Ta firma wprowadziła 4-dniowy tydzień pracy. Wcześniej zrobiła coś jeszcze

Jerzy Mosoń
Nie zanosi się na to, by w Polsce czas pracy został zredukowany o jeden dzień. Za to firmy mogą samodzielnie nieco ograniczyć czas pracy
Nie zanosi się na to, by w Polsce czas pracy został zredukowany o jeden dzień. Za to firmy mogą samodzielnie nieco ograniczyć czas pracy Frazao Studio Latino/Getty Images
Dyskusja nad sensownością ustawowego skrócenia tygodnia pracy toczy się już od dobrych kilkunastu miesięcy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorcy, za zgodą pracowników, sami testowali bardziej elastyczne rozwiązania dotyczące czasu pracy. Niemniej w Polsce takie eksperymenty należą do rzadkości. Jedna z firm IT postanowiła jednak zaryzykować.

Chodzi o Restaumatic, polską firmę w branży gastrotechnologicznej. Management przedsiębiorstwa postanowił ograniczyć czas pracy handlowców do 36 godzin. Program krótszego tygodnia pracy ruszy w styczniu 2025 roku i ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby młodszych pracowników. Co jeszcze skłoniło zarząd do takiej decyzji i jak wyobraża sobie teraz tydzień pracy?

Nowy model pracy obejmuje pracę od poniedziałku do czwartku, gdzie dzień rozpoczyna się o godzinie 9:00. W piątki pracownicy ds. sprzedaży będą mogli wyjść z biura już o 14:00, co pozwoli na wydłużenie weekendu. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko poprawę efektywności zespołów sprzedażowych, ale także zmniejszenie ryzyka wypalenia zawodowego.

– Przeanalizowaliśmy zarówno efektywność czasu pracy handlowców, jak i responsywność klientów. Widzimy, że skrócenie czasu pracy może zwiększyć skuteczność rozmów sprzedażowych. Dodatkowo koncentracja na zadaniach, a nie na czasie może poprawić zadowolenie z pracy i rozładować presję, z którą muszą mierzyć się specjaliści ds. sprzedaży – mówi Paulina Pyrzyk-Boulanger, Sales Director w Restaumatic.

Wcześniej firma zezwoliła pracownikom na zabieranie do biura pupili. Ten eksperyment się powiódł, podobnie jak jeszcze inny tj. obniżenie planów sprzedażowych w okresie urlopowym, dzięki czemu w firmie spadł ciężar presji w okresie przeznaczonym na relaks. Jak będzie z kolejnym?

– Projekt dopiero startuje, ale mamy konkretne założenia, które chcemy zweryfikować – wyjaśnia Filip Pietrek, dyrektor marketingu w Restaumatic. – Zakładamy, że krótszy tydzień pracy wpłynie pozytywnie na efektywność zespołów, zwiększy zadowolenie pracowników oraz przyciągnie nowe talenty do naszej firmy. Planujemy monitorować te wskaźniki, aby ocenić, jak zmiana wpływa na wyniki naszej sprzedaży i ogólną wydajność organizacji. Jesteśmy przekonani, że wkrótce będziemy mogli podzielić się pozytywnymi rezultatami tego programu – dodaje.

Filip Pietrek zapytany o to, czy zarząd nie rozważał innej i bardziej radykalnej formy skrócenia czasu pracy, np. o jeden dzień, odparł, że w przypadku działalności sprzedażowej, regularna i stała komunikacja z klientami jest kluczowa, co wymaga ciągłej obecności zespołu.

– Stąd skrócenie liczby godzin pracy, zamiast jednego dnia wolnego, wydaje się lepiej odpowiadać na potrzeby zarówno firmy, jak i pracowników. Skracając nieefektywne godziny pracy, dajemy naszym specjalistom czas na odpoczynek, nie zaburzając jednocześnie rytmu pracy – podsumowuje.

Warto przypomnieć, że w Polsce według obowiązującego kodeksu pracy przepisy dopuszczają możliwość skrócenia czasu pracy do czterech dni w tygodniu. Nie jest to jednak równoznaczne ze zmniejszeniem tygodniowego wymiaru czasu pracy, często postulowanego w mediach. Zgodnie z aktualnymi regulacjami pracownik może złożyć wniosek o zastosowanie wobec niego systemu skróconego tygodnia pracy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Biznes

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu