Stopy procentowe będą obniżane jeszcze w tym roku? Prezes NBP Adam Glapiński wyjaśnia. „W Polsce nic nadzwyczajnego się nie dzieje”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
RPP podczas styczniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
RPP podczas styczniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Adam Jankowski/ Polska Press
– W Polsce odczujemy hamowanie gospodarki bardzo mocno – mówił prezes NBP Adam Glapiński i dodał, że „gdy tylko będzie to możliwe, stopy procentowe będą obniżone”. – Czy to będzie jeszcze w tym roku? Mam nadzieję, choć nieco mniejszą niż wcześniej - stwierdził. W środę RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na poziomie – 6,75 proc. Z kolei GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6 proc.

Spis treści

Nowy rok zaczął się dobrze

– Nowy rok dobrze się zaczyna, inflacja spadła i to znacząco. Znacznie więcej niż oczekiwania rynkowe – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Jednocześnie dodał, że „jeszcze daleka droga, zanim inflacja znajdzie się na akceptowalnym poziomie”. – Historia się nie powtarza, ale się rymuje. Sytuacja jest podobna do tej, kiedy RPP zaczynała działalność 25 lat temu. Tak samo, jak wtedy, mierzymy się z wysoką inflacją, choć jesteśmy w zupełnie innej sytuacji gospodarczej – tłumaczył. Prezes NBP stwierdził, że „radykalna dezinflacja może wiązać się ze wzrostem bezrobocia i bankructw”.

W najważniejszych gospodarkach inflacja spada

Prezes NBP przypomniał, że „europejska gospodarka będzie musiała mierzyć się z recesją”. Jednak, jak dodał, „w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia ze spadkami cen surowców, co jest dobrą informacją”. – Ustępują też zaburzenia w łańcuchach dostaw, choć wciąż są one odczuwalne. Szczególnie ze względu na to, co dzieje się obecnie w Chinach – mówił.

W jego ocenie źródła inflacji są przede wszystkim podażowe i zewnętrzne, ponadto mają być „wynikiem tego, co się dzieje na pograniczu Europy i Azji”. Jednocześnie dodał, że „w najważniejszych gospodarkach świata - Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, inflacja już spada”.

– W Polsce nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Dzieje się to samo, co w innych europejskich krajach. Razem weszliśmy na szczyt inflacji i razem z niego będziemy schodzili – wyjaśnił.

Mamy do czynienia z polskim cudem gospodarczym, zachęcam państwa do używania tego określenia – mówił. – Dlatego, że mamy własną walutę. Wbrew czarnowidzom, mimo że nie podnosimy stóp procentowych, złoty ma się dobrze – dodał.

Co dalej ze stopami procentowymi? Prezes NBP wyjaśnia

– Zachodnie banki centralne zaczęły podnoszenie stóp procentowych niemal rok po nas i teraz kontynuują tę politykę – tłumaczył Glapiński. – My i inne kraje postkomunistyczne na początku mocno podnieśliśmy stopy procentowe i teraz utrzymujemy je na tym poziomie. Tak walczymy z inflacyjną gorączką – mówił.

W Polsce odczujemy hamowanie gospodarki bardzo mocno. Dążąc do obniżenia inflacji, niestety oziębiamy gospodarkę, spada tempo PKB, a więc naszego dobrobytu – tłumaczył. – Dla nas najważniejsza jest koniunktura w Niemczech, naszego głównego partnera, gdzie ta recesja oznacza radykalne pogorszenie warunków funkcjonowania dla gospodarki polskiej – wyjaśnił.

Glapiński wyjaśnił, że „kluczowe, by nie przesadzić z 'ochładzaniem' gospodarki. Jednocześnie stwierdził, że „na koniec roku spodziewamy się, że inflacja będzie jednocyfrowa”. – To będzie zupełnie inna inflacja, niż ta, z którą mamy teraz do czynienia – tłumaczył i dodał, że „mówi się, że inflacja do 5 proc. jest niezauważalna na co dzień”.

Gdy tylko będzie to możliwe, obniżymy stopy procentowe. Czy stanie się to jeszcze w tym roku? Mam nadzieję, choć nieco mniejszą niż wcześniej – zapowiedział prezes NBP.

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych

Zdaniem ekspertów XTB, sytuacja gospodarcza Polski nie daje obecnie wystarczająco silnych bodźców do kolejnych podwyżek i rozwija się zgodnie ze scenariuszem zarysowanym przez RPP, na podstawie którego ukuto strategię zatrzymania cyklu.

Dotychczasowy szczyt inflacji na najwyższym od 1996 roku poziomie 17,9 proc. r/r wypadł w październiku. W listopadzie dynamika CPI cofnęła się do 17,5 proc. Z kolei ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6 proc. Natomiast w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc.

Rada podczas styczniowego posiedzenia postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

– Po osiągnięciu w lutym br. inflacyjnego szczytu na poziomie powyżej 20 proc. r/r, począwszy od wiosny, wzrost cen w Polsce powinien stopniowo wygasać. Dopiero w przypadku, gdy stanie się jasne, że taki scenariusz przestaje się ziszczać, władze mogą rozważyć odkurzenie cyklu zacieśniania. Szczególnie istotne będą posiedzenia w marcu i na wiosnę. Okaże się wtedy, czy kolejna projekcja inflacyjna NBP nadal zakłada stopniowe hamowanie wzrostu cen i jak szybko po lutowym szczycie presji cenowej dynamika CPI zacznie się obniżać – wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w przesłanym nam komentarzu.

Natomiast zdaniem Mariusza Zielonki z Konfederacji Lewiatan, utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie będzie zapewne się powtarzał do drugiej połowy obecnego roku.

– Decyzja nie jest zaskoczeniem, gdyż członkowie RPP w zasadzie nie otrzymali żadnych nowych informacji z gospodarki czy z rynku, które mogłyby ich skłonić do innego zdania. Właśnie dlatego kluczowym wydarzeniem z perspektywy polskiego kredytobiorcy może być marcowe posiedzenie, kiedy RPP będzie dysponować już najnowszymi projekcjami – komentuje Michał Stajniak, starszy analityk XTB.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu