Spis treści
Pierwszy taki punkt ładowania samochodów elektrycznych w Polsce znajduje się przy autostradzie A1
Urządzenie posiada moc do 150 kW. Dłuższe ładowanie pozwala naładować samochód na dalszą podróż. Stacja w Rybniku jest setnym urządzeniem firmy Noxo Energy i posiada 4 stanowiska do ładowania aut elektrycznych. Dwa z nich pozwalają na szybsze ładowanie.
- Dzięki możliwości dodania kolejnych dystrybutorów możliwe jest jednoczesne ładowanie aż czterech pojazdów w tym samym czasie. Dodatkowy, piąty samochód może ładować się z gniazda AC - powiedział Łukasz Bancarzewski, specjalista ds. rozwoju biznesu w Siemens Polska.
Za całość odpowiada Siemens wraz z firmą stacjeladowania.com. Ładowanie odbywa się z sieci publicznej, a operatorem stacji została Noxo Energy.
Usługi ładowania samochodów elektrycznych rozwija Siemens Smart Infrastructure E-Mobility. To jednostka Simensa, która powstała w styczniu 2022 r. Do końca następnego roku przedsiębiorstwo zamierza tylko w samej Polsce udostępnić sto stacji szybkiego ładowania.
Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce wymaga rozbudowy
Z roku na rok wzrasta ilość samochodów elektrycznych w Polsce.
- Po polskich drogach w 2025 r. będzie jeździć milion samochodów elektrycznych - zapowiadał w 2016 r. Mateusz Morawiecki.
Póki co, w ostatnich dniach marca 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych 22 291 samochodów osobowych o napędzie elektrycznym. Rok później, pod koniec kwietnia 2022 r. było to już 44 667 osobówek - wynika z Licznika Elektromobilności, który prowadzi Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrost liczby samochodów o napędzie elektrycznym wymusza również rozwój niezbędnej do tego infrastruktury.
- Po dokładnie czterech latach od pierwszej odsłony „Licznika Elektromobilności” park osobowych samochodów z napędem elektrycznym powiększył się prawie ośmiokrotnie, podczas gdy sieć ogólnodostępnych stacji ładowania zaledwie trzykrotnie. Ta dysproporcja będzie stale się powiększać, jeżeli nie zostaną wdrożone instrumenty wspierające rozbudowę infrastruktury - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Najczęściej spotykane samochody „na prąd” na polskich drogach
Spośród samochodów elektrycznych największą grupę w Polsce stanowią pojazdy hybrydowe typu plug-in (PHEV). W ostatnich dniach marca 2022 roku zarejestrowanych było ich 21 789. Drugie miejsce zajęły samochody w pełni elektryczne(BEV) licząc 21 576 szt.
Wszystkich samochodów elektrycznych, które jeździły po polskich drogach na koniec marca 2022 r. było 43 365.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?