Teraz nowe oszczędnościowe obligacje lepsze od lokat? Warto w lipcu lokować w obligacje Skarbu Państwa jedno- i dwuletnie [27.07.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości
Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości Bartek Syta / Polska Press
Czy nowy typ obligacji detalicznych, zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego a opartych na stopie referencyjnej NBP, pozwoli chronić oszczędności Polaków przed utratą ich wartości wskutek inflacji? Czy obligacje będą konkurencyjne wobec lokat bankowych, których oprocentowanie banki zaczęły w końcu podnosić?

Kupujący w czerwcu ocenili sami, bijąc wszelkie możliwe rekordy i kupując za niewyobrażalne wcześniej kwoty!

Oto wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w czerwcu 2022:
3-miesięczne (OTS0922) – 1.012,2 mln zł,
1-roczne (ROR0623) – 5.684,5 mln zł,
2-letnie (DOR0624) – 1.321,9 mln zł,
3-letnie (TOZ0625) – 187,2 mln zł,
4-letnie (COI0626) – 4.825,7 mln zł,
10-letnie (EDO0632) – 964,0 mln zł.

- 50% obligacji kupionych w czerwcu stanowiły nowo wprowadzone 1-roczne i 2-letnie instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Nasi klienci bardzo dobrze odebrali zmianę w ofercie, przeznaczając aż 7 mld złotych na zakup nowo oferowanych obligacji - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Ocena czy oprocentowanie lokat jest jednak wyższe od oprocentowania obligacji jest trudna. W przypadku obligacji sprawa jest jasna: oprocentowanie znane, a "do gry" można wejść bez żadnych warunków wstępnych, inwestując choćby tylko 100 zł. Lokaty mogą być nawet nominalnie oprocentowane wyżej, ale poznajmy najpierw szczegóły, by oceniać: czy trzeba mieć konto w banku, ile co najmniej trzeba zainwestować (bo raczej nie 100 zł przy lokatach oprocentowanych najwyżej). Poza wszystkim jednak jeśli zawrzemy lokatę na rok nawet za 6,5 procent, to tyle będzie przez 12 miesięcy. Tymczasem obligacja kupiona w lipcu w sierpniu prawdopodobniej będzie oprocentowana wyżej, jeśli stopy pójdą w górą, a niewykluczone że we wrześniu jeszcze wyżej. To tak do uwzględnienia, jeśli ktoś będzie przekonany, że lokaty jednak dają więcej...

Na samym początku warto zaznaczyć fakt, że zaproponowane nowe oprocentowanie obligacji jest efektem oczekiwań inwestorów komercyjnych. Coraz częściej oczekują oni większego oprocentowania przy sprzedawaniu papierów wartościowych. Czy więc nowy typ obligacji detalicznych, opartych na stopie referencyjnej NBP, pozwoli chronić oszczędności Polaków przed utratą ich wartości wskutek inflacji?

Obligacje roczne, dwuletnie i inne: wyższe oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych w lipcu

W lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,00%, a 2-letnich 6,25%.

W czerwcu ZUS tradycyjnie dokonuje rocznej waloryzacji kont i subkont ubezpieczonego. Polega ona na pomnożeniu kwoty zgromadzonej na koncie w ostatnim dniu poprzedniego roku o wskaźnik waloryzacji.

Już po waloryzacji emerytalnej w ZUS. Jednak nie dostaniesz ...

Ponadto podnosimy oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0,00% dla obligacji rocznych i 0,25% dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25%.

Trwa głosowanie...

Czy 2022 rok to dobry czas na inwestycje?

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50% dla obligacji 6-letnich oraz 1,75% dla 12-letnich.

- W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości - dodaje Sebastian Skuza,

Nowe antyinflacyjne oszczędnościowe obligacje skarbowe: oprocentowanie zmienne co miesiąc w pogoni za inflacją

Czy nowe rozwiązanie inwestycyjne ochroni nasze oszczędności przed utratą wartości? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obecnie nie, ale niewykluczone, że w przyszłości się to zmieni. Można powiedzieć, że stracimy, ale jednocześnie ograniczymy te straty.

Co istotne, nowe obligacje będą stanowić konkurencyjną ofertę dla lokat bankowych, co wymusi poniekąd na bankach podniesienie stóp depozytów.

Oszczędności w nowe obligacje skarbowe czy w lokaty bankowe? Pamiętaj o dywersyfikacji ryzyka, a więc i portfela!

Co ciekawe, według badania firmy Tavex, w 2021 roku jedynie 8% respondentów wskazało obligacje Skarbu Państwa jako atrakcyjną formę inwestycji. W przeważającej większości ankietowani jako odpowiedź, na co warto postawić, wskazywali nieruchomości (32%), złoto (24%) oraz kryptowaluty (15%).

- Obecnie jesteśmy w momencie zwiększonego ryzyka zmienności na rynkach finansowych. Z tego powodu aktualnie jeszcze bardziej powinniśmy zwracać uwagę na konieczność dywersyfikacji swojego portfela, czyli rozłożenia oszczędności w różnych klasach aktywów - uważa Aleksander Pawlak, Prezes Zarząd, Tavex.

- Wysoki udział bezpiecznych aktywów w naszym portfelu inwestycyjnym umożliwi nam zrównoważenie ryzyka i doprowadzi do jego stabilności. Dlatego, nawet jeżeli jesteśmy nastawieni na szybkie osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu, powinniśmy zabezpieczyć swój portfel i zainwestować w aktywa „safe haven”, do których należą m.in. złoto czy właśnie obligacje skarbowe - dodaje ekspert Tavex.

Faktem jest też, że agresywniejsza politka ministra Finansów co do opłacalności oszczędnościowych obligacji skarbowych wywarła presję na banki - gdyby nie to, z pewnością nie podnosiłyby one ochoczo oprocentowania lokat i nie angażowały się w uatrakcyjnianie oferty lokat. Do tej pory bowiem pieniądze, które banki potrzebowały na udzielanie kredytów i tak trafiały do nich - na konta posiadaczy. gdy jednak zaczęły odpływać m.in. na zakup obligacji skarbowych, banki muszą się starać by jednak zatrzymać je "u siebie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu