Spis treści
- Polska jest liderem pod względem skali zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu
- Kraków, Warszawa i Wrocław - to tu koncentrują się największe centra usług dla biznesu
- Nasz kraj może stać się miejscem, gdzie tworzone są innowacyjne modele biznesowe i rozwiązania technologiczne wdrażane na rynkach globalnych
Polska jest liderem pod względem skali zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu
W Polsce systematycznie rośnie zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu (BSS). W ubiegłym roku przekroczyło ono 457,1 tys. osób. Dla porównania w 2014 r. w sektorze pracowało jedynie ok. 127 tys. osób. Na tle Europy Środkowo-Wschodniej Polska pozostaje liderem pod względem skali zatrudnienia w sektorze BSS. Ewa Michalska, dyrektor operacyjna w Grafton Recruitment, wskazuje, że zagraniczni inwestorzy wybierają Polskę m.in. ze względu na dostęp do wykwalifikowanych specjalistów oraz rozbudowaną infrastrukturę biznesową. Coraz częściej do Polski przenoszone są operacje wymagające wiedzy eksperckiej, w tym usługi IT, analityka finansowa oraz cyberbezpieczeństwo.
- Obecnie trafia do nas przede wszystkim obsługa bardziej złożonych procesów, wymagających specjalistycznych kompetencji. Wśród naszych atutów, przyciągających kapitał zagraniczny, jest m.in. wysoka jakość pracy i kompetencje. Utrzymanie konkurencyjności wymaga od sektora nieustannego wyprzedzania trendów, wzmacniania przewag konkurencyjnych oraz poszukiwania nowych – mówi Ewa Michalska dyrektor operacyjna w Grafton Recruitment (to międzynarodowa firma, specjalizująca się w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, kierownicze średniego i wyższego szczebla).
Kraków, Warszawa i Wrocław - to tu koncentrują się największe centra usług dla biznesu
W Polsce, w sektorze usług dla biznesu, silnie rozwijają się takie branże jak fintech, e-commerce i startupy, które współpracują z międzynarodowymi centrami BSS w zakresie badań i rozwoju. Największe centra usług biznesowych w Polsce koncentrują się w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, gdzie łącznie zatrudnionych jest ponad 250 tys. pracowników sektora BSS. Kraków pozostaje liderem pod względem liczby zatrudnionych i specjalizuje się w usługach IT, finansach oraz badaniach i rozwoju. Warszawa rozwija segment zaawansowanych usług finansowych, analizy danych i zarządzania ryzykiem, podczas gdy Wrocław przyciąga inwestorów dzięki silnej bazie technologicznej i inżynieryjnej.
Obok głównych ośrodków, coraz większą rolę odgrywają także Trójmiasto, Poznań i Katowice. Trójmiasto staje się hubem IT i logistyki, Poznań rozwija usługi finansowe oraz HR, a Katowice koncentrują się na nowoczesnych technologiach i analityce biznesowej. Niektóre miasta zaczynają również specjalizować się w niszowych sektorach. Łódź coraz częściej wybierana jest przez firmy działające w obszarze automatyzacji procesów biznesowych, a Rzeszów przyciąga inwestorów z sektora lotniczego i inżynieryjnego.

Nasz kraj może stać się miejscem, gdzie tworzone są innowacyjne modele biznesowe i rozwiązania technologiczne wdrażane na rynkach globalnych
W najbliższych latach przewiduje się dalszą ekspansję usług zaawansowanych, szczególnie w obszarach nowoczesnych technologii, analityki danych i finansów. Jednym z głównych trendów kształtujących przyszłość sektora będzie coraz większa rola automatyzacji i sztucznej inteligencji. Michał Piernik, kierownik ds. rozwoju działu i biznesu w Grafton Recruitment, uważa, że sektor BSS w Polsce nadal będzie się rozwijał. Według niego, w dłuższej perspektywie Polska może stać się nie tylko centrum operacyjnym, ale także miejscem, gdzie tworzone są innowacyjne modele biznesowe i rozwiązania technologiczne wdrażane na rynkach globalnych.
źródło: na podstawie raportu Grafton Recruitment
