Składka zdrowotna musi ulec zmianie – eksperci apelują do premiera
W otwartym liście do premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, zaznacza, że niektóre przepisy są krzywdzące i niezgodne z Konstytucją Biznesu. Rzecznik negatywnie ocenia nowy sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jak czytamy w liście:
W opinii rzecznika MŚP system ten jest nadmiernie skomplikowany, a jego wprowadzenie będzie wiązało się ze znacznymi obciążenia dla przedsiębiorców oraz przyczyni się do obniżenia ich płynności finansowej.
Rzecznik MŚP podkreśla krzywdzące skutki dla ryczałtowców, którzy nie będą mogli wliczyć w koszty uzyskania przychodu towarów z poprzednich lat, które sprzedadzą w 2022 roku. Więcej o tym:
ZUS jest otwarty na wszelkie propozycje upraszczające rozliczanie składek
Cieszę się, że mój wniosek spotkał się z pozytywną reakcją Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Pani Profesor Gertrudy Uścińskiej. Pani Prezes zadeklarowała, że jest otwarta na wszelkie propozycje mające na celu uproszczenie rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – czytamy w wypowiedzi Adama Abramowicza na stronie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Wątpliwości wobec przepisów Polskiego Ładu zgłaszają eksperci i urzędnicy
Swoje wątpliwości wyraził także przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji w wystosowanym do premiera liście oraz postach w mediach społecznościowych i wywiadach.
Współczuję firmom i ich księgowym, którzy mają na podstawie tego rozporządzenia dokonać zwrotu, bo ordynacja podatkowa nakłada wyłączną odpowiedzialność na płatnika za nieprawidłowo obliczony i odprowadzony podatek, a rozporządzenie nie może zmienić ani ordynacji ani zasad obliczania zaliczki, więc jest po prostu nieskuteczne" - komentuje prof. Adam Mariański w portalu Interia
W liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, Prof. Adam Mariański, wyraża duże zaniepokojenie i prognozuje smutne konsekwencje Polskiego Ładu:
Na naszych oczach spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz, o którym, my, doradcy podatkowi, ostrzegaliśmy od wielu miesięcy. Polski Ład, całkowicie nieprzemyślana rewolucja podatkowa, boleśnie dotyka kolejne grupy zawodowe. Już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że podwyżka podatków dotyka kolejne grupy zawodowe, emerytów, osoby samotnie wychowujące dzieci, podejmujące pracę na dwóch etatach, osoby niepełnosprawne. A to dopiero początek, bowiem dopiero w kolejnych tygodniach, miesiącach, a następnie podczas dokonywania rozliczenia rocznego PIT do 30 kwietnia 2023 roku okaże się, jak duża grupa polskich obywateli została w sposób całkowicie chaotyczny i niesprawiedliwy obarczona dodatkowymi podatkami. W lutym czeka nas jeszcze tsunami związane z obciążeniami podatkowymi małych i średnich polskich firm, które będą musiały wywróżyć jaka forma opodatkowania przyniesie im najmniejsze podwyżki podatków – pisze w liście prof. Adam Mariański, przewodniczący V kadencji KRDP
Sprzeciw i apel wyrażają także związkowcy Krajowej Administracji Skarbowej
W liście zbulwersowani członkowie Związków Zawodowych Krajowej Administracji Skarbowej podkreślają, że swoje oburzenie i głębokie zaniepokojenie „...tym, co się dzieje wokół reformy podatkowej zwanej Polskim Ładem. Reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia.”
Związkowa Alternatywa nie poprzestaje na tym. Z autorskich badań przez nich przeprowadzonych wynika, że ponad 97 proc. urzędników uważa przepisy Polskiego Ładu za niejasne.
Najbliższe miesiące pokażą, jak rozwiążą się problemy związane z naliczaniem składki zdrowotnej i interpretacją przepisów Polskiego Ładu, w tym wydanego 8 stycznia rozporządzenia Ministra Finansów, które według opinii ekspertów, kłóci się z przepisami prawa.
