Szkolenia bezpłatne i dofinansowane. Gdzie ich szukać? Jak na nie aplikować?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Skitterphoto/ Pixabay.com
Szkolenia to prosty sposób na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. W wielu z nich można uczestniczyć bezpłatnie. Zobacz, jak znaleźć ciekawe szkolenie i co zrobić, żeby wziąć w nim udział za darmo.

Szkolenia to jedno z podstawowych narzędzi rozwoju zawodowego. Ułatwiają podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych, przydatnych umiejętności. Dzięki nim można dostosować się do zmian na rynku pracy.

- Rozwój pracowników wciąż stanowi temat do zagospodarowania. Całożyciowa edukacja to trend, który powinien na stałe wykiełkować i rozwijać się w głowach wszystkich. Bez rozwijania swoich kompetencji i umiejętności, bez podnoszenia kwalifikacji, zwyczajnie zostaniemy z tyłu, podczas kiedy inni będą dalej szli naprzód – uważa Joanna Kowalik, doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu. – Na pewno ogromnym wsparciem jest tutaj internet – dodaje.

1. Szkolenia na stronach internetowych

Możemy aplikować na szkolenia dofinansowane ze środków europejskich, Funduszu Pracy lub innego źródła przeznaczonego na aktywizację zawodową. Jeżeli pracodawca nie stwarza nam możliwości rozwoju, a chcemy zdobyć nowe umiejętności, możemy poszukać szkoleń na własną rękę. Warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert szkoleniowych w internecie. Swoją przygodę ze szkoleniami najlepiej jest zacząć od stron, które specjalizują się w tematyce szkoleniowej.

Które umiejętności wpisać w CV, żeby dostać pracę? Te kompet...

Wyszukiwarki szkoleń i strony internetowe o tematyce szkoleniowej

2. Szkolenia z EFS

Dużą popularnością cieszą się szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). To jeden z pięciu głównych funduszy, przez które Unia Europejska wspiera rozwój społeczno-gospodarczy krajów członkowskich. Ze szkoleń EFS mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i aktywne zawodowo. Często jednak kandydaci muszą spełnić dodatkowe kryteria. Szczególną grupę odbiorców stanowi tzw. młodzież NEET, a więc osoby w wieku 15-29 lat, które pozostają bez pracy, nie szkolą się i nie kształcą.

Grupa docelowa szkoleń finansowanych z EFS

 • osoby bezrobotne i niepracujące
 • osoby młode, do 29. roku życia
 • osoby, które w trakcie nauki
 • osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym
 • Romowie
 • osoby niepełnosprawne
 • samotni rodzice wychowujący dzieci
 • rodziny wielodzietne

Szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego mają także pomóc w aktywizacji: kobiet, seniorów poszukujących zatrudnienia lub pragnących poszerzyć swoją wiedzę, przedsiębiorców i ich pracowników, zwłaszcza właścicieli i zarządców mikro oraz małych firm, naukowców, profesorów, urzędników, pracowników służby zdrowia i urzędów pracy, nauczycieli, uczniów i studentów. Odrębną grupę projektów finansowanych z EFS stanowią studia I i II stopnia. Przykładowo, w WSB w Bydgoszczy można studiować takie kierunki, jak Technologie informatyczne w logistyce czy Developer aplikacji mobilnych. Warto pamiętać, że na udział w szkoleniach, na które brakuje chętnych, mają szansę również inne osoby.

Ile zarobisz za granicą? Porównaj minimalne stawki za godzin...

3. Szkolenia na Facebooku

Informacje o szkoleniach w Polsce są rozproszone. Można znaleźć je: w mediach społecznościowych, na portalach specjalizujących się w szkoleniach, w serwisach z ofertami pracy, jak też na stronach oraz w placówkach urzędów pracy.

4. Szkolenia z urzędu pracy

Liczne szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy organizują powiatowe urzędy pracy (PUP). Szkolenia z urzędów pracy są finansowane ze środków pochodzących z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy. Realizują je instytucje szkoleniowe.

Płaca minimalna w górę. Zobacz, jak szybko rosną zarobki za granicą

Szkolenia z PUP są szczególnie pomocne dla osób poszukujących pracy: dzięki nim można się dowiedzieć, jak poprawnie napisać CV, przyuczyć się do zawodu, rozwinąć kompetencje miękkie lub przygotować się do prowadzenia własnej firmy. Dużą popularnością cieszą się szkolenia zawodowe PUP. Obejmują one tak różne obszary, jak usługi fryzjerskie i kosmetyczne, mechanika, naprawa i konserwacja czy architektura, budownictwo i projektowanie.

Rejestr Instytucji Szkoleniowych

Informacji na temat szkoleń z urzędu pracy warto poszukać w najbliższej placówce urzędu lub w internecie. Aby wziąć udział w szkoleniu z urzędu pracy, trzeba najpierw zdobyć skierowanie na szkolenie z powiatowego urzędu pracy. Osoby, które ubiegają się o udział w szkoleniu indywidualnie, powinny sprawdzić, czy organizująca kurs instytucja szkoleniowa znajduje się w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych. Znajduje się on pod adresem www.ris.praca.gov.pl.

W pierwszej kolejności na szkolenia organizowane przez powiatowe urzędy pracy kierowane są osoby, które:

 • nie mają kwalifikacji zawodowych
 • muszą zmienić lub uzupełnić swoje kwalifikacje
 • utraciły zdolność do wykonywania pracy w zawodzie
 • nie potrafią aktywnie poszukiwać pracy

Zwrot kosztów szkolenia

Co ważne, o skierowanie można ubiegać się również w przypadku szkoleń komercyjnych, dostępnych na rynku. Trzeba tylko uzasadnić celowość uczestnictwa w takim szkoleniu. Urząd pracy może pokryć koszty udziału w takim szkoleniu do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Uwaga
Osoby, które nie ukończą szkolenia z urzędu pracy z własnej winy, muszą zwrócić koszty szkolenia. Nie dotyczy to osób, które

 • przerwały szkolenie, aby:
 • podjąć zatrudnienie
 • rozpocząć inną pracę zarobkową
 • prowadzić działalność gospodarczą

W takich sytuacjach kursanci mogą ukończyć szkolenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Szkolenia z Funduszu Pracy

Ciekawą opcją dla osób bezrobotnych są szkolenia finansowane przez starostę z Funduszu Pracy, czyli pozaszkolne zajęcia, dzięki którym można zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe lub poszerzyć te już posiadane. Odbywają się one w formie intensywnych kursów w wymiarze minimum 25 godzin zegarowych w tygodniu.

Szkolenia z Funduszu Pracy organizowane są, aby:

 • podnieść kwalifikacje zawodowe
 • pozwolić zdobyć nowe kwalifikacje
 • zwiększyć szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej

Bony szkoleniowe

Dodatkowo, osobom do 30. roku życia przyznawane są specjalne bony szkoleniowe. Gwarantują one skierowanie bezrobotnego na wybrane przez niego szkolenie oraz opłacenie kosztów udziału w szkoleniu.

Stypendia na szkolenia

Osobie skierowanej na szkolenie przez starostę przysługuje stypendium z tytułu udziału w szkoleniu. Jeżeli przebywa ona na bezrobotna, może wybrać, które świadczenie woli pobierać: zasiłek dla bezrobotnych czy stypendium szkoleniowe. W zależności od wymiaru godzin szkolenia, wysokość stypendium może sięgnąć nawet 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli szkolenie odbywa się w wymiarze minimum 150 godzin miesięcznie. W przypadku niższego wymiaru godzin stypendium jest proporcjonalnie niższe, ale musi wynosić minimum 20% zasiłku.

Czas trwania szkoleń objętych stypendiami

 • do 6 miesięcy,
 • do 12 miesięcy w przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych, jeżeli wymaga tego program
 • do 24 miesięcy - w przypadku osób szkolących się zawodowo, w sytuacjach uzasadnionych programem

Pożyczka szkoleniowa

Osoby poszukujące pracy mogą także ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę szkoleniową do wysokości 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy. Można ją zaciągnąć nawet na 18 miesięcy, aby sfinansować koszty szkolenia.

6. Webinary

Duże możliwości rozwoju dają również webinaria, czyli seminaria internetowe. Te krótkie szkolenia zazwyczaj trwają 60-90 minut, odbywają się na żywo i są prowadzone przez ekspertów online. Uczestnicy spotkania mogą komunikować się z prowadzącym przez okno czatu.

Zaletą webinarów jest ich powszechna dostępność. Wystarczy kliknąć w link, który przekieruje do spotkania, aby wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu na Facebooku czy Youtubie. Ponadto w mediach społecznościowych i internecie często udostępniane są nagrania z webinariów, które już się odbyły. Aby być na bieżąco, warto śledzić kanały i fan page’e konkretnych Youtuberów.

Gdzie szukać webinariów?

 • e-webinaria.pl/wydarzenia/
 • akademiawebinaru.pl/
 • zielonalinia.gov.pl/wszystkie-webinaria-46278

7. Szkolenia dla pracowników

Wielu pracodawców oferuje szkolenia w ramach stosunku pracy. O rozwój pracowników przeważnie dbają duże przedsiębiorstwa. Mikro i małe firmy rzadziej organizują szkolenia ze względu na ograniczony budżet.

Informacje o aktualnej ofercie szkoleniowej można znaleźć w wewnętrznych sieciach komputerowych poszczególnych spółek, czyli w intranecie lub w innych komunikatach od pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie przygotował szkoleń o interesującej nas tematyce, można mu zgłosić swoje sugestie.

- Należy pamiętać, że pracodawca czy przełożony to "też człowiek" i jeśli zwyczajnie nie powiemy mu o swoich oczekiwaniach czy potrzebach, to nie będzie tej wiedzy miał. Może nie od razu uda się zrealizować wszystkie postulaty, ale chociaż damy szansę sobie i firmie na wprowadzenie zmian – mówi Joanna Kowalik.

W dalszym ciągu polskie przedsiębiorstwa zbyt mały nacisk kładą się na karierę i rozwój swoich pracowników. Tymczasem z badania Confidence Index firmy Michael Page wynika, że aż 60% pracowników byłoby skłonnych zmienić pracę, aby zdobyć dodatkowe umiejętności, a 90% respondentów zatrudniłoby się w innej firmie, aby uzyskać dostęp do szkoleń.

Kto ma szansę na lepszą pracę?

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adrian

Dużo szkoleń unijnych jest też na https://eventis.pl/szkolenia/unijne-ue

G
Gość

ZAPRASZAMY www.szkoleniaunijne.eu

M
Mojsukces@e-c-s.pl

Do maja 2020 bezpłatne szkolenia ze stylizacji paznokci, kosmetyki, fryzjerstwa w 100% dofinansowane z EFS są na świderskiej 114a w Warszawie. Kursy przeznaczone dla mieszkańców Warszawy i powiatu legionowskiego. Więcej informacji www.mojsukces.com

l
lidia

ja polecam zapisać się do newslettera akademii biznesu mddp, bieżąca informacja o szkoleniach

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3