Rozgrzane serwerownie ogrzeją duże polskie miasto? Tego tu jeszcze nikt nie zrobił

Jerzy Mosoń
Opracowanie:
Spółka energetyczna i firma przechowująca dane chcą przesyłać do Poznania niskoemisyjne ciepło. Ma pochodzić z grzejących się serwerów
Spółka energetyczna i firma przechowująca dane chcą przesyłać do Poznania niskoemisyjne ciepło. Ma pochodzić z grzejących się serwerów Veolia Energia Poznań/Beyond.pl
Zakład energetyczny Veolia Energia Poznań chce odzyskać ciepło produkowane przez serwery centrum danych Beyond.pl, a następnie ogrzać nim Poznań. Firmy podpisały w tej sprawie list intencyjny. Gra jest warta zachodu, bo jeśli się uda, to będzie to pierwszy tego typu projekt w Polsce na tak dużą skalę.
  • Ciepło generowane przez grzejące się serwery może niebawem ogrzewać domy Poznaniaków
  • Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły projekt pozyskania ciepła odpadowego
  • Nowa instalacja pozwoli ograniczyć emisję CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukować zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług data center, chmury i Managed Services rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl położonych w Poznaniu. Inżynierowie firm chcą sprawdzić, czy będzie możliwe wykorzystania energii cieplnej generowanej przez pracujące w centrach danych urządzenia do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Firmy chcą wykorzystać w projekcie sztuczną inteligencję.

Im wyższa temperatura pracujących serwerów, tym cieplej będzie mieszkańcom Poznania

Innowacyjne rozwiązanie może okazać się wydajnym źródłem niskoemisyjnego ciepła dla mieszkańców Poznania. Zmniejszy wykorzystanie paliw kopalnych i poprawi efektywność energetyczną miejskiego systemu ciepłowniczego. Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl zakłada odzysk ciepła generowanego przez serwery pracujące w centrach danych należących do operatora i wykorzystać do tego rozwiązania dedykowane sztucznej inteligencji.

To też może Cię zainteresować

Jeśli analiza potwierdzi przypuszczenia ekspertów firmy dotyczące możliwości efektywnego wykorzystania ciepła wytwarzanego przez serwery, firmy będą musiały zbudować specjalną instalację do odzysku ciepła odpadowego. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach.

Który region stolicy Wielkopolski może zyskać dostęp do niskoemisyjnego ogrzewania?

Odzyskane ciepło będzie źródłem niskoemisyjnej energii dla budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych w południowo-wschodniej części Poznania, którego moc w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. Pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. To pierwsza inicjatywa odzysku ciepła w Polsce pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali.

Zakład energetyczny stawia na ciepło odpadowe. To dopiero początek rewolucji energetycznej

Powody zainteresowania współpracą z Beyond.pl w zakresie pozyskanie niskoemisyjnej energii wyjaśnia Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. – Stawiamy na realne działania w zakresie ochrony środowiska, takie jak rozpoczynająca się współpraca Veolii i Beyond.pl przy realizacji projektu, który przyniesie pozytywne efekty ekologiczne i społeczne dla mieszkańców Poznania. Wykorzystanie w naszych instalacjach ciepła odpadowego, które jest ubocznym produktem przetwarzania danych, przyczyni się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Oznacza to, że poznańska sieć ciepłownicza będzie w większym stopniu zasilana dzięki zielonej energii – podkreśla prezes Luiz Hanania.

W Grupie Veolia mamy ambitne cele związane z dekarbonizacją naszych aktywów oraz poprawą jakości życia mieszkańców. Chcemy to osiągnąć poprzez wdrażanie ekologicznych rozwiązań oraz stymulowanie innowacji, zwłaszcza w obszarze ciepłownictwa. Dlatego jako Grupa Veolia przygotowaliśmy strategiczny program GreenUp na lata 2024-2027. Wprowadzamy rozwiązania pozwalające na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, regenerację zasobów i dekarbonizację gospodarki – dotyczy to nie tylko naszych własnych aktywów, ale także naszych partnerów, w tym miast oraz przemysłu – mówi Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce

Znana serwerownia stara się wykorzystywać energię z OZE

Z kolei Beyond.pl, partner projektu od lat mocno wyróżnia się na europejskim rynku dostawców data center w obszarze zrównoważonych inicjatyw, które są kluczowym elementem strategii spółki. Centra danych operatora to pierwsze w Polsce i regionie obiekty zasilane w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych gwarantowanych certyfikatami pochodzenia. Zlokalizowany na kampusie obiekt Data Center 2 charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną oraz niskim wskaźnikiem poboru wody, co plasuje go w europejskiej czołówce niskoemisyjnych obiektów tego typu. Spółka ma także doświadczenie w odzysku ciepła na własne potrzeby – od uruchomienia obiektu Data Center 2 w 2016 r. ciepło generowane w komorach serwerowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie kampusu.

Kluczem do współpracy okazała się rozbudowania kampusu pod Poznaniem

Warto podkreślić, że uruchomienie projektu okazało się możliwe za sprawą rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW, która jest dedykowana pod infrastrukturę IT najnowszej generacji obsługującą potrzeby sztucznej inteligencji. Wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów ekstremalnej gęstości (do 132 kW na pojedynczą szafę serwerową) oraz jego ilość są kluczowe dla zabezpieczenia produkcji ciepła w skali odpowiedniej dla potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Dzięki podejmowanym inicjatywom i inwestycjom Beyond.pl jest dziś jednym z najbardziej niskoemisyjnych dostawców usług centrodanowych w kraju oraz regionie. Wykorzystujemy w 100 proc. energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wdrażamy realne działania, które łączą najwyższej jakości bezpieczeństwo data centers z dbałością o zasoby i środowisko naturalne – dodaje Wojciech Stramski, prezes Zarządu Beyond.pl

Poznański projekt nie jest pierwszy w Europie. Będzie jednak największy w Polsce

Jak się dowiadujemy, ciepło będące produktem ubocznym przetwarzania danych może stać się w przyszłości ważną częścią ogólnych dostaw niskoemisyjnego ciepła. Źródła energii tego typu są bowiem stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych.

– Z kolei rozwój technologii informatycznych systematycznie podnosi jakość ciepła odpadowego, zwiększając możliwości jego efektywnego wykorzystania w ekosystemie energetycznym. Innowacyjne projekty wdrożeniowe tego typu zostały już uruchomione w Irlandii, Danii i Finlandii, gdzie odpowiednio serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są połączone z sieciami miejskimi, pokrywając do 40 proc. zapotrzebowania na ciepło lokalnych aglomeracji – podkreśla Piotr Kowalski, Head of Innovation w Beyond.pl.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, instalacja zasilająca Poznań w niskoemisyjne ciepło będzie największą tego typu konstrukcją w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu