Sztuczna inteligencja zabierze pracę kobietom? Jest się czego bać

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Szefowa UNI Global Union (międzynarodowej federacji związków zawodowych sektora usług) Christy Hoffman podkreśliła, że obecnie osoby, które pracują np. w telefonicznych biurach obsługi klienta, niepokoją się, że AI ograniczy, a nawet całkowicie zastąpi je w tej pracy.
Szefowa UNI Global Union (międzynarodowej federacji związków zawodowych sektora usług) Christy Hoffman podkreśliła, że obecnie osoby, które pracują np. w telefonicznych biurach obsługi klienta, niepokoją się, że AI ograniczy, a nawet całkowicie zastąpi je w tej pracy. 123rf
Podczas paryskiego szczytu poświęconego sztucznej inteligencji, Gilbert Houngbo, szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), zwrócił uwagę na zagrożenia związane z automatyzacją, które mogą pogłębić nierówności w miejscach pracy, szczególnie dotykając kobiety.

Spis treści

Automatyzacja a nierówności płci

Podczas szczytu w Paryżu, Gilbert Houngbo, stojący na czele Międzynarodowej Organizacji Pracy, podkreślił, że wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na rynek pracy jest już zauważalny. Generatywna AI, zdolna do tworzenia różnorodnych treści, może prowadzić do automatyzacji wielu zawodów, w których dominują kobiety. Zmiany te mogą prowadzić do likwidacji niektórych kategorii profesji, co z kolei zwiększy istniejące nierówności.

Wiemy, że większość prac, które ulegną automatyzacji, to te, w których wśród pracujących przeważają kobiety – zaznaczył Gilbert Houngbo.

Przyszłość miejsc pracy w dobie AI

Gilbert Houngbo zauważył, że przedsiębiorcy mogą być skłonni do zastępowania pracowników robotami, jeśli będzie to dla nich korzystne.

Jeśli przedsiębiorcy mogą zastąpić pracowników robotami, to jest bardzo prawdopodobne, że to zrobią – przyznał Gilbert Houngbo

Pomimo tego, że dotychczas AI przyczyniła się do powstania większej liczby miejsc pracy, niż zniknęło, istnieje ryzyko, że nowe stanowiska będą gorzej opłacane i mniej chronione. Szacuje się, że wpływ AI może dotyczyć 2,3% miejsc pracy na świecie, co przekłada się na około 75 milionów stanowisk.

Wyzwania dla pracowników i potrzeba edukacji

Christy Hoffman, szefowa UNI Global Union, zwróciła uwagę na obawy pracowników, szczególnie tych zatrudnionych w telefonicznych biurach obsługi klienta, którzy martwią się, że AI może ograniczyć ich rolę lub całkowicie ich zastąpić. Houngbo podkreślił, że kluczowe jest stworzenie odpowiedniego systemu opieki społecznej oraz edukacja pracowników, aby przygotować ich na zmiany.

To nie sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, ale brak przygotowania do rozwijania nowych kompetencji w kontekście AI – zaznaczył Gilbert Houngbo.

Korzyści i ryzyka związane z AI. Współpraca międzynarodowa jako klucz do sukcesu

Paryski szczyt AI Action Summit koncentruje się na możliwościach, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Brytyjski noblista Demis Hassabis, współzałożyciel DeepMind, podkreślił, że AI może być korzystną siłą, zwłaszcza w nauce i medycynie. Jednak ostrzegł również przed ryzykiem, jakie niesie technologia, jeśli zostanie wykorzystana w złych zamiarach.

– Jeśli zwrócimy się ku nauce i medycynie, to AI będzie korzystną siłą. Istnieją jednak również ryzyka, zwłaszcza jeśli technologia zostanie użyta w złych zamiarach –powiedział Demis Hassabis.

Hassabis podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy w ograniczaniu dostępu do najpotężniejszych narzędzi AI, aby zapewnić, że będą one używane w dobrych celach, takich jak walka z cyberprzestępczością i dezinformacją. Wspólne działania na arenie międzynarodowej mogą przyczynić się do wykorzystania AI w sposób, który przyniesie korzyści całemu społeczeństwu.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu