Totalizator Sportowy: Jeśli grać, to tylko legalnie

Redakcja
- W naszym przekonaniu,  w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na temat tego, co tu jest legalne, a co nie, więc na pewno konieczna jest edukacja. Chcielibyśmy mieć także możliwość nie tyle reklamowania swoich produktów, co informowania o rodzajach naszej działalności. Bo, owszem, powie ktoś, że to są gry hazardowe, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że dochody z nich pomagają finansować sport w Polsce - mówi Maciej Makuszewski, dyrektor biura strategii Totalizatora Sportowego.
- W naszym przekonaniu, w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na temat tego, co tu jest legalne, a co nie, więc na pewno konieczna jest edukacja. Chcielibyśmy mieć także możliwość nie tyle reklamowania swoich produktów, co informowania o rodzajach naszej działalności. Bo, owszem, powie ktoś, że to są gry hazardowe, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że dochody z nich pomagają finansować sport w Polsce - mówi Maciej Makuszewski, dyrektor biura strategii Totalizatora Sportowego.
Szara strefa gier hazardowych urosła w pandemii, ale granie w niej grozi graczom utratą pieniędzy i słonymi karami. Nie wszyscy są tego świadomi.

- Są liczni gracze, którzy grają tylko w legalnym miejscu, bo wiedzą, że na mocy nowelizacji ustawy o grach hazardowych z 2016 roku coś, co wcześniej uchodziło za nie do końca jasną strefę stało się po prostu strefą czarną, czyli jest nielegalne i za korzystanie z tego grożą kary. Niestety cześć ludzi nie jest tego świadoma i wciąż gra w „szarej strefie”, a część robi to w pełni świadomie, z premedytacją. To duży problem nie tylko dlatego, że - w przeciwieństwie do naszej działalności - budżet państwa, ani społeczeństwo nie ma z tego ani grosza, ale też z tego powodu, że tacy gracze - amatorzy czarnej strefy - narażają się na utratę pieniędzy. Wpłacają je bowiem do firmy, która jest zarejestrowana np. na Malcie i w każdej chwili może zostać zlikwidowana wraz z jej internetową domeną uznaną za nielegalną. Takich pieniędzy nie da się odzyskać - przestrzega Maciej Makuszewski, dyrektor biura strategii Totalizatora Sportowego, podczas rozmowy w studiu Polska Press Grupy w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Przyznaje, że pandemia miała na tę firmę zarówno korzystny, jak i niekorzystny wpływ. Z jednej strony, w wyniku antycovidowych obostrzeń, zamkniętych na wiele miesięcy zostało wiele placówek handlowych (np. galerii), w których działały punkty Totalizatora - Lotto oraz jedyne legalne salony gier na automatach. Tę swoistą rynkową lukę postanowili wypełnić przestępcy, ustawiając automaty nielegalne. Z drugiej strony uwięzieni w domach przez pandemię Polacy rzucili się do internetu i TS zanotował... kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w swoich kanałach online, na czele z Total Casino, jedynym legalnym internetowym kasynem w Polsce. Ten sektor działalności Totalizatora cieszy się coraz większą popularnością, ale ma wciąż silną konkurencję w postaci licznych działających w sieci kasyn nielegalnych, zarejestrowanych w innych krajach.

- W naszym przekonaniu, w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na temat tego, co tu jest legalne, a co nie, więc na pewno konieczna jest edukacja. Chcielibyśmy mieć także możliwość nie tyle reklamowania swoich produktów, co informowania o rodzajach naszej działalności. Bo, owszem, powie ktoś, że to są gry hazardowe, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że dochody z nich pomagają finansować sport w Polsce - mówi Maciej Makuszewski.

Dodaje, że Polacy wydają na gry liczbowe i pieniężne bardzo mało pieniędzy na tle innych społeczeństw Europy, co wskazuje na duży potencjał wzrostu - zarówno w kanałach tradycyjnych (ktoś idzie do sklepu po bułki i mleko i przy okazji kupuje los), jak i w dynamicznie rosnących kanałach online.

Więcej - w naszej rozmowie wideo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu