Skorzystaliście lub macie w planie mikropożyczkę 5000 złotych. Tarcza 4.0 zmieniła warunki zwrotu: 29.06.2020 r.

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami. Jacek Smarz / Polska Press
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Zgodnie z podpisaną właśnie przez prezydenta we wtorek 23 czerwca ustawą zwaną Tarczą Antykryzysową, jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków.

Eksperci inFakt pozytywnie oceniają tę zmianę. Ich zdaniem pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Obowiązujące jeszcze przepisy stanowią, że mikropożyczka, która została udzielona przedsiębiorcy z Powiatowego Urzędu Pracy, może zostać umorzona po trzech miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest złożenie właściwego wniosku. Przepis ten jednak prawie na pewno nie znajdzie zastosowania w praktyce.

Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie

Kolejna poprawka do tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0, mówi, że przedsiębiorca będzie miał możliwość umorzenia mikropożyczki bez składania żadnego wniosku. Informacje o tym, czy działalność nadal jest prowadzona, Powiatowe Urzędy Pracy weryfikowałyby na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nowe na dzieci. Kliknij i przeczytaj!

- Zaproponowane rozwiązanie pomoże "zapominalskim" oraz zdejmuje z nich ten tak naprawdę zbędny obowiązek. Urzędy pracy mogą z łatwością sprawdzić, czy dany przedsiębiorca wywiązał się z obowiązku nieprzerwanego prowadzenia działalności przez 3 miesiące – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.
– Należy również zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Kto czyta, nie błądzi - kliknij!

Aktualnie przyznanych zostało 1,17 mln mikropożyczek na łączną kwotę 5,83 mld złotych. Najwięcej wniosków rozpatrzonych pozytywnie w stosunku do ogółu złożonych odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (85%), łódzkim i zachodniopomorskim (po 83%). Najmniej – w woj. mazowieckim (49%) i małopolskim (60%).

Przepis w trakcie nowelizacji

W uchwalonej przez Sejm ustawie tzw. tarczy Antykryzysowej 4.0 znowelizowano przepisy o mikropożyczce. Zmieniona została treść art. 15zzd, ust. 7 i uchylony ust.8, co oznacza, że przedsiębiorca korzystający z mikropożyczki nie musi składać wniosku o umorzenie. Obecnie jedyny warunek (nowa treść ust. 7): „Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.”

Warto wiedzieć, kliknij!

Ustawa jest w toku legislacji (etap – Senat), ale prawdopodobieństwo nieprzyjęcia takiej zmiany jest wyłącznie ściśle teoretyczne.
Klikając w link niżej, poznasz treść całej ustawy:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/382_u/$file/382_u.pdf

Mikropożyczka wciąż dostępna

O pożyczkę w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych wciąż można się starać w odpowiednich dla prowadzonej działalności gospodarczej Powiatowych Urzędach Pracy. Można ją przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością, czyli m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS, na towary, materiały lub czynsz. Warunkiem uzyskania pożyczki jest założenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku.

Kto czyta, nie błądzi - kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu