Spis treści
- 39 proc. firm z sektora IT planuje zatrudnić nowych pracowników w pierwszym kwartale 2025 r.
- Planowany wzrost zatrudnienia w IT to znak, że w firmach ruszyły inwestycje w nowe technologie
- Rekrutacje pracowników IT ruszą też w innych państwach - najwięszy popyt deklarują firmy w RPA, Holandii i Szwajcarii
39 proc. firm z sektora IT planuje zatrudnić nowych pracowników w pierwszym kwartale 2025 r.
W pierwszych trzech miesiącach 2025 roku 4 na 10 zapytanych przedsiębiorstw z sektora IT (39 proc.) zamierza zatrudnić nowych pracowników – wynika z najnowszego badania ManpowerGroup. Co drugi przedsiębiorca (45 proc.) planuje utrzymać obecny stan zatrudnienia. Tylko nieliczne firmy rozważają zmniejszenie liczby etatów (14 proc.).
Generalnie prognoza zatrudnienia w branży IT na I kwartał 2025 r. wynosi +25 proc.. Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale 2024 r. tylko 27 proc. firm planowało rekrutacje, czyli o 12 punktów procentowych mniej niż obecnie. Prognoza zatrudnienia wynosiła wtedy +18 proc. Ubiegłoroczne dane wskazywały, że firmy bardziej skupiały się na stabilizacji zatrudnienia niż wzmacnianiu zespołów, co zresztą się potwierdziło.
Planowany wzrost zatrudnienia w IT to znak, że w firmach ruszyły inwestycje w nowe technologie
Lepsze prognozy na 2025 r. oznaczają m.in. to, że specjaliści z dziedziny IT będą mogli pokusić się o zmianę pracy lub ubieganie się o podwyżkę. Dla firm to zapowiedź zwiększonej rywalizacji o najlepszych kandydatów. Chęć zatrudniania pracowników IT na większą skalę niż rok temu oznacza również, że w firmach ruszyły inwestycje w nowe technologie, a to przekłada się na rozwój całej gospodarki.
- Dane potwierdzają, że sektor IT jest jednym z najsilniejszych graczy na rynku pracy. Wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku świadczy o odbudowie po wcześniejszych redukcjach, a spadek kwartalny o 2 punkty procentowe to naturalne dostosowanie. 39 proc. firm planujących powiększanie zespołów to bardzo pozytywny sygnał, będący potwierdzeniem rosnącego zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii oraz nadchodzącej stabilizacji z naciskiem między innymi na sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe czy rozwiązania chmurowe. Możemy śmiało mówić o tym, że nadszedł czas odbicia w IT. Stabilizacja branży jest już lekko zauważalna, a prognozy rekrutacyjne to potwierdzają – mówi Paweł Łopatka, dyrektor Experis w Polsce, firmy, która pośredniczy w zatrudnianiu specjalistów z dziedziny IT.
Możliwy wzrost zatrudnienia w sektorze IT wiąże się z rozwojem niektórych dziedzin w firmach. Chodzi tu głównie o AI, chmura i cyberbezpieczeństwo. To one będą napędzać popyt na specjalistów, tworząc pozytywny trend na rynku pracy.
- Cyberbezpieczeństwo poprzez ciągły wzrost liczby zagrożeń wymaga specjalistów zajmujących się ochroną systemów. W transformacji cyfrowej kluczowe jest też sprawne zarządzanie środowiskami chmurowymi. Tak samo jak analityka danych i ich przetwarzanie, które umożliwia podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Te obszary wpisują się również w globalne trendy. Firmy muszą być przygotowane na cyberzagrożenia, awarie czy zakłócenia systemów, coraz ważniejsze staje się zabezpieczenie utrzymania sprawności działań i możliwość odtworzenia operacji –dodaje Paweł Łopatka.
Rekrutacje pracowników IT ruszą też w innych państwach - najwięszy popyt deklarują firmy w RPA, Holandii i Szwajcarii
Perspektywy dla branży IT w krajach EMEA (państwa położone w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce) są jeszcze bardziej obiecujące niż w Polsce – tutaj średnia prognoza zatrudnienia wynosi +32 proc.. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich analizowanych sektorów gospodarki. W największym stopniu pozyskiwać nowych pracowników planują firmy w RPA (+31 proc.), Holandii (+29 proc.), a także Szwajcarii (+29 proc.). Wśród bezpośrednich sąsiadów Polski największe potrzeby rekrutacyjne zgłaszają pracodawcy z Niemiec (+24 proc.), natomiast Słowacy (+16 proc.) oraz Czesi (+14 proc.) mówią o mniejszym, choć nadal wysokim popycie na nowych pracowników.
Chociaż prognozy wyglądają optymistycznie, to jednak tak wysokie wskaźniki zatrudnienia, jak kilka lat temu, prawdopodobnie już nie wrócą.
- Branża IT będzie się podnosić, ale prawdopodobnie już nigdy nie osiągnie szczytu, który przeżywała w okresie pandemii. Przypomnijmy, wówczas przez świat przeszła fala cyfryzacji i rozkwitu e-commerce związanego ze zdalną pracą oraz zakupami online. Boom w branży IT spowodował, że zawód programisty stał się niezwykle popularny, co nasyciło rynek i wywołało presję na obniżanie wynagrodzeń. Rośnie także znaczenie sztucznej inteligencji, która automatyzuje coraz więcej zadań w IT i zwiększa produktywność programistów, umożliwiając im realizację większej liczby projektów w krótszym czasie. Branża IT z pewnością będzie się podnosić wraz z całą gospodarką, ale na tak duży wzrost zatrudnienia jak w latach 2021–2022, raczej już nie powinniśmy liczyć – mówi Maciej Michalewski, prezes firmy Element, która oferuje systemy rekrutacyjne dla przedsiębiorstw.
