Eksperci inFakt pozytywnie oceniają tę zmianę. Ich zdaniem pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Obowiązujące jeszcze przepisy stanowią, że mikropożyczka, która została udzielona przedsiębiorcy z Powiatowego Urzędu Pracy, może zostać umorzona po trzech miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest złożenie właściwego wniosku. Przepis ten jednak prawie na pewno nie znajdzie zastosowania w praktyce.
Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie
Kolejna poprawka do tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0, mówi, że przedsiębiorca będzie miał możliwość umorzenia mikropożyczki bez składania żadnego wniosku. Informacje o tym, czy działalność nadal jest prowadzona, Powiatowe Urzędy Pracy weryfikowałyby na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Nowe na dzieci. Kliknij i przeczytaj!
- Zaproponowane rozwiązanie pomoże "zapominalskim" oraz zdejmuje z nich ten tak naprawdę zbędny obowiązek. Urzędy pracy mogą z łatwością sprawdzić, czy dany przedsiębiorca wywiązał się z obowiązku nieprzerwanego prowadzenia działalności przez 3 miesiące – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.
– Należy również zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Kto czyta, nie błądzi - kliknij!
Aktualnie przyznanych zostało 1,17 mln mikropożyczek na łączną kwotę 5,83 mld złotych. Najwięcej wniosków rozpatrzonych pozytywnie w stosunku do ogółu złożonych odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (85%), łódzkim i zachodniopomorskim (po 83%). Najmniej – w woj. mazowieckim (49%) i małopolskim (60%).
Przepis w trakcie nowelizacji
W uchwalonej przez Sejm ustawie tzw. tarczy Antykryzysowej 4.0 znowelizowano przepisy o mikropożyczce. Zmieniona została treść art. 15zzd, ust. 7 i uchylony ust.8, co oznacza, że przedsiębiorca korzystający z mikropożyczki nie musi składać wniosku o umorzenie. Obecnie jedyny warunek (nowa treść ust. 7): „Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.”
Warto wiedzieć, kliknij!
Ustawa jest w toku legislacji (etap – Senat), ale prawdopodobieństwo nieprzyjęcia takiej zmiany jest wyłącznie ściśle teoretyczne.
Klikając w link niżej, poznasz treść całej ustawy:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/382_u/$file/382_u.pdf
Mikropożyczka wciąż dostępna
O pożyczkę w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych wciąż można się starać w odpowiednich dla prowadzonej działalności gospodarczej Powiatowych Urzędach Pracy. Można ją przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością, czyli m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS, na towary, materiały lub czynsz. Warunkiem uzyskania pożyczki jest założenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku.
Kto czyta, nie błądzi - kliknij!
