Transformacja energetyczna jednym z filarów nowego planu gospodarczego

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas prezentacji nowego planu gospodarczego „Polska. Rok Przełomu” premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański wskazali transformację energetyczną jako jeden z filarów tego planu. Jednocześni zapowiedzieli wiele zmian ważnych dla sektora energetycznego.

Energetyka strategicznym elementem gospodarki krajowej

Jak wskazuje w przesłanym komentarzu Paulina Grądzik, zastępczyni dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, dla polskiej energetyki niezwykle ważny jest fakt podkreślenia wagi tej branży, będącej przecież strategicznym elementem gospodarki krajowej.

– W pełni zgadzamy się ze stwierdzeniem, że to od rozwoju energetyki zależy transformacja technologiczna i sukces gospodarczy – podkreśla.

– Faktem jest, że aby przyciągnąć więcej inwestycji do naszego kraju oraz stworzyć konkurencyjne warunki rozwoju przedsiębiorstw, potrzebujemy większej ilości taniej, zielonej energii. W tym celu konieczne są nie tylko nowe inwestycje w sieci elektroenergetyczne, ale także wprowadzenie zmian prawnych. Jedną z nich jest dalsze pilne procedowanie projektu tzw. ustawy wiatrakowej, który przewiduje zmianę odległości instalacji wiatrowych od zabudowań z 700 do 500 m – wyjaśnia.

Konieczne uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej

Jak tłumaczy, wspomniana regulacja została już przygotowana i od kilku tygodni oczekuje na rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów. – Liczymy, że niebawem projekt ustawy trafi do Sejmu, ponieważ ta regulacja ma kluczowe znaczenie dla szybkiego uwolnienia potencjału energetyki wiatrowej na lądzie – zaznaczyła i dodała, że to kwestia, która zdecydowanie pomoże zrealizować założenia nowego planu gospodarczego rządu, ponieważ to właśnie energia z wiatru jest najtańsza.

– Poruszone podczas prezentacji planu kwestie, takie jak stabilność dostaw czy dywersyfikacja źródeł energii są ważne, należy jednak pamiętać, że system energetyczny jest niezwykle złożony i - mimo swojego znaczenia dla rozwoju gospodarki - wciąż mierzy się z wieloma wyzwaniami. Liczymy więc na konstruktywny dialog i deklarujemy chęć wsparcia w poszukiwaniu najbardziej optymalnych rozwiązań – podsumowała.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu