Szkolenia bezpłatne i dofinansowane. Gdzie ich szukać? Jak na nie aplikować?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Skitterphoto/ Pixabay.com
Szkolenia to prosty sposób na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. W wielu z nich można uczestniczyć bezpłatnie. Zobacz, jak znaleźć ciekawe szkolenie i co zrobić, żeby wziąć w nim udział za darmo.

Szkolenia to jedno z podstawowych narzędzi rozwoju zawodowego. Ułatwiają podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych, przydatnych umiejętności. Dzięki nim można dostosować się do zmian na rynku pracy.

- Rozwój pracowników wciąż stanowi temat do zagospodarowania. Całożyciowa edukacja to trend, który powinien na stałe wykiełkować i rozwijać się w głowach wszystkich. Bez rozwijania swoich kompetencji i umiejętności, bez podnoszenia kwalifikacji, zwyczajnie zostaniemy z tyłu, podczas kiedy inni będą dalej szli naprzód – uważa Joanna Kowalik, doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu. – Na pewno ogromnym wsparciem jest tutaj internet – dodaje.

1. Szkolenia na stronach internetowych

Możemy aplikować na szkolenia dofinansowane ze środków europejskich, Funduszu Pracy lub innego źródła przeznaczonego na aktywizację zawodową. Jeżeli pracodawca nie stwarza nam możliwości rozwoju, a chcemy zdobyć nowe umiejętności, możemy poszukać szkoleń na własną rękę. Warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert szkoleniowych w internecie. Swoją przygodę ze szkoleniami najlepiej jest zacząć od stron, które specjalizują się w tematyce szkoleniowej.

Co wpisać w CV, żeby dostać pracę? Na które umiejętności w CV zwracają uwagę rekruterzy?Oto kompetencje, które zyskały na znaczeniu wskutek epidemii COVID-19.

Które umiejętności wpisać w CV, żeby dostać pracę? Te kompet...

Wyszukiwarki szkoleń i strony internetowe o tematyce szkoleniowej

2. Szkolenia z EFS

Dużą popularnością cieszą się szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). To jeden z pięciu głównych funduszy, przez które Unia Europejska wspiera rozwój społeczno-gospodarczy krajów członkowskich. Ze szkoleń EFS mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i aktywne zawodowo. Często jednak kandydaci muszą spełnić dodatkowe kryteria. Szczególną grupę odbiorców stanowi tzw. młodzież NEET, a więc osoby w wieku 15-29 lat, które pozostają bez pracy, nie szkolą się i nie kształcą.

Grupa docelowa szkoleń finansowanych z EFS

  • osoby bezrobotne i niepracujące
  • osoby młode, do 29. roku życia
  • osoby, które w trakcie nauki
  • osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym
  • Romowie
  • osoby niepełnosprawne
  • samotni rodzice wychowujący dzieci
  • rodziny wielodzietne

Szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego mają także pomóc w aktywizacji: kobiet, seniorów poszukujących zatrudnienia lub pragnących poszerzyć swoją wiedzę, przedsiębiorców i ich pracowników, zwłaszcza właścicieli i zarządców mikro oraz małych firm, naukowców, profesorów, urzędników, pracowników służby zdrowia i urzędów pracy, nauczycieli, uczniów i studentów. Odrębną grupę projektów finansowanych z EFS stanowią studia I i II stopnia. Przykładowo, w WSB w Bydgoszczy można studiować takie kierunki, jak Technologie informatyczne w logistyce czy Developer aplikacji mobilnych. Warto pamiętać, że na udział w szkoleniach, na które brakuje chętnych, mają szansę również inne osoby.

W większości europejskich państw obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy. Stawki różnią się jednak znacznie między sobą. Zobacz, ile zarobisz w ciągu godziny pracy za granicą.

Ile zarobisz za granicą? Porównaj minimalne stawki za godzin...

3. Szkolenia na Facebooku

Informacje o szkoleniach w Polsce są rozproszone. Można znaleźć je: w mediach społecznościowych, na portalach specjalizujących się w szkoleniach, w serwisach z ofertami pracy, jak też na stronach oraz w placówkach urzędów pracy.

4. Szkolenia z urzędu pracy

Liczne szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy organizują powiatowe urzędy pracy (PUP). Szkolenia z urzędów pracy są finansowane ze środków pochodzących z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy. Realizują je instytucje szkoleniowe.

Płaca minimalna rośnie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Porównaliśmy dane Eurostatu na temat minimalnych zarobków w różnych krajach UE. (W niektórych państwach nie obowiązuje euro, stąd wahania w kwotach przeliczonych na europejską walutę.) Zobacz, jak zmieniają się wynagrodzenia w Polsce i za granicą.

Płaca minimalna w Polsce i za granicą. Porównaj, jak zmienia...

Szkolenia z PUP są szczególnie pomocne dla osób poszukujących pracy: dzięki nim można się dowiedzieć, jak poprawnie napisać CV, przyuczyć się do zawodu, rozwinąć kompetencje miękkie lub przygotować się do prowadzenia własnej firmy. Dużą popularnością cieszą się szkolenia zawodowe PUP. Obejmują one tak różne obszary, jak usługi fryzjerskie i kosmetyczne, mechanika, naprawa i konserwacja czy architektura, budownictwo i projektowanie.

Rejestr Instytucji Szkoleniowych

Informacji na temat szkoleń z urzędu pracy warto poszukać w najbliższej placówce urzędu lub w internecie. Aby wziąć udział w szkoleniu z urzędu pracy, trzeba najpierw zdobyć skierowanie na szkolenie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu