Ubóstwo żywnościowe wśród najmłodszych. Jak Polska wypada na tle bogatszych krajów?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W 2021 r. średni odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem żywnościowym mieszkających na terenie UE wynosił 16 proc. To zauważalny spadek, gdyż jeszcze w 2008 r. było to 26 proc.
W 2021 r. średni odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem żywnościowym mieszkających na terenie UE wynosił 16 proc. To zauważalny spadek, gdyż jeszcze w 2008 r. było to 26 proc. Mariusz Kapała/Polska Press
Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące ubóstwa żywnościowego wśród dzieci w krajach Unii Europejskiej. Polska zajmuje w tym zestawieniu 11. miejsce, osiągając leszy wynik, niż niektóre bogatsze państwa.

W badaniu Eurostatu przyjęto, że wskaźnikiem ubóstwa żywnościowego nie jest liczba spożytych kalorii w ciągu doby, a niemożność zjedzenia co drugi dzień pełnowartościowego posiłku (w którego skład wchodzą mięso, kurczak, ryby lub ich wegańskie odpowiedniki).

W 2021 r. średni odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem żywnościowym mieszkających na terenie UE wynosił 16 proc. To zauważalny spadek, gdyż jeszcze w 2008 r. było to 26 proc.

W jakich krajach dzieci mają zapewnione zdrowe i zbilansowane posiłki?

Z najnowszych danych Eurostatu za 2021 rok wynika, że wśród państw Wspólnoty z najniższym wskaźnikiem ubóstwa żywnościowego wśród dzieci są:

 • Cypr (2,23 proc.),
 • Irlandia (5,46 proc.)
 • Holandia (5,93),
 • Dania (6,28)
 • Finlandia (6,6 proc.),
 • Portugalia (6,65 proc.)
 • Szwecja (6,67).

Dzieci w Bułgarii często bez zdrowych posiłków

Z kolei najwyższy odsetek dzieci niemających możliwości spożywania pełnowartościowych posiłków odnotowała Bułgaria. Według danych Eurostatu aż 45,11 proc. dzieci nie może liczyć tam na pełnowartościowy posiłek co drugi dzień.

Słabo w tym kontekście wypadają również:

 • Rumunia (34,64 proc.),
 • Grecja (33,54 proc.),
 • Węgry (33,03 proc.),
 • Słowacja (31,4 proc.).

Jak pod względem ubóstwa żywnościowego wypada Polska?

Polska zajęła w tym zestawieniu 11. miejsce z wynikiem 11,28 proc. Co ciekawe jest to lepszy wynik niż w bogatszych krajach takich jak Niemcy (22,21 proc.), czy też Francja (18,46 proc.).

Poczucie biedy w UE

Z danych Eurostatu wynika, że prawie 95,5 mln, czyli prawie 22 proc. obywateli Wspólnoty, było w 2021 r. zagrożonych ryzykiem ubóstwa bądź wykluczenia społecznego - w gospodarstwach domowych bez dzieci. Z kolei dla gospodarstw z dziećmi wskaźnik sięga 22,5 proc. Trzeba zauważyć, że dane te dotyczyły ubiegłego roku, zanim Europę dotknął kryzys energetyczny i inflacyjny.

Kilka dni temu Eurostat opublikował także inne badanie, w którym wzięło udział 11 państw unijnych (Polska nie jest w nim ujęta). Zapytał w nim mieszkańców Wspólnoty o poziom poczucia biedy.

Z badania wynika, że w ostatnim kwartale 2022 roku najbardziej poziom życia obniżył się Bułgarom - 40 proc. z nich wskazało, że jest im ciężko bądź bardzo ciężko. Najniższy odsetek pojawił się u Finów - 11 proc. We Francji problem dotyczy ponad 22 proc. obywateli - to najwyższy wzrost (o 5,6 pkt proc.) pośród notowanych państw. Istotny wzrost poczucia biedy zanotowała także Austria – 16 proc. (plus 2,7 pkt proc.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu