Te produkty drożały nieustannie. Polacy dostali po kieszeni

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Rosnące ceny widać w trakcie zakupów spożywczych.
Rosnące ceny widać w trakcie zakupów spożywczych. Red. Polska Press
W 2024 roku ceny artykułów codziennego użytku wzrosły średnio o 4,3% w porównaniu do roku 2023, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Gdzie odnotowano największe podwyżki? Analizie poddano 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku w 17 kategoriach. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry, docierające do większości konsumentów w Polsce. Co stoi za tymi zmianami i jak wpływają one na codzienne życie konsumentów?

Spis treści

Artykuły codziennego użytku

Raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” wskazuje, że ceny wzrosły w 15 z 17 monitorowanych kategorii, od 0,2% do 8,1% w ujęciu rocznym. Najbardziej podrożały:

  • słodycze i desery - średnio o 8,1%,

  • napoje bezalkoholowe o 7,6%,

  • a warzywa o 6,5%.

Na czwartym miejscu znalazły się artykuły chemii gospodarczej, które podrożały o 5,9%, a piąte zajęły owoce z podwyżkami na poziomie 5,2%.

Średnio potaniały jedynie dwie kategorie:

  • produkty tłuszczowe,

  • i karmy dla zwierząt,

odpowiednio o 9,6% i 5,4% w skali roku. W całym 2024 roku ceny codziennych zakupów wzrosły średnio o 4,3% w porównaniu do 2023 roku.

Podwyżki nie rujnują budżetów?

Dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito zauważa, że:

W porównaniu do poprzednich lat, w szczególności 2022-2023, wzrost 4,3 proc. można uznać za stosunkowo niewielki. Natomiast fakt, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w 2024 r. ogółem – według danych GUS – o 3,6 proc. w stosunku do 2023 roku, świadczy o tym, że ceny w sklepach detalicznych kolejny rok z rzędu rosną szybciej, niż to wynika z ogólnego poziomu inflacji.

Ekspert przypomina, że dynamika wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w Polsce utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym rok do roku, co oznacza, że obecne podwyżki nie rujnują budżetów domowych w takim stopniu, jak w latach 2022-2023.

Przyczyny drożyzny

Dr Michał Pronobis z Uniwersytetu Merito podkreśla, że nie ma jednego czynnika odpowiedzialnego za wzrost cen w trzech najbardziej drożejących kategoriach:

Jest to cała mozaika przyczyn, składająca się z problemów pogodowych, szkód w uprawach i słabych zbiorów, niższej podaży niektórych surowców i wzrostu cen energii czy też spekulacji na rynkach surowcowych.

Kopyściański dodaje, że główną przyczyną podwyżek cen słodyczy i deserów są wysokie ceny kakao i cukru. W kategorii napojów bezalkoholowych znaczący wpływ miały wzrosty cen soków owocowych oraz koszt opakowań z tworzyw sztucznych. Na ceny warzyw wpłynęły złe warunki pogodowe i klimatyczne oraz ekonomiczne, wynikające ze zwiększenia płacy minimalnej. Z kolei wyższa dynamika wzrostu cen chemii gospodarczej jest związana z rosnącymi kosztami produkcji.

Raport pokazuje, że mimo spadków w niektórych kategoriach, ogólny trend wzrostu cen utrzymuje się, co jest wynikiem wielu złożonych czynników wpływających na rynek. Warto zwrócić uwagę na to, jak te zmiany mogą wpłynąć na codzienne decyzje zakupowe konsumentów oraz na strategie cenowe detalistów w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu