Szukasz pracy za granicą? Zobacz, co sprawdzić przed wyjazdem, żeby nie dać się oszukać

Anna Bartosiewicz
Jeshoots/ Unsplash.com
Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd, upewnij się, czy wiesz, jak nie dać się oszukać. Zapytaliśmy eksperta, na co zwrócić uwagę, poszukując pracy za granicą.

Zdarza się, że trudna sytuacja życiowa skłania nas do podjęcia decyzji o pracy za granicą. Niestety, wykorzystuje to wielu pracodawców, którzy szukają taniej siły roboczej. W poniższym artykule dowiesz się, jak nie dać się wykorzystać i zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy za granicą.

Od czego zacząć poszukiwania pracy za granicą?

Z danych GUS wynika, że pod koniec 2017 r. już 2,54 Polaków mieszkało tymczasowo poza granicami kraju. Kandydaci do pracy za granicą mogą szukać zatrudnienia na miejscu lub w Polsce. Jeżeli przeraża cię perspektywa niepewnego jutra, zapoznaj się z ofertami pracy w agencji zatrudnienia. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które chcą mieć zagwarantowaną pracę jeszcze przed wyjazdem. Możesz także przeglądać oferty pracy we własnym zakresie, ale pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po znalezieniu interesującego ogłoszenia, jest sprawdzenie firmy, która proponuje zatrudnienie – obojętnie, czy masz do czynienia z prywatnym przedsiębiorcą czy z agencją zatrudnienia.

[QUIZ] Co zrobić, żeby mieć szczęście w pracy? Sprawdź, czy znasz te przesądy!

Na co zwrócić uwagę w treści ogłoszenia?

W internecie roi się od ofert pracy za granicą. Ich wysyp następuje wczesną wiosną, kiedy to rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Zarobki wyższe niż w Polsce oraz brak wymagań związanych ze znajomością języka często przesądzają o tym, że decydujemy się na wyjazd. Nie wszystko jednak złoto, co się świeci. Przed decyzją o podjęciu zatrudnienia upewnij się, czy ogłoszeniodawca jest wiarygodny. Zdawkowe informacje na temat pracy i stanowiska mogą świadczyć o tym, że autor ogłoszenia ma coś do ukrycia. Jeżeli oferta nie zawiera nazwy firmy, która oferuje posadę, także powinno to wzbudzić twoją czujność. Uważaj także na ogłoszenia zawierające obietnicę wyjątkowo szybkich zarobków.

Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy i agencji zatrudnienia?

Jeżeli masz wątpliwości związane z pracodawcą lub nie ufasz agencji zatrudnienia proponującej prac, poszukaj opinii na temat firmy w internecie. Odwiedź grupy tematyczne na Facebooku i obejrzyj profil przedsiębiorstwa na LinkedIn. Ten przydatny na rynku pracy serwis daje możliwość wystawiania referencji. Przeanalizuj także stronę internetową firmy oraz jej profile w mediach społecznościowych. Brak numeru NIP, fanów czy adresu rejestracji i siedziby przedsiębiorstwa to ewidentnie znaki ostrzegawcze.

Szukasz pracy za granicą? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

- Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić firmę, w której planujemy rozpocząć pracę oraz agencję zatrudnienia, jeśli korzystamy z jej usług. Najlepiej zrobić to na ogólnodostępnych stronach administracji danego kraju. Sygnały ostrzegawcze to przede wszystkim utrudniony kontakt z firmą, minimalny kapitał zakładowy, brak strony internetowej czy stacjonarnego numeru telefonu. Dobrze jest również dowiedzieć się, czy agencja zatrudnienia nie ściąga dodatkowych opłat od pracowników – te o ugruntowanej pozycji zwykle pobierają je od pracodawców – mówi Strefie Biznesu Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy. – Na polskich i zagranicznych stronach internetowych czy w mediach społecznościowych znajduje się wiele opinii, które danej firmie wystawili jej obecni lub byli pracownicy – porządne przeszukanie internetu może pomóc uniknąć niepotrzebnych problemów – dodaje nasz rozmówca.

Agencje zatrudnienia mają prawo pobierać od pracowników opłaty wyłącznie z tytułu poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem danej osoby do pracy za granicą. Wszystkie opłaty pobierane przez agencję powinny zostać wyszczególnione w umowie. Opłaty za pośrednictwo pracy agencja zatrudnienia może pobierać wyłącznie od pracodawcy.

Agencja może pobrać od ciebie opłatę za:

 • dojazd i powrót do pracy
 • wydanie wizy
 • badanie lekarskie
 • przetłumaczenie dokumentu

Agencja zatrudnienia nie ma prawa żądać od pracownika opłaty za:

 • koszty eksploatacyjne
 • wyszukanie i wskazanie pracodawcy
 • wynagrodzenie pracowników
 • koszty rekrutacji
 • wynajem lokalu
 • delegację pracowników agencji
 • reklamę
 • ogłoszenie prasowe lub internetowe

Jeżeli zdecydujesz się szukać pracy za granicą przez agencję zatrudnienia, dowiedz się, czy ma ona licencję na świadczenie usług z zakresu pośrednictwa pracy. Wszystkie licencjonowane agencje działające w Polsce posiadają wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Każda działająca legalnie agencja dysponuje własnym numerem w rejestrze. Listę certyfikowanych agencji zatrudnienia znajdziesz na rządowej stronie stor.praca.gov.pl. Informacji na temat agencji udzielają także pracownicy wojewódzkich urzędów pracy. (Możesz zasięgnąć rady telefonicznie lub osobiście.) Dodatkowo, wiarygodność agencji zatrudnienia może podnieść jej przynależność do organizacji branżowej, np. Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) czy Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (OKAP).

Jak wybrać kraj do pracy za granicą?

Poszukiwania pracy za granicą dobrze jest zacząć od wyboru kraju, w którym chcemy pracować. W niektórych państwach, podobnie jak w Polsce, obowiązuje płaca minimalna. W takim przypadku warto jeszcze przed wyjazdem upewnić się, jaką pensję mają zagwarantowaną pracownicy. Poszukaj w internecie danych na temat przeciętnego wynagrodzenia oraz kosztów życia w danym miejscu. Statystyki na temat wynagrodzeń publikuje m.in. Eurostat, czyli europejski urząd statystyczny.

[QUIZ] Sprawdź, czy dopadło Cię wypalenie zawodowe!<br>

Średnie płace w poszczególnych miastach i regionach mogą znacznie różnić się między sobą. Jeżeli zdobędziesz rozeznanie w tej materii, łatwiej będzie ci uniknąć firmy, która zaniża pensje cudzoziemców w stosunku do zarobków reszty pracowników. Przemyślany wybór pracodawcy, agencji zatrudnienia oraz kraju, w którym przyjdzie ci pracować, może mieć decydujący wpływ na twoją przyszłą sytuację materialną oraz komfort zatrudnienia.

Szukasz pracy za granicą? Sprawdź aktualne oferty>>> lub pobierz aplikację Gratki

Kolejną, ważną kwestię stanowią ceny najmu. Praca za granicą wiąże się z koniecznością znalezienia tymczasowego lokum, a w niektórych krajach, np. w Niemczech czy Szwecji, nie jest to łatwe zadanie. Poszukiwania potrafią ciągnąć się miesiącami. Agencje zatrudnienia zapewniają zakwaterowanie, ale często w wieloosobowych pokojach. Jeżeli planujesz wyjazd na własną rękę lub chcesz znaleźć bardziej intymne miejsce, porównaj oferty najmu zawczasu.

”[QUIZ]

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest atmosfera w miejscu pracy. Niektóre przedsiębiorstwa zatrudniają cudzoziemców z całego świata, inne są bardziej hermetyczne. Zapytaj pracownika agencji zatrudnienia, jakie praktyki stosuje przedsiębiorstwo, które cię zainteresowało.

- Podczas rozmowy o pracę warto dopytać się, jak wielu obcokrajowców firma zatrudnia lub zatrudniała, jaka jest kultura pracy oraz czy firma ma mechanizmy integracji kadry z zagranicy – radzi Krzysztof Inglot.

Poznaj swoje prawa

Przed wyjazdem zorientuj się także w kwestii zasiłków dla pracowników, prawa do urlopu i przepisów BHP. Wiedza prawna pozwoli ci uniknąć wyzysku w pracy, a nawet może stworzyć szansę na zapomogę dla pozostałych członków rodziny. Koniecznie poproś agencję zatrudnienia o pismo z informacjami o twoich uprawnieniach pracowniczych. Zgodnie z polskimi przepisami prawa, ma ona obowiązek przekazania takiego dokumentu osobie kierowanej do pracy za granicą. Mówi o tym art. 86. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

”[QUIZ]

Dowiedz się także, jaką formę rozliczenia z fiskusem przyjdzie ci wybrać i czy będziesz musiał złożyć deklarację podatkową w Polsce. Osoby rozliczające się z naszą skarbówką mają do wyboru metodę wyłączenia z progresją oraz metodę proporcjonalnego odliczenia. Na wybór metody wpływa kraj zamieszkania oraz to, czy dane państwo podpisało umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Więcej informacji na temat rozliczenia pracy za granicą znajdziesz w artykule „Pracowałeś za granicą? Zobacz, czy musisz rozliczyć się w Polsce”.

Przed wyjazdem sprawdź przepisy dotyczące:

 • rodzajów umów
 • płacy minimalnej
 • zasiłku dla rodziny
 • obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego
 • metody opodatkowania dochodów z pracy za granicą
 • zasad wypłaty pensji

Przeanalizuj umowę dotyczącą pracy za granicą

Zanim podejmiesz zatrudnienie, poproś o umowę o pracę. Dokładnie zapoznaj się z jej treścią i zwróć uwagę na kilka szczegółów. Dokument powinien być dla ciebie zrozumiały. Nawet, jeżeli zamierzasz podjąć pracę w Holandii, możesz poprosić o przetłumaczenie umowy oraz o wyjaśnienie niejasnych dla ciebie paragrafów. Jeżeli nie rozumiesz treści umowy, po prostu jej nie podpisuj. W przypadku pośrednictwa agencji zatrudnienia dopytaj się o wszystkie nurtujące cię kwestie, zanim złożysz parafkę. Przeczytaj również tekst tzw. drobnym druczkiem. Znane są przypadki, kiedy zawierał on zgodę na wolontariat. Sprawdź wreszcie, czy w umowie podano datę rozpoczęcia i zakończenia pracy.

- W prawidłowo przygotowanej umowie powinny być zapisane dokładne obowiązki i rodzaj stanowiska. Umowa musi także określać formę oraz czas trwania zatrudnienia. Jeśli umowa jest nam przedstawiana w obcym języku, którego nie znamy lub znamy słabo, należy poprosić o tłumaczenie lub przynajmniej doprecyzowanie niezrozumiałych fragmentów. Jeśli czegoś brakuje lub któryś z zapisów w umowie jest niejasny, trzeba koniecznie doprecyzować i dopytać, by mieć pewność, że finalna wersja zawiera dokładnie te warunki, na których nam zależy – podkreśla Krzysztof Inglot.

Upewnij się też, w jaki sposób następuje wypłata pensji. Coraz częściej obligatoryjny staje się przelew bankowy. Umowa powinna określać wysokość wynagrodzenia oraz metodę jego wypłaty. Musi zawierać zapis dotyczący sposobu przekazywania informacji związanych z przebiegiem pracy tymczasowej oraz precyzować ich wpływ na wysokość płacy. Jeżeli korzystasz z usług agencji zatrudnienia, ustal minimalną oraz maksymalną liczbę godzin pracy. Zdarzało się, że pracodawca nie był w stanie zapewnić zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, o czym pracownicy dowiadywali się na miejscu. Niektórzy równie boleśnie odczuwali zbyt dużą liczbę nadgodzin.

- Gdy już podejmiemy decyzję, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wysokość zarobków i podpisywaną umowę. Pensję warto ustalić dokładnie jeszcze przed jej podpisaniem – przypomina Krzysztof Inglot.

Na koniec wyjaśnij kwestie związane z urlopem wypoczynkowym; jego wymiarem i terminem przeznaczonym na jego wykorzystanie. Zapytaj także, kto pokrywa koszty podróży i zakwaterowania, ile one wynoszą oraz jaki procent pensji stanowią.

Szukasz pracy za granicą? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

Praca za granicą może stać się niezapomnianą przygodą. Osoby, które mieszkały w innym kraju, bardzo cenią sobie zdobyte doświadczenie. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że wyjazd nie zamieni się w koszmar, działaj bez pośpiechu i z rozwagą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu