnie spadają nawet poniżej tych, które były przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą. Niestety, wspólnoty i spółdzielnie nie mogą kupować energii bezpośrednio na giełdzie czy od największych dostawców. Jesteśmy zobowiązani do korzystania z pośredników, którzy sami wytwarzają energię. Wspólnoty i spółdzielnie, które mają kontrakty terminowe, kończące się z końcem roku, będą zawierały nowe umowy na wyższe niż przed rokiem kwoty – dodaje Mariusz Łubiński.
31 grudnia przestaje obowiązywać tarcza. Jeżeli ta nie zostanie przedłużona – podwyżek należy się spodziewać już od 1 stycznia 2024 roku.
Ceny gazu – od czego zależą? Dwa lata temu było taniej
- Druga ważna kwestia to cena gazu. Dziś jest ona zablokowana na poziomie 200 PLN/MWh. Jeszcze dwa lata temu było to 80 do 100PLN/MWh. Są również takie przypadki wspólnot, które zawierały kontrakty długoterminowe z gwarancją ceny. W takich przypadkach cena np. gazu jest poniżej 100 PLN/MWh. Podmioty, które nie miały zakontraktowanych niższych stawek za paliwo gazowe płacą nawet 100% więcej niż jeszcze w ubiegłym roku – tłumaczy Mariusz Łubiński, prezesa zarządu Admus sp. z o.o.
Zaznacza, że zarówno ceny gazu i energii eklektycznej mogłyby być niższe, gdyby wspólnoty i spółdzielnie mogły korzystać z ofert szerszego grona firm.
- Zwiększenie konkurencji daje szansę, że oferowane ceny będą jak najbardziej zbliżone do tych na rynkach światowych – dodaje Mariusz Łubiński.
O ile dokładnie ceny wzrosną - przekonamy się już niebawem.
