Spis treści
Kupuj teraz, póki jest świeża
Paprykę można kupić przez cały rok, ale w większości pochodzi ona z importu. Dopiero sierpień przynosi pierwsze okazy z lokalnych pól, a szczyt przypada na wrzesień. Można trafić na zielone, pomarańczowe, czerwone, a nawet fioletowe, wręcz czarne. Większość kojarzy zieloną paprykę jako niedojrzałą formę czerwonej. Tymczasem niektóre strąki mogą mieć taką stałą barwę, w zależności od odmiany. Najpopularniejsza jest papryka czerwona – chrupka i słodka w smaku.
Papryka jest warzywem, które można i warto spożywać na surowo, np. jako przekąskę, dodatek do kanapki, składnik sałatki czy innego dania, np. gulaszu, informuje Strona Zdrowia.
Ile kosztuje papryka?
Pod koniec września za polską paprykę czerwoną i żółtą w hurcie trzeba zapłacić 7-8 zł/kg, nieco tańsza jest zielona – 6-7 zł/kg. W markecie w czasie boomu na warzywa można trafić na promocje. Jedna z sieci, po okazaniu karty, oferuje kilogram za 4,49 zł, wcześniej regularna cena to 9,99 zł. Inny dyskont liczy sobie 6,99 zł/kg w promocji, przed obniżką 13,99 zł/kg. Na bazarku w Jędrzejowie sprzedawcy oferują warzywa za 7 zł/kg, w Rzeszowie za 6 zł/kg, w Łomży 8 zł/kg.
Czy da się kupić taniej? Często oferty zamieszczają okoliczni rolnicy. Warto sprawdzić, czy dane gospodarstwo nie ma dużych ilości papryki. Nie dość, ze ekologicznie, to jeszcze ze sprawdzonego źródła. A czasem nawet z dowozem.
Oto kilka ofert bezpośrednich:
- Lubelskie. Mam do sprzedania paprykę, 4 zł/kg.
- Kujawsko-Pomorskie. W ofercie czerwona i żółta, tylko odbiór osobisty. 3,5 zł/kg.
- Lubuskie. Polska papryka, pakowana w worki 5 lub 10 kg, zapraszam. 4 zł/kg.
- Wielkopolskie. Papryka na zaprawy z własnej uprawy. 5 zł/kg.
- Podkarpackie. Papryka z gospodarstwa eko, 5 zł/kg, przy większych zakupach 4 zł/kg.
Niektórzy pozwalają wybrać sort warzywa. Gospodarstwo z Podlasia zaznacza, że ich papryka jest dojrzała, naturalnie wybarwiona. Cena zależy od jakości. Za premium, czyli warzywa pierwszego sortu, klient zapłaci 6 zł/kg, za drugi sort 5 zł/kg, za trzeci (z niewielkimi niedoskonałościami) 4 zł/kg.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?