Rośnie popularność płatności bezgotówkowych. Jest ulga na terminal płatniczy. Komu przysługuje? Sprawdź, czy warto

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jak podaje NBP w swoim najnowszym raporcie, w II kwartale 2022 r. Polacy wykonali 2,21 mld transakcji bezgotówkowych tylko i wyłącznie kartami. To o 19,3 proc. więcej, niż w poprzednim kwartale.
Jak podaje NBP w swoim najnowszym raporcie, w II kwartale 2022 r. Polacy wykonali 2,21 mld transakcji bezgotówkowych tylko i wyłącznie kartami. To o 19,3 proc. więcej, niż w poprzednim kwartale. Anatol Chomicz / Polska Press
Rośnie popularność transakcji bezgotówkowych. Jak podaje NBP w swoim najnowszym raporcie, w II kwartale 2022 r. Polacy wykonali 2,21 mld transakcji bezgotówkowych tylko i wyłącznie kartami. To o 19,3 proc. więcej, niż w poprzednim kwartale. Ulga na terminal płatniczy jest jedną ze zmian wprowadzoną przez Polski Ład. Można ja rozliczać w PIT-cie. Jak to zrobić? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i komu przysługuje.

Spis treści

Terminal płatniczy – co to jest?

Terminal płatniczy jest rodzajem sprzętu, który pozwala na przeprowadzanie bezgotówkowych transakcji. Te mogą być dokonywane np.

 • kartą płatniczą,
 • telefonem,
 • BLIK-iem.

Chodzi o sprzęt, o którym mówi ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Ulga na terminal płatniczy – komu przysługuje?

Ulga przysługuje przedsiębiorcom, którzy nabyli terminal płatniczy.

Z ulgi mogą skorzystać wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia metoda opodatkowania. Od tej reguły znajdziemy jednak jeden wyjątek: są to przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej. Cechą charakterystyczną jest fakt, że z urzędem skarbowym rozliczają się przy pomocy formularza PIT 16A.

Ulga może być odliczona w tym samym roku, w którym terminal został zakupiony, jak i przez 6 kolejnych lat. Służą do tego formularze

 • PIT 36,
 • PIT 36L,
 • PIT 28,

które składamy w urzędach skarbowych co roku do końca kwietnia za rok miniony.

Jaka jest podstawa prawna ulgi na terminal płatniczy?

Ulga do polskiego porządku prawnego została wprowadzona przez Polski Ład.

W ustawie o CIT dodano nowy art.18ef. W ustawie o PIT pojawił się odpowiadający mu art. 26hd.

Oba nowe przepisy dają możliwość, aby pomniejszyć podstawę opodatkowania o koszty poniesione na:

 • zakup urządzenia,
 • jego obsługę.

Ile można odliczyć od podatku za zakup terminalu?

Najwyższe odliczenie przewidziane ustawą to kwota 2 500 zł. Zaplanowane zostało dla tych podmiotów, które w ogóle nie posiadają obowiązku posiadania i używania kasy fiskalnej.

Inne podmioty mogą skorzystać z odliczenia 1 000 zł. Limit ten jest podwyższony dla tzw. małych podatników, którzy systematycznie korzystają terminu zwrotu VAT wynoszącego 15 dni. W tym przypadku odliczenie nie będzie mógł przekroczyć 2 000 zł.

Limity te są limitami rocznymi. Z ulgi natomiast można skorzystać w ciągu dwóch lat. Oznacza to, że w każdym z nich osobno rozliczymy wydatki oraz porównamy z powyższymi kwotami limitów.

To, że zaliczamy się do danej grupy podatników, nie oznacza jednak, że skorzystamy z palnej kwoty odliczenia.

- Należy zwrócić uwagę, że odliczenie będzie przysługiwało od podstawy opodatkowania, zatem faktyczna korzyść finansowa dla przedsiębiorcy będzie dużo niższa niż wspomniane 1 tys. czy nawet 2,5 tys. zł. Nie jestem przekonany, czy w skali roku zrekompensuje to przedsiębiorcom nawet same opłaty prowizyjne z tytułu korzystania z terminala - tłumaczył Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance cytowany przez portal prawo.pl.

Było to w czasie, gdy ulga była jeszcze jedynie projektem zmian.

Mali podatnicy i 15-dniowy termin zwrotu VAT. Jakie warunki trzeba spełnić?

Korzystający z terminu zwrotu VAT wynoszącego 15 dni będą mogli odliczyć nawet 2 000 zł. Jednak już samo korzystanie z tego terminu zwrotu jest obwarowane pewnymi warunkami.

 • Trzeba wykorzystywać od co najmniej roku wyłącznie kasy online lub wirtualne do rejestracji swojej sprzedaży,
 • W deklaracji z wykazanym zwrotem złożonej do 25. dnia następnego miesiąca trzeba oznaczyć opcję „Zwrot VAT w 15 dni”,
 • Przez ostatnie 3 miesiące przed okresem z wykazanym zwrotem VAT-u trzeba przyjmować płatności bezgotówkowe i musi być to co najmniej 65 proc. obrotu rejestrowanego na kasie fiskalnej za każdy miesiąc z osobna,
 • Przez ostatnie 3 miesiące przed okresem z wykazanym zwrotem VAT-u trzeba być detalistą ze sprzedażą rejestrowaną na kasie wirtualnej lub online. Nie może być to mniej, niż 80 proc. całości obrotu za każdy miesiąc z osobna,
 • Przez ostatni rok obrót detaliczny, który osiąga taki przedsiębiorca, nie może być mniejszy niż 50 tys. zł brutto w każdym miesiącu w kasach online lub w kasach wirtualnych,
 • Trzeba być zarejestrowanym VAT-owcem co najmniej od roku oraz składać w terminach deklaracje dotyczące podatku VAT-owce,
 • Mieć rachunek bankowy, który będzie zgłoszony co najmniej od 3 miesięcy w wykazie podatników VAT.
 • Kwota VAT z przeniesienia z poprzednich deklaracji nie może być wyższa, niż 3 tys. zł. Natomiast kwota zwrotu nie może przekraczać dwukrotności podatku VAT od detalicznej sprzedaży.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu